X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER TMSF Bank Asya'ya el koydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

TMSF Bank Asya'ya el koydu

  • Giriş Tarihi: 3.2.2015 22:04 Güncelleme Tarihi: 3.2.2015 23:41
TMSF Bank Asya'ya el koydu
TMSF Bank Asya'ya el koydu

Paralel yapıya yakınlığıyla bilinen ve 17-25 Aralık darbe girişimleriyle mali açıdan zora düşen Bank Asya'ya TMSF tarafından el konuldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Bank Asya'nın yönetim kurulunu belirleyen imtiyazlı payın yüzde 63'ünün TMSF tarafından kullanılmasına karar verdi.

BDDK, Bankacılık Kanunu'nda bulunan 'kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık ortaklık yapısı ve organizasyon şemasına sahip olması' kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle, Bank Asya'nın yönetimini belirleyen imtiyazlı payın yüzde 63'lük bölümünün Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kullanılmasına karar verdi.

Öte yandan İstanbul olmak üzere banka merkezlerinde TMSF yetkililerinin inceleme yaptığı öğrenildi.

Yüzbinlerce kişiyi soydular - TIKLAYIN

BDDK'DAN AÇIKLAMA

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumundan (BDDK), imtiyazlı pay sahipleri açısından Kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısının Bank Asya tarafından sunulamadığı, bu nedenle pay sahiplerinin kurucularda aranan nitelikleri taşıdığına ilişkin bilgi ve belgelerin Kuruma ibrazına ve yapılacak değerlendirmeler sonuçlanıncaya kadar ortakların paylarına ilişkin temettü dışındaki haklarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kullanılmasına karar verildiği bildirildi.

BDDK'nın internet sitesinde yer alan açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulunun, ilgili kararı ile yapılan denetimler neticesinde, imtiyazlı paya sahip bazı ortakların kurucularda aranan nitelikleri taşıdıklarını gösterir bilgi ve belgelerin verilen süreye rağmen Kuruma intikal ettirilmediği belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Söz konusu imtiyazlı pay sahipleri açısından Kurumun etkin denetimini engellemeyecek şeffaf ve açık bir ortaklık yapısının Banka tarafından sunulamadığı, bu itibarla imtiyazlı pay sahiplerinin kurucularda aranan nitelikleri taşıdığına ilişkin bilgi ve belgelerin Kuruma ibrazına ve Kurum tarafından yapılacak değerlendirmeler sonuçlanıncaya kadar, Kanunun 18. maddesi beşinci fıkrası hükmü uyarınca, mezkur ortakların paylarına ilişkin temettü dışındaki ortaklık haklarının Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından kullanılmasına karar verilmiştir."


kalan karakter 1000

hakan hakan

Is yok degil, is begenmeye cok. Calistiktan sonra herkese is var.

Bütceni bildigin halde gidip dört cocuk yapiyorsan sonunu kendin düsüneceksin. Dövlet bize bakmiy modundan cikin artik.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 04.02.2015 00:06
Yordum Yordum

Elindeki ziyneti, evini arabasini satarak elde ettiği paralari, yetmedi falanca bankadan kredi çekip bu bankaya yatiran şakirtler paraniz artik güvende. Bu paranizi artik devlet güvencesinde bilin. Hoçjanizin rüyada gördüm dediği yalanlara da artik itibar etmeyin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır6
cevapla 03.02.2015 23:43
sim sim

kahrolsun paraleciler kahrolsun vatan hainler kahrolsun darbeciler

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır9
cevapla 03.02.2015 23:42
vatandaş vatandaş

küçük yatırımcı çok zararda inşallah devletimiz bizleri düşünür

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır3
cevapla 03.02.2015 23:42
sena sena

paraleciler adeta akbaba gibi sosyal medyaya hucum etti farkindasin demi :) feto talimat verdi anlasilan sosyal medyaya hucum diye bir kismida bank asyanin önüne kostu orda canli yayin yapan muhabirlere saldiriyor , düstükce düstüyorlar, Rabbim bu yapinin para kaynagini tamamem kezsin insallah AMINNNNNN

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır7
cevapla 03.02.2015 23:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.