X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Merkez'den dolara fren hamlesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Merkez'den dolara fren hamlesi

  • Giriş Tarihi: 3.1.2015 14:32
Merkez'den dolara fren hamlesi
Merkez'den dolara fren hamlesi

Merkez Bankası, yeni yılda doların hızlı yükselişinin önüne geçmek için ‘zorunluk karşılık’ silahını çekti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yüzde 11,7 olan yabancı para ortalama zorunlu karşılık oranını yüzde 12,8 seviyesine yükseltti.

Doların ateşi yeni yılda da düşmeyince ve 2015'in ilk işlem gününde 2,35 TL'yi aşınca Merkez Bankası beklenen silahını Cumartesi günü sabah saatlerinde çekti.

MERKEZ REZERVİ YİNE YÜKSELİŞE GEÇECEK

Yabancı para zorunlu karşılık oranlarındaki artışla Merkez Bankası'nın döviz rezervlerine yaklaşık 3,2 milyar ABD doları tutarında katkı sağlanacak.

Küresel piyasalardaki son gelişmeler dikkate alınarak finansal istikrarı desteklemek amacıyla bankaların ve finansman şirketlerinin yabancı para cinsinden yükümlülüklerinin zorunlu karşılık oranları, çekirdek dışı yükümlülüklerde vadelerin uzamasını teşvik edici yönde aşağıdaki şekilde değiştirildi.

UZUN VADELİ DÖVİZDE DEĞİŞİKLİK YOK

İşte Pabancı Para Mevduat/Katılım Fonu Dışı Yükümlülükler:

-1 yıla kadar (1 yıl dâhil) vadeli: % 13'den % 18'e

-2 yıla kadar (2 yıl dâhil) vadeli: % 11'den % 13'e

-5 yıldan uzun vadeli: Değişmedi (% 6)

UYGULAMA ŞUBAT ORTASI BAŞLIYOR

Merkez'in açıklmasında "Mevcut imkân dâhilinde Türk lirası zorunlu karşılıklar için 33 milyar ABD doları tutulmaktadır. İmkânın aynı oranda kullanılması halinde, yapılan bu değişiklik sonucunda Bankamız döviz rezervlerinden yaklaşık 2,4 milyar ABD doları serbest kalabilecektir. Söz konusu düzenlemeler 13 Şubat 2015 tarihli yükümlülük cetvelinden itibaren geçerli olacak ve tesis dönemi 27 Şubat 2015 tarihinde başlayacaktır..." ifadesi kullanıldı.

kalan karakter 1000

ahmet boyacı ahmet boyacı

merkez bankası botaş'a döviz ihtiyacı için dolar vermesi geçici olarak piyasanın tansiyonunu düşürmüştür, ancak piyasa botaş eninde sonunda bu parayı bulmak zorunda diye beklemeye geçmiştir,bu bekleme sırasında doların fiyatı düşmeyip beklemede kalacaktır diye düşünüyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 03.01.2015 23:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.