X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Engellinin başkanı sandalye kralı çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Engellinin başkanı sandalye kralı çıktı

  • Giriş Tarihi: 2.1.2015
Engellinin başkanı sandalye kralı çıktı
Engellinin başkanı sandalye kralı çıktı

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nda tekerlekli sandalye krizi patladı. Borç batağındaki federasyonun başkanının tekerlekli sandalye karteli olduğu ortaya çıktı

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) sportif faaliyetleriyle değil milyonlarca liralık borç, usulsüz harcama ve yöneticilerinin engelliler üzerinden gerçekleştirdiği ticaretle gündeme oturdu. Devlet kaynaklarının yanı sıra yüksek sponsorluk bedelleriyle de desteklenen federasyon, açıklanamayan harcamalar ve 2.5 milyon TL'yi bulan borç nedeniyle mali kongresini tamamlayamadı. Bakanlık ödemeleri bloke edildi. Kurumla ilgili sarsıcı iddialar birer birer gün yüzüne çıkıyor. Federasyon yöneticilerinin engelli sporcular üzerinden ticari menfaat sağladıkları müfettişlerin ilk incelemelerinde ilk sırada yer aldı. Edinilen bilgilere göre, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu'nun Başkanı Demirhan Şerefhan, aynı zamanda engelli sandalyesi ticareti yapıyor. 2009'da tekerlekli sandalye markası RGK'nin Türkiye distribütörü olan Şerefhan, 2012'de başkan olunca ticari faaliyetlerini eşi ve akrabalarına devretti. Ankara Antares AVM'de bulunan işletme Şerefhan ve eşi tarafından yönetiliyor. Sadece geçen yıl federasyonca dağıtılan 186 tekerlekli sandalyenin tamamı bu şirketten temin edildi. İddialara göre, Şerefhan, federasyon başkanı kimliğini kullanarak, tekerlekli sandalye ticaretinde tekel konuma yükseldi. Valiliklerin ihalelerinde de bu şirket söz sahibi olmaya çalıştı.

'KİMSEYE ZORLA SATMIYORUM
SABAH'ın sorularını yanıtlayan Demirhan Şerefhan ise şunları söyledi: "2009'da İngiliz RGK firmasının mümessili oldum. 2012'de federasyon başkanlığına seçildim. Evet bu ticareti yapıyorum. Ama burada ne gibi bir sorun olabilir ki. Sonuçta, milletin boğazına yapışarak satmıyorum. Bu konuda nüfuzumu kullandığım ima ediliyor. Böyle bir şey yok. Çoğu satışlar ihale açılarak gerçekleşiyor. Federasyondan bir kuruş çıkmadı, sponsor buldum. Hatta ben kendi federasyonuma da 30 bin euro değerinde sponsor oldum. Beni sosyal medyadan eleştiren sporcuları disipline verdiğim doğrudur. Bana leke atan sonucuna katlanır. Bu yüzden sporcular maaş alamıyormuş, alamayacaklar tabii. 2008 öncesi de başkandım. Bu kuruma çok emek verdim."

BİN ADA ENGELLİ TUVALETİ BİLE YOK
2 yılda borç batağına saplanan TBESF'nin binasının hali de içler acısı. Engelli sporculara hizmet edecek tek bir lavabo bulunmazken, mevcut lavaboların da engelli sporcuların kullanımına uygun olmadığı görüldü.

SEFAHAT HAYATI YAŞIYORLAR
Yaşanan tartışmalara federasyonun eski yöneticileri de katıldı. TBESF eski Başkanı Mustafa Gülpınar, çarpıcı iddialarda bulundu: "Federasyon seyahat acentesi gibi yönetiliyor. Engelli sporuna çok büyük zarar verildi. 1 yıldır parasını alamayan sporcu ve hakemler var. Bu nedenle birçok müsabaka gerçekleşemedi. Devletin ve sponsorların paralarının nereye harcandığı bilinmiyor. 2.5 milyon TL borç bulunmakta. Ödenemeyen borç miktarı çok daha büyük. Mevcut başkan tekerlekli sandalye ticareti yapıyor. Bu sandalyelerin tanesi 18 bin TL. Bize göre bu durum etik dışıdır. Büyük paralar batırıldı. Nereye gitti, acaba seyahatlerde mi harcandı?

