X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Doğalgaza büyük indirim geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Doğalgaza büyük indirim geliyor

  • Giriş Tarihi: 12.2.2015 08:48 Güncelleme Tarihi: 12.2.2015 08:50
Doğalgaza büyük indirim geliyor
Doğalgaza büyük indirim geliyor

Türkiye ve Rusya arasında sürmekte olan çalışmaların beklenilen düzeyde ilerleme kat etmesiyle, doğalgaz fiyatlarında indirime gidileceğini öngörülüyor.

Rusya'dan aldığımız bin metreküp doğalgazın fiyatı 415 dolarlardan, 300 dolar seviyesine inebilir.

Habertürk'ten Güntay Şimşek'in konuyla ilgili o yazısı;

Halihazırda Türkiye- Rusya arasında yürütülen çalışmalar bu hızla devam eder ve beklenmedik bir gelişme olmaz ise çok yakında, Rusya'dan aldığımız bin metreküp doğalgazın fiyatı 415 dolarlardan, 300 dolar seviyesine inebilir. Enerji Bakanlığı'nın yürüttüğü diplomasiden bu neticeyi çıkardığımı söyleyebilirim. Yaptığım araştırmayı birazcık detaylandırabilirim.

İŞTE AVRUPA'DAKİ DOĞALGAZ FİYATLARI

Türkiye'nin şu aşamada, Rusya'dan iki aşamalı indirim talebi olacak gibi bir izlenim edindim. Doğalgaz fiyatlarını belirleyen formülasyonun en önemli kalemini, yaklaşık üçte iki oranında petrol fiyatları oluşturuyor. Dolayısıyla petrol fiyatları aşağı indiği için doğalgaza ödenen rakamlar da otomatik olarak inecek. Zaten beklenen bir durum. Bunun üzerine ekleyeceğimiz asıl indirim ise iki aşamalı olacak.

Şöyle ki; Enerji Bakanlığı'nın devam eden anlaşmalar çerçevesinde Rus Gazprom'dan % 15 indirim talebi var. Devreye girecek olan Türk Akımı anlaşması sebebiyle de ilave bir indirim talebi de masada. Nabzını yokladığım yetkililerden aldığım bilgiler ışığında, petrole endeksli indirimler dışında, bu iki müzakere neticesinde mevcut anlaşmalar üzerinden % 15-20 oranında bir indirimin daha gerçekleşmesi bekleniyor. Böylece Rusya'dan alacağımız doğalgazın bin metreküpü 300 dolar seviyelerine inmiş olacak. Tabii burada, Türkiye'de yükselen doların, iç piyasada TL'ye çevrilen doğalgaz fiyatlarını ne kadar eriteceğini de hesaba katmak gerekiyor.

Doğalgaz fiyatlarının belirlenmesinde petrole endeksli hesaplama, dünya petrol fiyatlarının son 9 aylık ortalaması alınarak yapılıyor. Bilindiği üzere 120 dolar seviyelerinden, varili 50 doların altını gören petrol rakamları söz konusu. Doğalgaz anlaşmaları çerçevesinde de 3 ve 6 aylık dönemlerde fiyatlar gözden geçiriliyor. Yeni ayarlamalar yapılıyor. Şimdiye kadar vatandaşa fazla yansıtılmayan doğalgaz fiyatlarındaki değişimleri, hükümet bir yönüyle sübvanse ediyor, ilgili kamu kurumlarının faturası kabarıyordu.

Son durumda, doğalgaz fiyatlarında ciddi indirimin gerçekleşecek olmasıyla, BOTAŞ gibi bazı kamu kurumlarının da borç yükü önemli oranda hafifleyecek.

kalan karakter 1000

alpcan68 alpcan68

kış biterken iner geleck kışa 2 katına çıkar artık çünki rusya ile avrupa birligi anlaştı bu bizim için iyi haber degil !!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.02.2015 18:36
janti janti

kış bittikten sonra kur yükselince indirmeleri pek işe yaramıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.02.2015 17:58
maserati34 maserati34

zaten kış boyunca 1 daireye 560tl (250 dolar)doğalgaz faturası ödüyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 12.02.2015 17:49
ALBAY ALBAY

İNSE NE OLACAK KUR YÜKSELDİ

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 12.02.2015 14:54
suat Karakaya suat Karakaya

Kış bitmeden inerse seviniriz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet25
hayır1
cevapla 12.02.2015 09:47

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.