X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 750 bin taşeron işçiler için ek zam yolu açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

750 bin ler için ek yolu açılıyor

  • Giriş Tarihi: 3.2.2015 13:15 Güncelleme Tarihi: 3.2.2015 13:19
750 bin taşeron işçiler için ek zam yolu açılıyor
750 bin taşeron işçiler için ek zam yolu açılıyor

Kamuda çalıştırılan ler toplu iş sözleşmesi imzalayarak ihalede yer alan ücretten daha yüksek ücret alabilirler.

çalıştırmak konusunda asıl işverenler yani işi taşerona veren işverenler bütün sorumluluklardan kurtulduklarını zannediyorlar. Hâlbuki kazın ayağı öyle değil.

Alt işveren işçisinin geçirdiği iş kazasından, ödenmemiş ücretlerinden, kullandırılmamış yıllık izinlerinden asıl işveren de sorumlu. Torba yasa ile taşeron şirketin yatırmadığı ücretin hak edişinden kesilerek asıl işveren tarafından taşeron işçilerine ödenmesine dair hüküm hayata geçti.

Yani bir bankada taşeron şirkette çalışan güvenlik görevlisi çalıştığı taşeron şirket ücretini yatırmazsa ücretini güvenliğini yürüttüğü bankadan isteyebilecek. Banka yatırılmamış ücretlerin karşılığını taşeronun o ayki hak edişinden kesecek ve güvenlik görevlisinin hesabına yatıracak.

MALİYE YÖNETMELİK YAYIMLADI

Taşeron işçileri için son dönemde atılan olumlu adımlardan bir tanesi de kamu kurumlarında taşeron işçi olarak çalışanların toplu iş sözleşmesi farkı alabilmesi oldu. Maliye Bakanlığı'nın yönetmeliği uyarınca kamuda çalıştırılan taşeron işçiler toplu iş sözleşmesi imzalayarak ihalede yer alan ücretten daha yüksek ücret alabilirler. Yani yaklaşık 750 bin taşeron işçisinin ına toplu iş sözleşmesi farkı eklenebilecek.

İŞÇİLER SENDİKAYA ÜYE OLACAK


Taşeron işçiler, bulundukları işkolunda örgütlü işçi sendikalarına üye olarak toplu iş sözleşmesi imzalama hakkına sahipler. Kamu kurumları ile toplu iş sözleşmesi imzalanabilmesi için, kamu kurumundaki işçilerin yüzde 40'ının sendikaya üye kaydedilmesi gerekiyor. Bu şekilde kamu ihalesinde belirlenen tutardan daha yüksek bir ücret üzerinde anlaşma olursa fark doğrudan kamu kurumları tarafından karşılanacak.

YÜKSEK ÜCRETİN YOLU AÇILIYOR

Böylelikle taşeron işçiler daha yüksek ücret alabilecekler. Ücretin dışında toplu iş sözleşmesi ile yıllık izin ve sosyal yardımlar gibi konularda iyileştirmeler yapılabilir. Yani kamuda çalışan taşeron işçiler toplu iş sözleşmesi ile ücret dışındaki yan ödemeleri ve diğer haklarını da artırabilirler.

SENDİKALILIK SORUNU ÇÖZER

Özellikle temizlik, güvenlik gibi çok sayıda işçinin çalıştığı iş kollarında sendikaların örgütlenme faaliyetlerini daha fazla yaparak bu iş kollarında toplu iş sözleşmesi imzalayabilme yetkisine kavuşması taşeron işçilerinin sorunlarını önemli ölçüde çözebilir.

Özel sektörde taşeron kullanımı düzenlenmeli Kamudaki taşeron işçilerinin sorunlarının çözülmesi açısından önemli adımlar atılıyor. Diğer yandan taşeron kullanımı özel sektörde de çok yaygın. Bu nedenle taşeron konusunda atılacak adımların yalnızca kamudaki taşeron işçiler ile sınırlı kalmaması ve özel sektörde de taşeron kullanımını kısıtlayıcı ve taşeron işçilerinin hak kayıplarını engelleyici mekanizmaların hayata geçirilmesi gerekiyor. Ayrıca bu konuda Yargının vermiş olduğu kararların da an kaybedilmeden uygulanması ve hatalı taşeron kullanımı nedeniyle kadro hakkına kavuşmuş işçilere kadrolarının verilmesi gerekiyor. Sendikaya bakışı değiştirecek Diğer yandan bu düzenleme ile taşeron işçilerinin sendikalara olan bakışı da değişecek ve sendikaların önemini daha iyi kavrayabilmesi sağlanacaktır. Sendikaların taşeron işçiler ile örgütlenme faaliyetlerini yürütmesi ve toplu iş sözleşmesi imzalaması pek çok sorunun çözülmesini de sağlayacaktır. (Okan Güray Bülbül - Akşam Gazetesi)

