X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 2000'den sonra emekli olana zam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

2000'den sonra emekli olana zam

  • Giriş Tarihi: 23.2.2015 08:49 Güncelleme Tarihi: 23.2.2015 16:21
2000'den sonra emekli olana zam
2000'den sonra emekli olana zam

2000'den sonra emekli olan milyonlarca kişinin maaşına 355 TL'ye varan zam yapılması gündemde.

2000 sonrası emekli olan kişiler için intibak hayata geçerse, bu kişilerin emekli aylıkları 50 TL ila 355 TL arasında artacak.

Bunun için açılan dava 29 Nisan'a ertelendi. Dava bu tarihte karara bağlanır ve 2000 sonrası emekli olanlara da intibak uygulanması gerektiği yönünde karar çıkarsa intibak konusunda umutlar yeniden yeşerecek.

Emeklilik bir gün bütün çalışanların ulaşmak istediği bir hedef. Fakat emeklilikte ele geçen maaşla çalışırken kazanılan para arasında fark olduğu için emekliler eğer çalışırken emeklilik günlerine dair bir plan yapmamışlarsa çok zorlanabiliyorlar. Özellikle 2008 sonrasında aylık bağlama oranlarının düşmesiyle birlikte emeklilerin emekli aylıklarında önemli azalmalar oldu. Bu yüzden pek çok kez bu köşeden bireysel emeklilik gibi tamamlayıcı sistemlerin önemine işaret ettik. Emekli aylığını tamamlayıcı nitelikte bir tasarruf mekanizması hayata geçirilmezse emeklilerin pek çoğu hayat standartlarını korumakta zorlanıyorlar.

İLK ÖNCE: İNTİBAK NEDİR?

Emeklilerin maaşını yükseltebilecek ve onların yüzünü bir nebze güldürebilecek bir düzenleme 2000 sonrası emekli olmuş kişiler için de intibak hakkının tanınması olacak. İntibak emekli maaşlarına zam veya bir lütuf gibi görülmemeli. İntibak geçmiş yıllarda ülkenin refah payı artışı maaşlarına yansıtılmamış emeklilere bu artışın zam olarak yansımasıdır. Yani geçmiş yıllarda emekli aylığı hesaplaması yapılırken dikkate alınmayan refah artışı kriterinin emekli maaşları hesaplanırken dikkate alınmaya başlamasıdır. İntibak sayesinde emekli oldukları tarihteki emekli aylığı hesaplama yöntemlerinin farklı olması nedeniyle emeklilere farklı emekli maaşı bağlanmasına son verilmiş oluyor. Yalnızca emekli oldukları tarihteki hesaplamanın farklı olması nedeniyle daha düşük emekli aylığı alan kişilerin mağduriyeti bu sayede giderilmiş oluyor.

2000 ÖNCESİ YARARLANDI

Geçtiğimiz yıllarda 2000 öncesi emekliler için intibak uygulaması hayata geçirildi. Yapılan çalışmalar neticesinde, yaklaşık 438 bin emeklinin maaşında 50 TL, 324 bin emeklinin maaşında 50-100 TK, 715 bin emeklinin maaşında 100-200 TL, 284 bin emeklinin maaşında da 200-350 TL iyileştirme yapıldı. Yalnız intibak uygulamasından yalnızca SSK emeklileri yararlandı. Diğer yandan 1 Ocak 2000 tarihi ve sonrasında emekli olanlar için de intibak gerçekleştirilmedi. İşte sorun da tam bu noktada başladı. 2000 sonrası emeklilerin intibaka çok daha fazla ihtiyacı var.

NE KADAR FARK EDECEK?

2008 sonrası emekli olanlar için ise aylıkların hesaplanma yöntemi tamamen değiştiği için intibak hayati önemde. 2000 sonrası emekli olan kişilerin intibak uygulamasına tabi tutulması benzer şekilde emekli aylıklarında iyileştirmeler doğuracaktır. Emekli aylıklarına 50 TL ila 355 TL arasında iyileştirmenin gelmesi söz konusu olacaktır.

RAPORA İTİRAZ EDİLDİ

2000 sonrası emekli olan kişilere intibak yasası çıkartılması konusunda İşçi, Memur, Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) Başkanı Hamdi Öz'ün açtığı bir dava var. Geçtiğimiz hafta mahkemeye sunulan bilirkişi raporuna itiraz edilmesi sonucu dava 29 Nisan'a ertelendi. Dava bu tarihte karara bağlanır ve 2000 sonrası emeklilere de intibak uygulanması gerektiği yönünde karar çıkarsa intibak konusunda umutlar yeniden yeşerecektir.

