X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ette paralel vurgun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ette paralel vurgun

  • Giriş Tarihi: 1.1.2015
Ette paralel vurgun
Ette paralel vurgun

Çiftçiyi sahte raporla kandırarak elindeki hayvanlara el koyan , inekleri dana olarak gösterdi. Etteki paralel vurgunun boyutu yaklaşık 25 milyon liraya ulaştı

'nın yeni bir et vurgunu daha ortaya çıktı. döneminde bağış ve deri parasını cebe atan Paralel Yapı'nın, şimdi de çiftçiyi sahte raporla kandırarak elindeki hayvanlara el koyduğu, inekleri dana olarak gösterdiği ve küpesiyle devleti dolandırdığı belirlendi. Bu yolla yapılan yolsuzluğun boyutunun 25 milyon TL'ye ulaştığı iddia ediliyor.


PARALEL'İN 5 MİLYARLIK KİTAP VURGUNUNA DARBE

KÜPEYLE SOYUYORLAR
SABAH'ın istihbarat kaynaklarından elde ettiği bilgi ve belgelere göre, paralel örgütün et vurgunu şöyle gerçekleşiyor: Devlet et üretimini desteklemek amacıyla çiftçiye dana başına 300 TL prim veriyor. Gösterilen küpe başına alınan bu destek primi, inekleri kapsamıyor. Paralel çetenin, prim desteğini kasaya atmak için 4 bin inek küpesini dana küpesiyle değiştirdiği ve bu yolla toplam 12 milyon TL vurgun yaptığı belirtiliyor. Benzer bir yolsuzluğun kurbanlık danalarda da yapıldığı belirtiliyor. Kurbanda kesilen danaların küpesini saklayan paralel et şebekesinin, bu hayvanları mezbahanede kesilmiş gibi göstererek her biri için yine 300'er TL destekleme primi aldıkları da emniyet kayıtlarında yer alıyor. Bu vurgunun 10 milyon TL'yi bulduğu öne sürülüyor. Kurbanda kesilen hayvanların küpelerinin ise Kurban Bayramı'nda paralel örgütün derneklerine verilen bağışlardan ya da sonrasında toplanan kellelerden elde edildiği belirtiliyor. Paralel et şebekesinin çiftçinin hayvanına da göz koyduğu ifade ediliyor. Kesim için hayvanını mezbahaneye getiren çiftçiye "Bu tüberkülozlu" diyerek sahte rapor veren şebekenin, ardından el koyduğu hayvanı kesip kasaplara sattığı öne sürülüyor. Gerçekten tüberkülozlu olan hayvanların da piyasaya sürüldüğü iddia ediliyor.


FETHULLAH GÜLEN SAHTECİLİKTEN SINIRDIŞI EDİLECEK


ARKASINDA PARALEL ABİ VAR

Emniyet, et vurgununu takibe aldı. Büyük vurgunun arkasında, paralelin önde gelen ağabeylerinden biri olan Sakarya Kasaplar Odası Başkanı Nihat Kobal'ın bulunduğu iddia ediliyor. Kobal ile sağ kolu Mahmut Kartal ve çiftlik sahibi Ali Can Kocabay'ın da aralarında olduğu 57 kişi 3 ay önce gözaltına alınmıştı. Ancak paralel savcılar devreye girince serbest bırakılmışlardı. Konuyla ilgili dosyalar Sakarya Emniyet Müdürlüğü ile Tarım İl Müdürlüğü'ndeki raporlara da girdi. O dönemde yolsuzlukları ihbar eden Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Avni Aydın'ın görevden alınıp tayinin başka yere çıkartıldığı öne sürülüyor.


İŞTE FETHULLAH GÜLEN'İN 400 BEDDUA VE KÜFRÜ


SÜMEN ALTI EDİLİYOR
Yapılan soruşturma sonrası dosyanın savcılığa gönderildiği fakat konunun sümen altı edildiği iddia ediliyor. Polisin yürüttüğü operasyonun üzerinden yaklaşık 3 ay geçmesine rağmen savcının dosyayı neden işleme koymadığı merak edilirken "Savcı neyi koruyor?" sorusunu akıllara getiriyor.

AMAÇ İTHALATI AÇTIRMAK
Sektör yetkilileri, 2010'da yapılan ithalatta da paralel yapının olduğunu öne sürerek, süreci ise şu şekilde anlattı: "2007'den itibaren 10 liralık ineğe 15 lira verip çiftçiyi satışa ikna ettiler. Satılan inekler kesildi ve bu yolla üremenin de önüne geçildi. Ardından da medya kanalıyla 'Piyasada hayvan yok' söylentisi yayıldı ve ithalat yolunun açılması için bakanlığa baskı yapıldı. Bu yolla ithalattan büyük kâr elde ettiler. Bugün benzer oyun sergileniyor. Amaçları inekleri kesip dişi sayısını azaltmak ve ithalat yolunu açtırmak."

kalan karakter 1000

harun harun

4000x300 eşittir 1.200.000 değilmi yoksa

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 06.01.2015 14:10
kayan kayan

kimin vurgun yaptıgını yapmadığı devlet tespit eder görevi bizi ilgilendiren ithal veya yerli hayvanlardan sağlıklı et ve süt ürünleri alabilirmiyoruz!!!!! açın

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 04.01.2015 05:59
Tuna Tuna

Bunların hepsi hikaye
Devlette pirim verilenlerin listesi yokmu . Parayı havaya saçmışlarda parayı kapanları tesbit edememiş lermi
Alırsın listeyi kontrol edersin kim almış pirimi
O zaman anlaşılır pirimlerin kimlere peskes cekildiği

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 03.01.2015 12:50
şimşek şimşek

bunlar yort dışından ithal edecekleri hayvanıda,et'ede sahte rapor düzenler tüberküloz yoktur derler,tüberkülozlu hayvanıda başka ülkeye satarlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır10
cevapla 02.01.2015 02:55
şimşek şimşek

kim bu sahtekarlıkları yapmış ise allah belasını versin, ülkemizde ,sığırlatda tüberkülzo aralik çalışmasının halen klasıik deri testiyel % 65 yanlış sonuç vermesi ile düzgün yapılamakta ari çiftlik saysı bu nedenle az, bu durumda pareleciler fırsat doğurmaktayıllardı ayrıca et ve süt kurumu kesimhanlerinin 5/1 kapsite kesim yapmasının nedenide anlaşılmakta çünkü numara yapmaz pareleciler veya tacirler, en son çarekesimhanelerdeki laboratuvarlarda kesim öncesi hayvandan alına kan,süt idrar örnekleriyle Tüberküloz ,burucella,hormon tahilini 2 sat içinde sonuç veren biyoteknoljik cihazlarla sığırların tahlili yapılmalı sonuçlar mevcut elektornin Türkvet/bakanlık kayıt sisteminde kulak küspesi ile görülmeli,bakalım o zaman parelelciler hileyi nasıl yapıyor,tüberkülozlu olmayan hayvana veteriner nasıl tüberkülzolu diyor,acaba bakanlıkta bunları engelleyen parelecilermi var

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır3
cevapla 02.01.2015 02:14

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.