X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Diyarbakır Ortadoğu'nun 'lojistik köyü' olacak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Diyarbakır Ortadoğu'nun 'lojistik köyü' olacak!

  • Giriş Tarihi: 29.12.2014 12:45 Güncelleme Tarihi: 29.12.2014 13:03
Diyarbakır Ortadoğu'nun 'lojistik köyü' olacak!
Diyarbakır Ortadoğu'nun 'lojistik köyü' olacak!

MÜSİAD Lojistik Kurulu Diyarbakır’da ‘Yeni Türkiye, Güçlü Lojistik’ temalı bir zirvesi gerçekleştirildi. Zirvede; Ortadoğu bölgesine yakınlığı ile öne çıkan Diyarbakır’a 'lojistik köy' kurulması planlanıyor.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Lojistik Sektör Kurulu, Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır Yatırım Destek Ofisi ve MÜSİAD Diyarbakır Şubesi ev sahipliğinde 'Yeni Türkiye, Güçlü Lojistik' ana temalı Lojistik Sektör Zirvesi Diyarbakır gerçekleştirildi. Zirvede Diyarbakır'ın Ortadoğu coğrafyası için lojistik köy yapılması konusu konuşuldu.

Diyarbakır Ticaret Odası Başkanı Ahmet Sayar "Diyarbakır Ortadoğu'daki Erbil, Tahran, Şam, Bağdat gibi ticaret merkezlerine ve limanlarına çok uzak olmayan konumu ile logistik üs olmaya aday bir kent olduğunu ifade etti. Sayar "Diyarbakır, teşvik siteminin en avantajlı bölgesine yer alması ve 21 yaş ortalaması ile sahip olduğu genç ve dinamik nüfusu, GAP kapsamında planlanan sulama projelerinin tamamlanması ile tarım ve tarıma dayalı sektörlerde oluşacak potansiyel ile ekonomik olarak sıçrama yaratacak bölge illerinin başında gelmektedir" dedi.


ORTADOĞU İÇİN ÖNEMLİ

Savar şunları söyledi: "Diyarbakır'da Lojistik köy kurulması sadece ilimiz için değil tüm Ortadoğu coğrafyası için önemlidir. Biz oda olarak bu konuda yoğun talepler alıyoruz. Lojistik üsler, lojistik İhtisas OSB ile ilgili değişiklikler ve şu an Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde yürütülen Lojistik Master planını inceliyor ve takip ediyoruz.

TCDD tarafından planlanan lojistik üs çalışmasında ilimize yer verilmemişti. Lojistik OSB ile ilgili mevzuat değişti ve Ulaştırma Bakanlığı bünyesinde lojistik Dairesi oluşturulacak Lojistik Master Planında çalışması başlatıldı. Biz Diyarbakır'ın lojistik merkez çalışması için somut adımlar atmak istiyoruz."


İSPANYA ÖRNEK ALINMALI

MÜSİAD Lojistik Sektör Kurulu Başkanı Emin Taha sektör zirvesinde yaptığı konuşmasında, gelişmekte olan ülkeler arasında en canlı ekonomilerden biri olan Türkiye'nin, Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayarak doğu ve batı arasında doğal bir köprü işlevi gördüğünü söyledi. Diyarbakır Valisi Hüseyin Aksoy da, Diyarbakır'ın lojistik potansiyelini ortaya koymak ve lojistik merkez için uygun alan tespit etmek amacıyla İspanya'nın örnek alınması gerektiğini belirterek "Bilindiği gibi, 14 milyon metrekare alan ve 12 bin istihdam ile Avrupa'nın en büyük Lojistik Merkezi İspanya Zaragoza'dadır. Geçen hafta bu merkezi yerinde inceleme olanağı bulduk. Diyarbakır için iyi bir örnek olduğunu değerlendiriyoruz" dedi.

kalan karakter 1000

kadir kadir

sen ve senin gibileri getirdi diyarbakiri buhale .dikdur amed

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 29.12.2014 21:10
mehmet mehmet

güzel gelişmeler. yaşanan yaşanmış bundan sonra devlet millet olarak beraber olalım

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 29.12.2014 18:52
maske maske

YATIRIMLAR DOĞU DEDİNİZ, DİYARBAKIRI BAŞKEN İLAN ETTİRDİNİZ,ADAMLAR DEVLET KURUYORUZ DEDİLER İZİN VERDİNİZ, ADAMLAR PARA BASTIRIP BİDE CEZAEVİNDEKİ NİN RESMİNİ BASTIRP MEDYAYAY YAYIN ETTİRDİNİZ. MEMLEKETTE HERŞEYİ YASAKLADINIZ, MEMLEKETTE EMEKLİ OLUCAKLARIN HAKLARINI ALDINIZ VS. SAYMAKLA BİTMEYECEK. BU NE LAHANA BU NE TURŞU. GELDE OY VER

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 29.12.2014 18:24
kemal kemal

Merak etmeyin kurulduktan sonrada tas atarlar ve de yakarlar devlet mali derler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.12.2014 17:48
kartal kartal

valahi ne kursanizda yine onlar delet dusmani olurlar cunku kendi evelyetini unutan bir toplumda hic bir zaman kiseye faydasi olmaz kendi bayragini unutan insanda bir beklenti olmaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır8
cevapla 29.12.2014 15:19
fırtına fırtına

senin gibi dar görüşlü insanlar yüzünden bugün türkiye bu durumda kardeş kardeş yaşamak varken bu zihniyet yüzünden hep yerimizde sayıyoruz yazıklar olsun kartal fırtına

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.12.2014 17:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.