X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Bakan Canikli: Kayıp kaçak bedeli yine olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Bakan Canikli: Kayıp kaçak bedeli yine olacak

  • Giriş Tarihi: 10.1.2015 12:46
Bakan Canikli: Kayıp kaçak bedeli yine olacak
Bakan Canikli: Kayıp kaçak bedeli yine olacak

Bakan , elektrik faturalarındaki kayıp-kaçak bedeline ilişkin, "Yine olacak, çünkü şirketlerin başka çaresi yok.'' dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı , Anadolu Ajansı Editör Masası'nda yaptığı açıklamada, elektrik faturalarında kayıp-kaçak bedeli ile ilgili sütunun ortaya çıkmasının ardından konuyla ilgili tartışmaların başladığını anımsatarak, "Vatandaş haklı olarak diyor ki 'başkasının ödemediği elektriği ben niye ödeyeyim?' Faturada bilgi o şekilde yer aldığında insanların otomatik refleksi o şekilde ortaya çıkıyor" diye konuştu.

TAHSİL EDİLEMEYEN ÖDEYENDEN ALINACAK

Faturalardaki kayıp-kaçak bedelinin başka bölgelerde kaçak olarak tüketilen, ödenmeyen elektriğin diğer bölgelere yansıtılmasından ibaret gibi gözüktüğünü ancak işin aslının böyle olmadığını anlatan Canikli, şöyle konuştu: "Bu kararı alan ilgili bakanlığımız, elektrik faturasında maliyet unsuru olacak tüm kategorileri ayrıntılı saymış. Bunlar elektrik maliyetinin bir unsuru. Toplam üretilen elektriğin maliyeti var. Bu maliyete hatların nakli sırasında oluşan ve insanların ödemediği kayıp kaçak dahil. Üretim maliyeti var, bir de satış hasılatı var. Alacağınız var ama tahsil edemiyorsunuz. Bunu hasılata dahil etmiyorsunuz, dolayısıyla elektriğin birim satış maliyetini hesaplarken bütün bunları hesaba katıyorsunuz. Doğrudan kilovatsaatin maliyetine dahil edilmiş olsaydı böyle bir sorun çıkmazdı. O maliyetin unsudur ama şeffaflık gereği bu, ayrı kalem olarak yazıldı ve sorun olarak ortaya çıktı."

"TÜKETİCİNİN ALEYHİNE BİR DURUM YOK"

Tüm dünyada hesaplamaların bu şekilde yapıldığına dikkati çeken Canikli, "Zarar edilen rakam, birim maliyete yansıtıldı. Burada tüketicinin aleyhine olacak bir durum yok, ama böyle yazıldığı için mahkemeler bu yönde karar verdi, yapacak bir şey yok. Onlar da maliyetin bir unsuru" diye konuştu.

BAŞKA ÇARESİ YOK!

Söz konusu bedelin 1 kilovatsaat elektriğin fiyatında görüleceğini dile getiren Canikli, "Mecburi, bu iş böyle başka çaresi yok. Başka türlü ayakta kalamazsınız, bu işle ilgili firmalar ayakta kalamaz ki... 'Devlet oradaki parayı tahsil etsin, bize ne' deyip o başka bir şey diğer tarafta bir üretim var, ticari faaliyet var. Onun değerlendirmesi, hesabı ayrı bir iş" ifadesini kullandı.

kalan karakter 1000

mahmut mahmut

kaçak elektriğin maliyete yansıtılmasıyla hırsızlığa göz yuman bir adelet anlayışı getirilmez mi? idare bir bütündür parçalanamaz .. eğer kamu hizmeti adı altında verilen bir hizmet kusurundan bahsedebiliyorsak bu kusur yeterince denetimin yapılmadığı kusurudur... kaçak elektriklerin denetiminin yapılması bir idari işlemdir..bu işlemin yapılmaması veya geç yapılması hukuka aykırı bir durumdur ki bu da idari davaların konusudur.bakanın böyle bir konuşma içine girmesi de yargı erki alanına müdahale sayılır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet10
hayır0
cevapla 12.01.2015 11:38
ahmet boyacı ahmet boyacı

elektirik parasını ödemeyenlere devlet tarafından sağlanan sosyal yardımlara son verilmesi,sağlık eğitimde çocuklar için ödenen yardım bedelleri gibi desteklerin elektrik borcu ödeninceye kadar askıya alınması gibi tedbirler alınabilir,yalvararak elektirik parası tahsilatı yapma yanlış bir yöntemdir diye düşünüyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 11.01.2015 00:10

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.