X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 6 kuruşa portakal
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

6 kuruşa portakal

  • Giriş Tarihi: 9.2.2015 17:26 Güncelleme Tarihi: 9.2.2015 17:56
6 kuruşa portakal
6 kuruşa portakal

Adana'da, portakalın para etmemesi ve meyve suyu fabrikalarına kilosu 6 kuruşa satılması üreticinin tepkisine neden oldu. Bazı üreticiler, narenciye ağaçlarını üzerindeki meyvelerini bile toplatmadan söktürmeye başladı.

Türkiye'nin yıllık ortalama 4 milyon tonu bulan narenciye üretiminin yüzde 25'ini karşılayan Adana Ziraat Odası Yönetim Kurulu üyesi ve narenciye üreticisi Cahit İncefikir, özellikle 2014-15 döneminde üreticinin tüm olumsuzluklarla karşılaştığını söyledi. Üreticinin çok zor durumda olduğunu belirten İncefikir, şöyle dedi:

"Başta Ortadoğu'daki iç savaşlar, daha sonra Rusya'nın, Ukrayna'ya girmesiyle birlikte Avrupa ve ABD'nin aldığı tavır ve rublenin düşmesiyle beraber ihracatta çok ciddi kayıplar başladı. Ayrıca bu yıl Washington portakaldaki yüksek rekolte iç piyasanın üretici açısından çökmesine neden oldu. Ağaçtan dökülen portakalı tüccar 6 kuruştan alıp meyve suyu fabrikalarına 9-10 kuruşa satıyor. Artık dayanacak gücümüz kalmadı."
Adana'da bazı narenciye üreticilerinin yaşadıkları sıkıntıları aşamadıklarını bu nedenle bahçelerini sökmeye başladığını belirten Cahit İncefikir şöyle konuştu:

"20 yaşındaki genç ağaçların sökülmesini kabul edemiyoruz. Eğer 45- 50 yaşındaki ağaçları ekonomik anlamda getirisi olmadığı için kesiyorsa anlayabiliriz. Ancak genç ve diri ağaçlar kesiliyor. Bu Çukurova için faciadır. Eğer bir önlem alınmazsa, daha fazla ağaç kesilecek. Ayrıca üretici bu kadar zor bir durumdayken ağaçlarını yeni dönem için hazırlaması gerekiyor. Açıkçası üretici ne yapacağını bilmemektedir. İç piyasada kalan ürün hallerde şiştikçe piyasa biraz daha düşüyor. Burada yapılması gereken şey açıkçası Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı'nın konuya el atmasıdır. Bakanlık bundan sonraki yıllarda üretim fazlası narenciyeyi alarak depolarında dinlendirebilir. Daha sonra gerektiğinde piyasaya sürebilir. Ya da teşvik vermesi gerekiyor."

ADANA NARENCİYESİ
Adana'da limon, portakal ve mandalinanın aralarında bulunduğu yaklaşık 9 milyon narenciye ağacı bulunuyor. Narenciye ağaçlarından yaklaşık 7 milyon 500 bini meyve veriyor. Ayrıca bu ağaçların bulunduğu bahçeler ovada 400 bin dekara yakın alan kaplıyor. Adana, Türkiye'de üretilen narenciyenin yaklaşık yüzde 25'ini üretiyor. Bölgeden özellikle Rusya'ya ihracat yapılıyor. Üreticilerin bir bölümü, ilaç kalıntısı kalmaması için zararlılara karşı yararlı böceklerle mücadele ediyor.

İLİŞKİLİ HABERLER

kalan karakter 1000

İSLAM SANCAK İSLAM SANCAK

Duy hükümetim duy elma 2,5tl portakal 1-1,5 tl doğuda gariban üreticiye yardım etsene ille komisyoncularmı kazanacak biraz da vatan daş kazansın al okullara yuttlara dağıtsana kıymet bilinmez ise gider israilin hormonlu sepzesine döndürmen Allah aşkın

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.02.2015 19:59
süleyman sevinç süleyman sevinç

pazarda 4 lira biz 5 aydır 5 kilo portakal alamadık.köylüye de yazık bizede yazık aradaki parayı tefeciler yiyor.dökün bence kimse yiyemesin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.02.2015 18:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.