X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER SGK uyardı! Dolandırılmayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

uyardı! Dolandırılmayın!

  • Giriş Tarihi: 27.1.2015 11:10
SGK uyardı! Dolandırılmayın!
SGK uyardı! Dolandırılmayın!

, kurumun adını kullanarak dolandırıcılık işlemi yapanlara karşı vatandaşları uyardı.

Sosyal Güvenlik Kurulu () Siirt İl Müdürlüğü, kurumun adını kullanan dolandırıcılara karşı vatandaşları uyardı. Sosyal Güvenlik İl Müdürü Abdulkadir Ayluçtarhan, yaptığı açıklamada, SGK'nın adını vererek vatandaşları arayan bazı şahısların, genel sağlık sigortası prim borçlarını silmek için bildirdikleri banka hesabına para yatırmaları gibi haksız menfaat elde etmeye yönelik teşebbüste bulunduklarının tespit edildiğini söyledi.

Vatandaşların dolandırıcılara karşı dikkatli olması gerektiğini belirten Ayluçtarhan, "5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 92'inci maddesi uyarınca ülkemizde yaşayanlardan herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanlar 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda tescil edilen vatandaşlarımızın yapmış olduğu gelir testi başvurusu sonucunda aile içinde kişi başına düşen aylık geliri tespit edilmekte ve ödemeleri gereken genel sağlık sigortası primleri vatandaşlarımıza posta yoluyla bildirilmektedir. Ödemeler, kurumumuz ile anlaşmalı bankalara, PTT şubelerine ve kurumumuz web sayfası üzerinden kredi kartı ile yapılabilmektedir. Ayrıca zorunlu genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu durumunu öğrenmek isteyen vatandaşlarımız kurum ünitelerimizden ya da www.sgk.gov.tr adresinden kimlik bilgileri ile sorgulama yapabilmektedir.

Kurumumuz tarafından hiçbir vatandaşımız "Genel sağlık sigortası borcunuz var. Verilen hesaba borcunuzu yatırınız" gibi ifadeler kullanılarak aranmamaktadır. Vatandaşlarımızın bu tarz bir yaklaşım içerisinde olan şahıslara hiçbir şekilde itibar etmemelerini ve bu şahısların verdikleri banka hesabına herhangi bir para yatırmamalarını, böylelikle olası dolandırıcılık girişimlerinin önüne geçilebileceğini bildiririz" diye konuştu.