X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Akaryakıtta kar marjını artırana takip!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Akaryakıtta kar marjını artırana takip!

  • Giriş Tarihi: 17.2.2015 12:49
Akaryakıtta kar marjını artırana takip!
Akaryakıtta kar marjını artırana takip!

EPDK, akaryakıt fiyatlarına ilişkin yeni metodolojiye aykırı hareket eden dağıtım şirketlerini mercek altına aldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), akaryakıt fiyatlarına ilişkin yeni metodolojiye aykırı hareket eden dağıtım şirketlerini mercek altına aldı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, bazı dağıtıcı ve bayiler, son dönemde yeni fiyat metodolojisinde öngörülen kriterlere uymayarak karlarını artırdı.

EPDK, İstanbul'da bazı akaryakıt dağıtım bayilerinin, yüzde 8,80 olan kar marjlarını çok kısa bir sürede yüzde 13,55'e çıkardıklarını tespit etti. Bunun üzerine, dağıtım bayilerinin toplantıya çağrılacağını belirten yetkililer, Kurumun akaryakıt fiyatlarına ilişkin takibini sürdüreceğini kaydettiler.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, akaryakıt fiyatlarının takibini 7 Kasım 2014'te yürürlüğe giren yeni metodolojiye göre belirliyor. Buna göre, dağıtıcılar tarafından ilan edilen tavan/tavsiye fiyatlarının tespitinde, ilgili ürün için rafinerici lisansı sahiplerince belirlenen satış fiyatı ve takip edilen en yakın serbest piyasa fiyat oluşumundaki dağıtıcı ve bayi marjı esas alınıyor. Dağıtım şirketleri ve bayilerin akaryakıt fiyatları ve kar marjlarını Avrupa'daki serbest piyasayı baz alarak oluşturmaları gerekiyor.

Bu arada, EPDK, 2009 ve 2014'te iki kez tavan fiyat uygulamasına gitmişti.

kalan karakter 1000

nuro nuro

dağıtım firmalarından bayilerin aldığı faturasız akaryaktlarda takip edlise iyi olur.yol boyunda bir çok istasyoında 3.10 3.20 tl den mazot satılıyor !!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 19.02.2015 19:53
ahmet boyacı ahmet boyacı

kaçak akaryakıt seyyar tankerler üzerinden ayak üstü pazarlanıyor,EPDK ne kadar yırtınırsa yırtınsın bu işlerle uğraşanlar kendilerine göre çözüm yolları buluyorlar diye düşünüyoruz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 18.02.2015 00:10
fvz fvz

verilen ceza temin edilen haksız menfaatin 3 katı olsa bu işler olur muydu

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 17.02.2015 21:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.