X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 3 çocuklunun maaşı artıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

3 çocuklunun maaşı artıyor

  • Giriş Tarihi: 11.12.2014
3 çocuklunun maaşı artıyor
3 çocuklunun maaşı artıyor

Meclis'e sunulan iş güvenliği paketi ile eşi çalışmayan 3 çocuklu asgari ücretlinin vergisi sıfır olacak. Eşi doğum yapan işçi 3 gün ücretli izin kullanabilecek

Hükümet, eşi çalışmayan 3 çocuklu asgari ücretliye vergi muafiyeti kapısını açtı. Meclis'e sunulan iş güvenliği yasa tasarısı ile asgari ücretliden evlatlık alacak babaya, ev kadınlarından patronlara kadar geniş bir kesimi ilgilendiren sürpriz adımlar atılıyor. İşçi babalar, sadece doğumda değil, evlatlık edinirken de 3 gün izin kullanabilecek. Hasta, engelli çocuğunun tedavisi için 10 güne kadar ücretli izin alabilecek. İş güvenliği paketinde yer alan bazı düzenlemeler şöyle:
ÜÇÜNCÜ ÇOCUĞA YÜZDE 10: Asgari geçim indirimi, ücretlerde vergi indirimi olarak yeniden düzenleniyor. Asgari geçim indirimi üçüncü çocukta yüzde 5'ten yüzde 10'a çıkarılıyor. Eşi çalışmayan ve 3 çocuklu bir çalışanın asgari ücret üzerinden gelir vergisi oranında asgari geçim indiriminden yararlanabilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamdaki asgari ücretliler vergiden muaf tutulmuş olacak.
İŞÇİ BABAYA EVLATLIK İZNİ: Tasarıyla işçilerin eşlerinin doğum yapması, aile bireylerinin ölümü gibi durumlarda verilecek mazeret iznine de açıklık getirildi. İşçiler de, evlilik, doğum, evlat edinme, birinci derece yakınlarının ölümü durumunda 3 gün ücretli izin kullanabilecek. Yüzde 70 engelli, süreğen hastalığı olan çocuğunun tedavisinde bir yıl içinde 10 güne kadar ücretli izin kullanabilecek.
UZAKTAN ÇALIŞMAYA YASAL STATÜ: İş Yasası'ndaki 'çağrı üzerine çalışma' kavramına 'uzaktan çalışma' da eklendi. Evden yapılan işlerin de yasal dayanağı olacak. Örneğin; konfeksiyondan iş alıp evinde yapan kadınlar, işyeri ile sözleşme imzalayabilecek. Bu kapsamdaki işçilerin çalıştıkları gün ve saatler, işveren tarafından onaylanan günlük puantaj cetvellerine kaydedilecek. İşin emsal işçi tarafından yapılabileceği süreye ilişkin bir hesaplama, sözleşmeye eklenecek.

UYMAYANA TAZMİNAT YOK!

KAZA YAPMAYANA PRİM DESTEĞİ: Çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 3 yıl boyunca ölümlü, sürekli sakatlık gibi kazalar yaşanmayan işyerlerine prim teşviği sağlanacak. İşveren primi, 3 yıl yüzde 2 yerine yüzde 1 olarak alınacak. Ölümlü iş kazası olan işyerlerinde ise bu oran yüzde 3 olarak uygulanacak.
TAZMİNATSIZ ATILACAK: İş güvenliği yükümlülüklerini yerine getirmeyen işçi, patronu tarafından tazminatsız olarak işten atılabilecek. Bu yükümlülükler arasında, kişisel koruyucu donanımları doğru kullanmak ve korumak da bulunuyor.
MADEN İŞLERİNE İHALE AYARI: Ölümlü iş kazası meydana gelen işyerlerinde 2 yıl kamu ihalesi yasağı maden işyerleriyle sınırlandırıldı.
İŞ DURDURULABİLECEK: Üretim zorlaması nedeniyle hayati tehlike oluşturacak şekilde çalışma biçimleri, işin durdurulma sebebi sayılacak. İzinsiz çalışma yaptıran işveren veya işveren vekillerine 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.
BELGESİZ ÇALIŞTIRAN YANDI: Mesleki yeterlilik belgesine sahip olmayan kişiler çalıştırılamayacak. Yeterliliği olmayanları çalıştıran işveren veya işveren vekillerine her bir çalışan için bin lira idari para cezası verilecek.TAKVİM

kalan karakter 1000

şevket şevket

asgari ücretin biraz üzerinde alıpta özel şirkette çalışanlar bu uygulamadan yararlnabilecekmi

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 25.01.2015 13:22
user user

3 çocukluya vergi indirimi geldiği zaman çalışana ortalama maaşına ne kadar yansıcak teşkler..

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır0
cevapla 05.01.2015 11:12
AAAAAAA AAAAAAA

VAH VAH NE KADAR ARTIŞ OLMUŞ ÇOK PARA NASIL HARCAYACAZ BEN HARCA HARCA BİTİREMEM

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır3
cevapla 11.12.2014 19:43
fvz fvz

eşi çalışmayacak asgari ücretli olacak 3 çocuk yapacak.aklından zoru olması lazım. böyle biri çocuk yapacak olsa devlet engellemeli. kira elektrik su telefon dogalgaz artı ısınma masrafı bile çıktıktan sonra kalan para ekmek parasına yetermi 5 kişinin. tüik e niye sormuyorlar ki. nasıl bir ülkede yaşıyoruz anlamak zor

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır5
cevapla 11.12.2014 18:59
burak U. burak U.

Ya 4. çocukta peki durum ne olacak vergi iadesi gibi bir durummu olacak o kişilerde iade durumu doğuyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 11.12.2014 10:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.