X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Binlerce Bağ-Kur'luyu sevindirecek karar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Binlerce Bağ-Kur'luyu sevindirecek karar

  • Giriş Tarihi: 20.2.2015 13:16
Binlerce Bağ-Kur'luyu sevindirecek karar
Binlerce Bağ-Kur'luyu sevindirecek karar

Binlerce Bağ-Kur’luya Yargıtay’dan emsal olacak bir karar geldi.

Binlerce Bağ-Kur'lunun, geçmişte çıkarılan ve kısa müracaat süreleri nedeniyle kaçırdıkları sigortalılık hakkının tekrar kendilerine verilmesiyle ilgili emsal bir karar Yargıtay'dan geldi.

Konu ile ilgili açıklama yapan MESOB Başkanı Doğan Gazan, bir hukuk devletinde usulsüzlüğe prim veren, imkan tanıyan bir düzenlemenin kabulünün mümkün olmadığını söyledi.

Sosyal güvenlik hakkının temel insan haklarından olup uluslararası hukuk normlarıyla anayasalarca güvence altına alındığını belirten Gazan, "Kanuna göre sigortalı sayılanları, sigortalı sayıldıkları tarihten itibaren üç ay içinde kuruma başvurarak kayıt ve tescil yaptırmalarının zorunlu olduğunu aksi durumda Kurum tarafından resen tescil işleminin yapılacağı hükme bağlanmıştır.

Sigortalılık niteliğini taşıdığı halde 4 Ekim 2000 tarihinden önce kuruma BAĞ-KUR sigortalılığını başlatmak için başvurmamış olanlardan vergi kaydı 4 Ekim 2000 tarihinden önce başlatılmış olanların sigortalılık başlangıç tarihlerini öne çekerek üst kuruluşumuz TESK müşavirliğimizce emsal olan bir dava dilekçe hazırlanmıştır.

Dilekçe örneğini Konfederasyonumuzun resmi internet sitesi www.tesk.org.tr adresinde bulabilirler. Yıllardır beklenen, binlerce esnaf ve sanatkarlarımızı ilgilendiren bu önemli fırsattan yararlanmasını istiyoruz" dedi.

kalan karakter 1000

mustafa mustafa

hükümeten bağkur kaydı olmayanlar için af bekliyoruz inşallah çıkarda binlerce insanın maduriyeti giderilir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 12.03.2015 13:06
tayfur tayfur

Merhabalar,
Babam 1961 doğumlu İlk SSK girişi 01.03.1979 şuan 3140 gün ssk primi var.1981-1982 yıllarında 20 ay askerlik yapmıştır. 600 gün askerliği borçlandırıp ödeme yapılırsa 3740 gün yapıyor. 1995-2005 yılları arasında dükkan çalıştırdı. Fakat bağ-kur başlangıcı yapmamış. Maliye borçları ödendi, maliye kaydı ile bağ-kura borçlanıp ödemek istiyoruz. Bunun için ne yapmamız lazım?
NOT: 3600 günden emekli olması için, 59 yaş isteniyor. 900 gün kadar da yurt dışı çalışmışlığı vardır. (Irak-Arabistan-Kazakistan) Pasaportta giriş-çıkış tarihleri bellidir. Bu yurt dışı çalışmasını nasıl borçlandırıp ödeyebiliriz.
mail: tayfur_budak@hotmail.com

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 11.03.2015 11:36

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.