X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER SETA'nın önerisi: Kalkınmacı Merkez Bankası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

SETA'nın önerisi: Kalkınmacı Merkez Bankası

  • Giriş Tarihi: 14.2.2015
SETA'nın önerisi: Kalkınmacı Merkez Bankası
SETA'nın önerisi: Kalkınmacı Merkez Bankası

SETA Ekonomi Direktörü Ünay Yoğun'dan eleştirilerin odağındaki MB'ye, "kalkınmacı model" önerisi geldi. Ünay, "Büyüme, istihdam ve yatırım dostu bir Merkez'e ihtiyaç var" dedi

SETA Ekonomi Direktörü Doç. Dr. Sadık Ünay, son dönemde faiz politikaları ve tutmayan tahminler nedeniyle eleştirilen Merkez Bankası (MB) için "Kalkınmacı" modelini önerdi. Türkiye'nin büyüme, istihdam ve yatırım dostu kalkınmacı bir merkez bankacılığına ihtiyacı olduğunu vurgulayan Ünay, "Merkez Bankası'nın amacı bağımsızlığı olamaz" dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dile getirilen eleştirilerin bağımsızlığa müdahale olarak değerlendirilemeyeceğini vurgulayan Ünay, "Demokratik yönetimlerde siyasi sorumluluk taşıyan hükümetlerle merkez bankaları arasında makroekonomik kararlar açısından amaç birliği olması, bağımsızlık meselesini demokratik açıdan meşru hale getirir" diye konuştu.

TELAŞLA FAİZ ARTIRDI

Türkiye ekonomisinin küresel ekonomik kriz öncesi ve sonrasında hızlı ve kesintisiz bir büyüme ivmesi yakaladığını vurgulayan Ünay, ancak Gezi Parkı eylemleri ve 17-25 Aralık süreçlerini izleyen dönemde MB'nin telaşla yaptığı faiz artırımları sonucu bu oranın yüzde 3-4 arasında kaldığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ısrarla vurgu yaptığı faiz indirimlerinin, ekonomik dinamizmin yeniden kazanılması ve yatırım-üretim ortamının canlandırılması için hayati bir önem arz ettiğini vurgulayan Ünay, şöyle devam etti: "Doğru zamanlamayla yapıldığında bu faiz indirimleri makroekonomik ve finansal istikrar öncelikleriyle de çelişkili değil. Cumhurbaşkanımızın merkez bankacılığı yaklaşımı yükselen ekonomilerde giderek öne çıkan ve büyüme, istihdam, yatırım, rekabetçilik, sosyal adalet gibi konuları da kapsayan yeni nesil merkez bankacılığı anlayışına daha yakın bir yerde duruyor."

KLASİK BÜROKRAT REFLEKSİ
Sadık Ünay, MB yönetiminin Bankacılık Kanunu'nda yer alan "fiyat istikrarını sağlamak ve bununla çatışmadığı durumlarda büyümeyi gözetmek" şeklindeki esnek ifadelerden de faydalanarak klasik neoliberal bir pozisyona çakılı kalmayı tercih ettiğini belirtti. Bunun inisiyatif almaktan kaçınan klasik bir bürokratik refleksi olduğunu vurgulayan Ünay, "Yasa ne olursa olsun hükümetin büyüme, istihdam ve yatırımları artırma önceliklerine destek verecek koordinasyon görevlerinde Merkez Bankası'nın çok daha proaktif davranması gerekir" dedi. MB'nin misyonunun 'enflasyon kontrolü' ve 'fiyat istikrarı' olduğunu hatırlatan Ünay, "Öngörülen ve gerçekleşen enflasyon oranlarına ya da döviz kuru tahminlerine bakıldığında başarısızlık ortada" şeklinde konuştu.

kalan karakter 1000

fvz fvz

sorun hazine nin 12 yıldır pasif ve geri duruşundan kaynaklanıyor. öncesinde gerek borçlanma gerekse harcama öncelikleri ve miktarını belirleme ile ekonomiye yön veren hazine o yüksek enflasyon ve yüksek reel faiz ortamında yapabildiklerini yapmaktan bugün çok uzakta. zira malum müsteşar döneminde etliye sütlüye karışılmayan aman bir tatsızlık çıkmasın modeli ile hareket edilmiş proje ve vizyon ortaya konamamıştır. hazine ekonomide orkestra şefi konumundan çıkınca işler merkez bankasına kalmıştır. hazine haznedar rolünü bırakmış veznedar rolüne bürünmüştür. para sayma makinesine dönüşmüştür. sokaktaki simitçinin bile dövizle enflasyonla ilgili bir görüşü var iken hazineden 12 yıldır bir ses seda işittiniz mi? benden olsun çamurdan olsun deyince ortalık çamurdan geçilmiyor. hazine düşük borçlanma faizini kendi hareketine borçlu değildir zira hareketsizdir. ama hazine ortaya çıkan sonuç tek parti yönetiminin ortaya koydugu güçlü siyasi irade ve siyasi istikrarın sonucudur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 14.02.2015 08:11
okuyucu okuyucu

hazinenin üstüne cöreklenmis,ne amaca hizmet ettigi muamma bu tayfalardan kurtulmak boynumuzun borcu .............

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 14.02.2015 07:29
hasan hasan

merkez bankasının sayın baskanı acemı telaslı vede yetersız gelde sen yap dıyebılırsınız oluuur derım de gerek yok mıllı bır unıversıtede okumus kendını yetıstırmıs mıllı dusunen ve yabancı fınanscıların hayranı olmayan 2023,2053 ve 2071 hedeflerını ozumseyen bır baskan olursa daha sakın daha kararlı ve ulkeyı ucurmak ıcın calısan bır baskan ulke hedeflerıne ulasır yabancı hayranlıgı ve acaba sam amca neder dıyenlerden bu ulkeye fayda gelmez buda boyle bılıne

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 14.02.2015 07:00

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.