X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ambalajsız tavuk yasaklanıyor, kasap köfte tarih oluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ambalajsız tavuk yasaklanıyor, kasap köfte tarih oluyor

  • Giriş Tarihi: 10.2.2015 10:46 Güncelleme Tarihi: 10.2.2015 10:48
Ambalajsız tavuk yasaklanıyor, kasap köfte tarih oluyor
Ambalajsız tavuk yasaklanıyor, kasap köfte tarih oluyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tüketici sağlığının en üst düzeyde korunması, daha kaliteli ürünlerin tüketicilere ulaştırılması ve tüketicinin yanıltılmasının önlenmesi amacıyla et ve et ürünlerinde önemli değişiklikleri hayata geçirecek

Önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek Et ve Et Ürünleri Tebliği değişikliği ile kasap köfteden dökme tavuğa kadar birçok üründe yeni düzenlemeler getiriliyor.

Ürün etiketlerine ilişkin belirlenen kurallar, satış reyonları, reklam panoları, market katalogları, gazete reklamları ve sanal reklamlar gibi yollarla yapılan tanıtımlar için de geçerli olacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü 5 Aralık 2012 tarihinde yürürlüğe giren Et ve Et Ürünleri Tebliğini revize ediyor. Yeni tebliğ tüketicinin satın aldığı birçok et ürününde değişiklik öngörüyor. Bakanlık yeni düzenleme ile kasap, süpermarket vb. perakende işletmelerde parça kanatlı etlerinin dökme olarak satışını yasaklıyor. Kanatlı etleri bu işletmelerde sadece hazır ambalajlı olarak piyasaya arz edilebilecek.

Bundan sonra kasap, market vb. perakende işletmelerde fermente sucuk, pastırma, köfte gibi et ürünleri üretilemeyecek. Aynı şekilde bu işletmelerde önceden çekilmiş ve paketlenmiş günlük kıyma da satılamayacak.
Yeni düzenleme lokanta, restoran, otel ve hazır yemek üreten işletmeler gibi son tüketiciye yemek hizmeti veren işletmelerin, çiğ et ve pişmemiş köfte gibi çiğ durumda bulunan hazırlanmış et karışımlarını satmasını da yasaklıyor.

HAKSIZ KAZANCIN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Birçok üründe tuz oranını azaltan Bakanlık, kavurmada da aynı uygulamaya gitti. Daha önce kavurmada yüzde 5 olan tuz oranı bu tebliğle yüzde 3'e düşürülecek. Bakanlık kavurma kategorisindeki ürün yelpazesini de genişleterek "kıyma kavurma tanımını getiriyor. Bundan sonra raflarda "kavurma ve "kıyma kavurma olmak üzere iki çeşit yer alacak. Yine tebliğ kapsamında yer alan ürünlere ürün kalitesini belirleyen et proteini miktarını sağlamak için kaliteli et yerine dışarıdan et proteini katılması yasaklanarak haksız kazancın önüne geçiliyor. Geleneksel metotlarla üretilen ürünleri koruma altına almak amacıyla coğrafi işaret alarak tescil edilmiş et ürünleri (Akçabat köfte gibi) yatay gıda kodeksi hükümlerine aykırı olmamak koşulu ile coğrafi işaret tescilinde belirtilen özelliklere göre piyasaya arz edilebilecek. Ancak bu ürünlerde kullanılan çiğ et ve kıyma tebliğ hükümlerine uygun olacak.

"YÜZDE 100 DANA YA DA GÖĞÜS ETİ İFADESİ OLMAYACAK

Daha önce sucuk, salam gibi ürünlerde farklı et karışımlarının kullanılmasını yasaklayan Bakanlık, et ürünlerine ait etiketlerde yer alan "Yüzde 100 dana eti gibi ifadelerinin kullanımını da yasaklıyor. Böylece ürün etiketlerinde marka dahil olmak üzere "Yüzde 100, yüzde 100 dana eti ya da yüzde 100 göğüs eti gibi ifadeler/logolar kullanılamayacak.

AD, RENK VE PUNTOLARA STANDART GETİRİLDİ

Tebliğ kapsamında yer alan ürünlerin etiketinde ürün adları aynı renk, aynı yazı karakteri ve aynı puntoda olmak üzere bir bütün olarak ifade edilecek. Düzenleme ile "ısıl işlem uygulanmış et ürünü, "emülsifiye et ürünü vb. genel ürün grup isimlerinin ürün adı olarak kullanılması yasaklanıyor. Böylece Bakanlık bundan sonra salam, sucuk vb. olarak üretilmiş bir ürünün etiketine genel ifade taşıyan "ısıl işlem uygulanmış et ürünü gibi ifadeler kullanılmasının önüne geçip tüketicinin yanıltılmasını engelleyecek. Ürün etiketlerine ilişkin belirlenen kurallar; satış reyonları, reklam panoları, market katalogları, gazete reklamları ve sanal reklamlar gibi yollarla yapılan ürün tanıtımları için de geçerli olacak.

SUCUK VE KANGAL SUCUK İFADELERİ KULLANILMAYACAK

Herhangi bir et ürünü "ısıl işlem görmüş sucuk ise bu ürünün reklamında, tanıtımında tüketicilerde yanlış algıya neden olabilecek "sucuk veya "kangal sucuk vb. ifadeleri kullanılamayacak.
Tebliğ ile getirilen değişikliklere uyum sağlamaları için işletmelere tebliğin yayımından itibaren bir ay geçiş süresi verilirken perakende işletmelerin fermente sucuk, pastırma gibi ürünleri üretmesini yasaklamasını öngören hüküm için 6 ay geçiş süresi veriliyor. Kavurmada tuz miktarının azaltılmasına yönelik düzenleme kapsamında tebliğin yayımından önce piyasaya arz edilen ürünler ise bulunabilecek.

kalan karakter 1000

abdullah abdullah

Bizim memlekette Domuz etinden sucuk yapılmıyor.Çünkü markalı ürün yok bizde.Katkılı Sucukta yoktur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.07.2015 02:11
abdullah abdullah

4 Tane Büyük Firma için. 50.000 Kasap Esnafının kapısına Kilitletecekler.Çok Yazık hani Adaletli bir yönetim vardı.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 02.07.2015 02:09
bekir turhan bekir turhan

TAVUĞUN DÖKME OLARAK SATILMASINI İSTİYORUZ

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 10.05.2015 19:33
bekir turhan bekir turhan

BU SİSTEM ÇOK KÖTÜ OLDU

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.05.2015 19:32
halil halil

ben dökme tavuk satan küçük bir esnafım yeni çıkan yasa ile dükkanı kapt diyolar zaten bitik durumdayız kirası elektirik su bagkur ödemesi muhasebecisi baglı oldugun esnaf kefalet ödemesi kısaca sabah 7,30- da gel akşam 9-10 da eve git ölüye gidemezsin bayrama gidezsin bu ne yahu bu kanunlar hep holdinglere avm lere çalışır yeter yeteeeeer,,,,,,,

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 21.02.2015 21:44

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.