kalan karakter 1000

modern köle modern köle

modern köleyiz bunu kabul edebiliriz hayatta herkez bir köle ...fakat taşörenler dahada az alsın ....yada ortadan kalksın...insanlara 3sınıf mağmalesi yapılmasın....en basidinin örneği şu.hemşire ilaç dağıtmaz taşörön işçisi dağıtır taşörön her pis işi yapar.yapmazsa 3tutanakla yallah dışarı ..peki iş veren nerde hakmi..beterin beteri var en azından sendika hakkımız olacak.bugünün işi yarının teminatı diye düşünüyorum dahada güzel geleceğimiz dileğimle.daha çok şeyler değişecek inanıyorum güzel günler çok yakın...modern köle
Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır8
cevapla 23.05.2015 07:02
İŞÇİ İŞÇİ

11 YILDIR KAMU KURULUŞUNDA ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞIYORUM YETER ARTIK KADRO VERİLSİN.

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır12
cevapla 25.03.2015 12:43
işçi işçi

taşeron işçileri bu maaşla aç yaşamaktadır neden kadrolu çalışanlar mesai yaptıklarında mesai ücreti alırken taşeron işçilerine az ücret veriliyor kadrolu çalışanlar kpss atanmışmıdır taşeron işçileri zor durumdadır çocukların gelecegi asgari ücrete baglı edilmiş işveren işçisinin hakkını aramıyor işverenin sadece işveren diyerek tanınıyor işvereni tanımayan ismini dahi bilmeyen taşeron işçileri var nasıl işveren devletin kurumunda çalıştırılıyorlar onların idaresi işçileri yönetiyor işçilerle idereciler sorunları çözerken senin işverenin ihaleyi alır sözleşmede görünür başka görünmez bir kişi görevlendirir o kişide işçiyi düşünmeden kadrolu çalışanlara işçileri köle yapar ezdirir aşalatır sadece kendini düşünür nerde burdea işveren nerde hak hukuk nerde adalet toplumda taşeron ismii dahi sevmeyenler var nedenmi işçinin hakkını sömürüyor toplum böyle biliyor dönersermaye neden verilmiyor banka promosyonu neden işverenlere kalıyor onlarmı çalışıyor kaçdefa çalışan işçinin yanındaolmuş

Aynı Görüşte misiniz?
evet28
hayır14
cevapla 16.03.2015 06:55
işci işci

kadro versinler bizi sevindirsinler bizde sizleri sevindirerim oylarımızla

Aynı Görüşte misiniz?
evet32
hayır16
cevapla 04.03.2015 17:44
işçi işçi

aynı şekilde çalış aynı işi yap memurla mesleğimizden tut diplomamıza kadar aynı ama iş güvenceye gelince hiç bir şekilde tutar yanı yok siz devam edin böyle kadro yoksa oyda yok her taşeron işçi 4 oya sahip en kötü hesap ortada chp de bile taşeron işçi kalmadı hepsi geçti kadroya hem yasal olarak da haklıyız yani hakkımızı yasal olarak da araya biliriz ama bu yasalar işçiye gelince yatsıya kadar oluyor ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet21
hayır12
cevapla 11.03.2015 23:06
işçi işçi

işverenler taşeron işçilerin sorunlarını dinlemeye gelmiyor taşeron işçisi kamuda çalışıyor işverenle görüştükleri yok nasıl oluyor kamuda çalışılıyorsa işverenin işçiye faydası nedir kurumun kadrolu çalışanları yapılsın işveren kaldırılsın işçinin sırtından para kazanmaya son verilsin hak ve adalet yerini bulsun açlık sınırının altında çalıştırılmaya son verilsin çocukların aydınlık günleri ailenin aydınlık günleri olsun sözlşmelerde taşeron işçilerine zorluklar çıkartılmaktadır

Aynı Görüşte misiniz?
evet32
hayır13
cevapla 06.02.2015 11:43
nezir demiroglu nezir demiroglu

insan ça yaşamasını istiyorlarsa asgari üçretin 1750 altında tutmamaları lazım daha saglıklı bir yaşam için bu şart ilgili lerin dikatine

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır10
cevapla 02.03.2015 06:26

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.