ŞİKâYET EDEN DİSİPLİNE GİDİYOR
Federasyonun uygulamalarını sosyal medya üzerinden şikâyet eden sporcuların ise disipline sevk edildiği iddia ediliyor. O sporcular arasında yer alan ve maaşı kesilen Cavit Torun, yönetime şu sözlerle yüklendi: "Federasyona savunmamdır: Tekerlekli sandalye ticareti yapmıyorum. Ayrıca 3 milyon liralık borçlanmayı da ben yapmadım. Camia yönetiminizi ibra etmedi. Borç batağına sürdüğünüz federasyonumuza artık zarar vermeyin." Ancak engelli sporcu Torun, bu sözleri üzerine üçüncü kez disipline gönderildi.

kalan karakter 1000

engelli sporcular engelli sporcular

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonunun 2008-2012 dönemindeki yönetimi zamanında federasyon düzgün yönetiliyordu. O zaman ki yönetim şu anki mevcut yönetime borçsuz hatta artı para ile devretti. Şu anki yönetim o zaman 2008-2012 dönemindeki yönetimin aleyhine çalışıyordu. Meğerse hepsi Rant içinmiş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 03.01.2015 15:49
ahmetbey ahmetbey

mevcut başkanda ALLAH korkusu olsa böyle bır durum yaşanmazdı.yazıklar olsun.engelli kardeşlerımızın hakkına tecavuz edenler er yada gec cezalarını cekeceklerdır..

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 03.01.2015 12:00
ek ek

vel vel vel

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 03.01.2015 08:56
camiaya gönül veren neferler camiaya gönül veren neferler

Camia olarak mevcut federasyon yönetimine delegelerimiz kırmızı kart göstermiştir. Delegelerin iradesini hiçe sayan bu yönetimin derhal istifa etmesi gerekmektedir. Aksi taktirde camiamız büyük bir zarar görecektir. Ama anladığımız kadarıyla mevcut yönetimin derdi başkaymış, onlar için camianın zarar görüp görmemesi pek de umurlarında değilmiş, onların tek dertlerinin sandalye üzerinde rant elde etme olduğunu sabah gazetesi sayesinde öğrenmiş olduk.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır4
cevapla 02.01.2015 17:09
Emir Emir

SABAH GAZETESİ BU CAMİANIN SESİ OLDUĞU İÇİN,KORKUSUZCA YAPTIĞI HABERDE ÖTÜRÜ SAYIN METİN CAN'I KUTLARIM. BİR BAŞKANIN GÖREVİ ENGELLİLER DAHİ İYİ ŞARTLARDA SPOR
YAPSIN DİYE VARDIR.PARA KAZANSIN DİYE DEĞİL!!! KISA VE ÖZ AYLAAAAAAAAR ÖNCE PARASI VERİLİP ALDIĞIM SPOR SANDALYEM 2 HAFTA ÖNCE GELDİ AYLARDIR MAÇ OYNAMADIM BU GEÇEN SÜRE İÇİN DE KULÜBÜMDEN 1 KURUŞ PARA ALMADIM KAYBIM 80 BİN TL Yİ GEÇTİ .GEÇEN AYYYYYYLARI HESABA KATMAYAN ŞİRKET KÜÇÜCÜK MİKTARI ALMADAN ARABAYI VERMEDİ.............YA SENİN SPOR ANLAYIŞIN BU!!!!! BEN SENİN SAMİMİYETİNE,CAMİA YA VERDİĞİN "MANEVİ ZARARA :))" BEN SANA,CAMİA SANA NASIL GÜVENSİN? BENİM ÇOCUĞUMUN RIZKINI YİYENİ ALLAH'A HAVALE EDİYORUM HAKKIMI HELAL ETMİYORUM. KULÜBÜME SAYGIMDAN ÇOK AÇIK DETAYLI KONUŞAMIYORUM, BANA VERECEKLERİ CEZA ÖNEMLİ DEĞİL ONDAN KORKMUYORUM TAKIMIMI EKSİK BIRAKMAKTAN KORKTUĞUM İÇİN SUSUYORUM........... SAYGILAR

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır4
cevapla 02.01.2015 16:27

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.