X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 1.3 milyon kişiye müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

1.3 milyon kişiye müjde

  • Giriş Tarihi: 5.2.2015 10:34 Güncelleme Tarihi: 5.2.2015 17:43
1.3 milyon kişiye müjde
1.3 milyon kişiye müjde

Prim borcunu yapılandırmayan 1.3 milyon Bağ-Kur'luya verilen müjdenin detayları ortaya çıkıyor.İddiaya göre düzenleme hazır, Meclis'ten geçecek yasa ile borçlar silinecek.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun prim borcunu yapılandırmak için başvurmayan 1 milyon 305 bin Bağ- Kur'luya verdiği müjdenin detayları belli oldu. Borçlu Bağ-Kur'luların sağlıktan yararlanmasını sağlayacak, hizmet süresine ihtiyacı olmayanlara da emeklilik yolunu açacak düzenlemenin ayrıntıları ortaya çıkıyor.

YASA ÇIKACAK


Takvim'in haberine göre Borçlu Bağ-Kur'lulara yönelik düzenlemenin halen Meclis komisyonunda görüşülen torba yasa tasarısına eklenmesi için önerge verildi. Bir değişiklik yapılmazsa, düzenleme yasanın Resmi gazete'de yayımlandığı tarihi takip eden ay başından itibaren yürürlüğe girecek.

Düzenlemeden 12 aydan fazla prim borcu olan esnaf, tüccar, şirket ortağı ve çiftçi gibi Bağ-Kur'lular yararlanacak. Borç silinecek, borcun olduğu dönemdeki hizmet süresi askıya alınacak.

NASIL CANLANDIRILACAK?

Halen 2 aylık prim borcu olanlar sağlık hizmetlerinden yararlanamıyor. Borç silindiği için bu kişilere Hastane kapısı açılacak. Aileleriyle birlikte sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayacaklar.

İleride emeklilik için bu hizmet sürelerine ihtiyaç duyanlar Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurarak bunları canlandırabilecek. Bağ-Kur'lu askıya alınan bu hizmet sürelerinin tamamını canlandırabileceği gibi, ihtiyacı kadarını da canlandırabilecek. 30 günlük dönemi canlandırmak için başvurulan tarihteki asgari ücretin yüzde 34'ünü ödemek gerekecek. Ödemenin de 3 ay içinde yapılması şartı gelecek.

BAĞ-KUR'LUNUN YÜZÜ GÜLDÜ

Bağ-Kur borcu olanlara yönelik yeni düzenleme, sevinç yarattı. Yapılandırma imkanından yararlanmak için başvuramayan Bağ-Kur'lular, hem borcun silinip hizmetin askıya alınmasına hem de bu şekilde sağlıktan yararlanma imkanı getirilmesine imkan verecek düzenlemeden memnun.

kalan karakter 1000

Senol Senol

Ben durumum yokken son şans denerek 17 bin lira borcumu yapılandırdım süre dolar dolmaz yapılandırmayanlara müjde deniyo af çıkmış böyle adaletsizlik olurmu benim pirim gününe ihtiyacım yokki sadece devlete borclu kalmayalım dedik böyle adaletsizliğide adalet ve kalkınma partisi yapıyo ya pes...

bundan sonra oy moy yok AKP ye. ayıp ya.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 05.02.2015 20:19
mehmet mehmet

BEN BAĞKURLIYUM 2000 PRİM BORCUM VAR MECBUREN YAPILANDIRIP BANKADAN KREDİ ÇEK AYLIĞINDAN ÖDERSİN DEDİLER BANKADANDA KIRMIZI NOKTA YEMİŞİZ DİYE KREDİ VERMEDİLER 2000 GÜNÜ SİLDİRSEM EMEKLİ OLACAĞIM KALAN PRİMİM EMEKLİ EDİYOR NE OLACAK HALİMİZ SAYIN YETKİLİLER GÜNDEME GETİRMENİZİ SAYIN BAŞBAKANIM BAKANIM YARDIMLARINIZI BEKLİYORUZ YANİ BİZ MECBUREN YAPILANDIRDIK DİYE FAYDALANAMIYACAKMIYIZ ZATEN İLK TAKSİDİDE ÖDEYEMEDİK PARA YOK SAĞLIKTAN FAYDALANAMIYORUZ REZİLİZ

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.02.2015 13:44
adem adem

İnsanlar sürekli oyalandı bıktırıldı geçen seneden beri gündemde olan bu aftan dolayı sonra yapılandırma çıktı son şans dendi ve insanlar emekli olalım diye borçlandı son kuruşuna kadar ortaya koyup yapılandırmadan yararlanıp borçlarını ödedi bir gün sonra af çıktı dünyaları başına yıkıldı içinde bulundukları durum şu anda acının acısı bu durum düzeltilmeli bu yasa geriye dönük yapılandırmadan yararlananlarıda içermeli bu zor durumda olan insanların durumu düşünülmeli

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 05.02.2015 13:04
metin metin

bağkur borçlarını yapılandıramadım. yapılandırsaydım ödemem lazımdı. neyle ödeyeceğim kendimi zor geçindiriyorum karnımızı zor doyuruyoruz. umarım iyi olur bizlerde rahat ederiz Allah razı olsun yapanlardan. belki o zaman rahat uyuruz bizde.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.02.2015 12:53
isimsiz isimsiz

bu yapılanlar haksızlık, ne demek borcunu ödemeyenin borcu silinecek. O halde buradan şu çıkıyor; borcunu ödeyenler keriz, devletin malı deniz yemeyen domuz öyle mi? vergisini borcunu ödeyenler neden istenmiyor bu ülkede... enayi durumuna düşmekten bıktık

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 05.02.2015 12:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.