X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kapıkule'ye hızlı tren 3 ile havalimanı müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kapıkule'ye hızlı tren 3 ile havalimanı müjdesi

  • Giriş Tarihi: 8.1.2015 14:45 Güncelleme Tarihi: 8.1.2015 17:05
Kapıkule'ye hızlı tren 3 ile havalimanı müjdesi
Kapıkule'ye hızlı tren 3 ile havalimanı müjdesi

Hızlı trenin Kapıkule'ye kadar geleceğini söyleyen Bakan Elvan 3 il için ise havalimanı müjdesi verdi

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, havacılık sektörünün gelişmeye devam ettiğini söyledi. Türkiye genelinde havalimanı inşasına devam edileceğini belirten Elvan, "Yozgat'ta, Rize'de havalimanı yapacağız. Trakya'da da havalimanı yapacağız." dedi. Elvan, hızlı trenin de Kapıkule'ye kadar getirileceğini söyledi.

KAPIKULE'YE KADAR HIZLI TREN

Elvan, bir başka önceliklerinin de Türkiye'ye sınır olan ülkelerin ve sınır kapılarının hem demiryolu hem de karayolu açısından güçlendireceklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Bulgaristan, Yunanistan bağlantımız, Habur, Gürcistan ile bağlantımız… Yani sınırımızda yer alan ülkelerle altyapı bağlantımızı daha da güçlendirmek istiyoruz. Bu çerçevede İstanbul'u Edirne üzerinden Kapıkule'ye kadar hızlı tren ile bağlayacağız. 2015 yılında bunun ihalesine çıkmayı hedefliyoruz. Kapıkule'ye Bulgaristan sınırına hızlı tren ile bağlantıyı sağlamış olacağız. Mega projelerimiz arasında yer alan Kuzey Marmara Otoyolu, 3. Köprümüz, bu köprü üzerinden geçecek demiryolu hattımız da bu hat ile bağlanacak. Yunanistan ile karayolu bağlantımızı güçlendiriyoruz demiryolu bağlantımızı baştan aşağı yeniliyoruz. Yunanistan tarafından da kendi demiryolunu güçlendirmesini bekliyoruz.

3 İLE HAVALİMANI YAPILACAK

Elvan, havacılık sektöründe de çok önemli gelişmelerin söz konusu olduğunu, bu yıl 166 milyon yolcu sayısına ulaşıldığını ifade ederek, "Kamu-özel iş birliğiyle havalimanları yapıyoruz, özel kesim marifetiyle yapılmasını sağlıyoruz. Yap-işlet-devret ile gerçekleştiremeyeceğimiz bölgesel nitelikteki havalimanlarını inşa ediyoruz, mevcut havalimanlarımızın modernizasyonunu sağlıyoruz. Mart ayında Ordu-Giresun havaalanını açacağız. Mayıs ayında Hakkari havaalanını arkasından Rize, Yozgat havalimanları gelecek, Trakya'da da havalimanı yapmayı planlıyoruz" diye konuştu.

2015 SONU 4G'YE GEÇİLECEK

Bu yıl 4G'nin ihalesine çıkmayı hedeflediklerini dile getiren Bakan Elvan, "Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumumuz ile Bakanlığımız çalışmalarını yürütüyor. Hedefimiz bu yılın ilk 3 ay sonunda bunun ihalesini gerçekleştirmektir. İnşallah 2015 sonu itibarıyla 4G'ye de geçmiş oluruz" diye konuştu.

3 BÜYÜK LİMAN PROJESİ VAR

3 büyük denizde 3 büyük liman projelerinin bulunduğunu hatırlatan Elvan, denizcilik sektöründe gelecek dönemde ciddi canlanma söz konusu olacağını, bununla ilgili önlemler almaya başladıklarını söyledi.

kalan karakter 1000

edirne edirne

İstanbul'dan Yunanistan'a tren var mı yok mu? Cevap yok?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 08.01.2015 21:36
Gümüşhaneli Gümüşhaneli

Trabzon Rize arası dolmuşla neredeyse yarım saat. Rize ye havaalanı yapılacağına Trabzon havaalanını yenileyin. Bence o bölgeye Trabzon havaalanı fazlasıyla yetiyor. Rizeye harcanacak parayla ihtiyacı olan başka bir yere başka bir proje yapılmalı diye düşünüyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet24
hayır4
cevapla 08.01.2015 17:27
AYDAN AYDAN

Öncelikle antalyaya hızlı tren gelmesi lazım .aynı zamandad süper deniz limanı çok geç kalındı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet17
hayır1
cevapla 08.01.2015 16:37
trakyalı trakyalı

trakyaya havalimanı yapmaya ne gerek var zaten çorluda havalimanı var.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır12
cevapla 08.01.2015 16:24
tolga tolga

edirneye yapılsa fena mı olur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 30.01.2015 16:49
freedom_58 freedom_58

Hakkariye değil havalimanı yapmak otogarı bile kaldırmak lazım. Elektirik kaçağı seven şehire yatırım yapmak ahmaklıktır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet26
hayır7
cevapla 08.01.2015 15:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.