X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Türkiye 2 ülkede daha petrol arayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Türkiye 2 ülkede daha petrol arayacak

  • Giriş Tarihi: 11.12.2014 07:41 Güncelleme Tarihi: 11.12.2014 12:00
Türkiye 2 ülkede daha petrol arayacak
Türkiye 2 ülkede daha petrol arayacak

TPAO Genel Müdür Vekili Şişman, yurt içi ve yurt dışında arama yapan bir şirket olarak Afrika’da fırsatlar olduğunu, Orta Afrika’da çalışacaklarını söyledi. Edinilen bilgiye göre de TPAO Mozambik ve Angola’da petrol ve gaz arayacak.

Petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerini artıran Türkiye, rotayı Afrika'ya çevirdi. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdür Vekili Besim Şişman, hem yurt içi hem de yurt dışında arama yapan bir şirket olduklarını belirterek Afrika'da fırsatlar olduğunu söyledi.

Şişman özellikle Orta Afrika'da TPAO olarak çalışacaklarını açıkladı. Edinilen bilgilere göre öncelikli olarak Mozambik ve Angola'da petrol arama faaliyetleri yürütülecek. Öncelik kara sahalarındaki aramalara verilecek.

Sonrasında ise açık denizlerde petrol ve doğalgaz arama faaliyetleri geliştirilecek. Şişman, Türkiye Petrolleri'nin 100 bin varil üreten bir şirket konumuna geldiğini belirtek "10 yılda 11 milyar dolar yatırımı, 18 milyar dolarda geliri olan bir şirketiz. Kendimizi uluslararası şirketlere göre ayarlamamız gerekiyor. 2023 hedeflerimiz var, üretim ve rezervlerin ikiye katlanmasına yönelik. Birkaç yıl sonra hedefler yukarı yönlü revize edilecektir" dedi. Şişman, Türkiye'nin petrol ve gazını karşılamak isteyen bir şirket olduklarını söyledi.

KARADENİZ'DEN BEKLENTİMİZ VAR

Şişman 'Uluslararası Petrol ve Doğalgaz Stratejileri Konferansı'nda yatırımlar ve yeni projeler hakkında bilgi verdi. Kara ve deniz yatırımlarının devam edeceğini dile getiren Şişman "Karadeniz'de 6 kuyu açmıştık. 2015 ilk çeyrekte de Şile kuyusu açılacak. Karadeniz'den beklentimiz var" diye konuştu. Petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerinde ciddi teknolojik değişimler olduğunu ifade eden Şişman "Yeni yatırımlar için petrol fiyatları önemli olacak. Politik riskler ve anlaşmazlıklar var. Riskler potansiyel olarak fırsata çevrilir mi bunu düşünmek lazım. Fırsat olarak yeni teknoloji ve Afrika var. Düşen petrol fiyatları yeni projeler için de bir fırsat" değerlendirmesinde bulundu.

VATANDAŞA 6 MİLYAR DOLAR KATKI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin arz güvenliği problemi olmadığının altını çizerek kurulu gücün 12 yıl öncesine göre 2 kat artış gösterdiğini söyledi. Petrol fiyatlarında enteresan bir şekilde düşüş olduğunu dile getiren Yıldız "Petrol fiyatlarının düşüşüne Türkiye Petrolleri üzülebilir. Ancak ülke olarak kazancımız fazla. TP'nin cirosu 3.3 milyar dolar olsaydı bir yıl böyle devam ederse 1.2 milyar dolar azalacak. 5.5 aylık dönemde fiyat düşüşlerinden kaynaklanan vatandaşa peşin ödenen rakam ise 6 milyar dolar" dedi.

Kaynak: Star

kalan karakter 1000

FATİH FATİH

Sayın Editör; Enerji Bakanı Taner Yıldız, TPAO'nun özelleştirilmesiyle ilgili kanun teklifini Bakanlar Kurulu'na bugün verdi.Bununla ilgili daha detaylı haberleri sizden de okumak istiyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 11.12.2014 18:50
Fatih Fatih

Ne işimiz var orada yahu. Önce ülkemizdeki yataklara sahip çıkalım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 11.12.2014 18:00
mehmet mehmet

enerjiyi yenilebilirden temin edersek kimseye muhtaçlığımız kalmaz. jeotermalimiz var, güneşimiz, rüzgarımız çöpümüz var bunları değerlendirirsek dışarıya ihtiyaç duymayız. savaş anında nükleer santrali vururlarsa ülke karanlıkta kalır herkes çatısına güneş paneli koyarsa her bina vurulması gerekir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır2
cevapla 11.12.2014 08:48
ikisi de lazım ikisi de lazım

yenilenebilir enerji, sanayi ölçeğinde yetersiz. nükleer santrale mecburuz.ama ev ve işyerlerinin panellerine engel değil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 11.12.2014 17:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.