X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 15 milyon çalışanın maaşına zam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

15 milyon çalışanın maaşına zam

  • Giriş Tarihi: 21.12.2014 11:27 Güncelleme Tarihi: 21.12.2014 13:01
15 milyon çalışanın maaşına zam
15 milyon çalışanın maaşına zam

15 milyon çalışanın Ocak ayında birçok kesim zam alacak. Yeni asgari ücret ile kayıtlı olarak çalışan herkesin maaşında artış olacak.

Her yıl Ocak ayı milyonlarca çalışan için zam ayı olarak da biliniyor. Memurlar ve emekliler bu ayda ilk 6 aylık zamlarını alıyor. Özel sektör çalışanlarının birçoğu da Ocak'ta ücretlerinde artış yaşıyor. İster zam yapılsın ister yapılmasın yaklaşık 15 milyon kayıtlı çalışanın maaşında Ocak ayında artışa sebep olacak sistem ise Asgari Geçim İndirimi (AGİ). Her yıl Aralık ayında belirlenen asgari ücretteki artışla tespit edilen Asgari Geçim İndirimi çalışanların her ay ücretlerine ilave olarak veriliyor. AGİ, çalışanın bekar olup olmamasına ve çocuk sayısına göre değişiyor. Çocuk sayısı arttıkça ödenecek miktar da yükseliyor. Yine evliler için eşin çalışıp çalışmadığı da ödenecek miktarı etkiliyor. Yapılan hesaplamalarda AGİ 2014 yılı için en yüksek aylık 136 lira 55 kuruş olarak hesaplandı. Bu miktar 2015 yılı asgari ücreti belirlendiğinde artacak. AGİ ödemesi çalışanlardan kesilen verginin bir miktarının devlet tarafından alınmaması anlamına geliyor. Asgari Geçim İndirimi'nden ücretli olarak çalışan herkes faydalanıyor. Emekli olduktan sonra çalışmaya başlayanlar da bu ödemeleri alabiliyor.

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN DEVRİM GİBİ KARAR HABERİ İÇİN TIKLAYIN

HESAP FORMÜLÜ

Asgari geçim indirimi; ücretin elde edildiği takvim yılı başında geçerli olan asgari ücretin yıllık brüt tutarına; mükellefin kendisi için yüzde 50'si, çalışmayan ve geliri olmayan eşi için yüzde 10'u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere ilk iki çocuk için yüzde 7.5'i, diğer çocuklar için yüzde 5'i olmak üzere hesaplanıyor.

ŞİKAYET EDİN


İşletmeler Asgari Geçim İndirimi'ni ödemezlerse suç işlemiş oluyor. Bu yüzden bordrolarınızda bu ödemenin yapılmadığını görürseniz, hemen en yakın vergi dairesine giderek bildirimde bulunabilirsiniz. Yetkililer hemen duruma el koyacak ve iş yerine idari ve adli soruşturma başlayacaktır. Ağır cezalar ile karşılaşmamak için işverenlerin bu ödemeyi yapması gerekiyor.

Takvim

kalan karakter 1000

osman osman

erken emeklıliği bırakında.zamanı gelenleri emekli yapın.amma memur emkli mağişlarına bir bakın.kim emekli olmak isterki.belediyelerde masa başında oturan işçi emekli olunca 2500tl mağiş alcak.şef kadrosundaki memuremekli olunca 1500 tlalacak bumu adalet

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 21.12.2014 21:19
eroğlu eroğlu

patron bu parayı öder ama senide kapıya koyar. ondan sonra iş ara. bulabilirsen tabi zira refaransı eski patron verecek...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır5
cevapla 21.12.2014 18:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.