AYM DE DEVREYE GİREBİLİR

Diğer yandan bu davada karar olumsuz olsa bile konunun Anayasa Mahkemesi'ne taşınması mümkün. Bu durumda Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru hakkına dayanan formun doldurulması ve mahkemeye başvuru yapılması gerekecek. Anayasa Mahkemesi'ne açılacak dava sonucunda Mahkemenin kararının olumlu olması halinde yine hükümetin konuyla ilgili düzenleme yapması gerekliliği ortaya çıkacaktır.

BAZILARININ MAAŞI DÜŞEBİLİR

2000 öncesinde emekli aylıklarının yeniden hesaplanması için SGK harıl harıl çalışmıştı. Bu çalışmalarda ne yazık ki bazı emeklilerin emekli aylıklarının da düşmesi de söz konusu olmuştu. Yapılan çalışmalar kapsamında kendilerine yanlış hesaplama nedeniyle olması gerekenden daha yüksek emekli aylığı bağlanan kişilerin emekli maaşları düşürülmüştü. Bu nedenle intibak kapsamında emekli aylıkları artarken bazı kişilerin emekli aylıkların da düşmesi de gerçekleşebilir.

EMEKLİYE YÜZDELİK DEĞİL SEYYANEN ZAM GEREKİYOR

İşçi ve esnaf emeklilerinin maaşları enflasyona göre belirleniyor. Yüzdelik yerine seyyanen yapılacak artışlar emeklinin yüzünün gülmesini sağlayacak.

Memurların ve memur emeklilerin maaşlarına zam toplu görüşmeler neticesinde belirleniyor. Dolayısıyla memur emeklisi Ocak ve Temmuz aylarında maaşına gelecek zammı önceden biliyor ve planlarını ona göre yapıyor. İşçi ve esnaf emeklileri için ise yani emeklilerin yüzde 80'i için ise maaş zammı gerçekleşen enflasyon oranına göre belirleniyor. Böyle olunca da TUİK'in açıklayacağı veriler emekliler için hayati önem kazanıyor. Enflasyon verisinin düşük olması halinde emekli aylıklarına gelecek zam da düşük oluyor. Son 6 aylık enflasyonun düşmesi halinde emekli maaşlarına yansıyan zam düşük oluyor. Fakat emeklilerin eline geçen aylıkların düşük olması nedeniyle gelen zammın çok da bir anlamı olmayabiliyor.

2010-11'DE YAPILMIŞTI

Emekli dernekleri bu yüzden emeklilere yapılacak zammın yüzdelik olarak değil seyyanen olmasını talep ediyor. Bu sayede maaşı düşük olan emeklinin de zammı yüksek olabilecek ve emekliler maaş zammını enflasyon verisine göre değil direkt olarak belirlenen miktara göre alabilecekler.

2010 – 2011 yıllarında emekli aylıklarına 60 TL'lik seyyanen zam yapılmıştı. Bu sayede emekliler bir nebze olsun nefes almışlar ve emekli aylığı düşük olan emeklilerin bile zammının yüksek olması sonucu doğmuştu. O dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün cumhurbaşkanı olması ve konuya ilişkin hassasiyeti emeklilerin seyyanen zam umutlarını artırıyor.

Kaynak: Akşam

kalan karakter 1000

MUSTAFA MUSTAFA

01/10/2014 TARİHİNDE EMEKLİ OLDUM.ŞU AN MAAŞIM 789.80 KURUŞ 2 ÇOCUĞUM ÜNİVERSİTEDE OKUYOR.BU PARAYLA NASIL GEÇİNECEĞİMİ BİR EKONOMİST ARKADAŞ BANA YARDIMCI OLABİLİRMİ.? ÇÜNKÜ KİMSENİN EMEKLİ MAAŞLARINA ZAM YAPACAĞINI TAHMİN ETMİYORUM.KİMSE BOŞUNA HAYAL KURMASIN....

Aynı Görüşte misiniz?
evet14
hayır1
cevapla 26.02.2015 01:28
Sedat Bal emekli Sedat Bal emekli

bence intibak yasası yanlış niçin derseniz açlık ve yoksulluk sınırları varken bunların da tutarları yüksek iken emekliye intibakta 50 ile 300 TL zam komik benim fikrim açlık ve yoksulluk sınırlarından zam yapsalar daha iyi olur mesela 2014 yılı sınır 4014 TL ver yüzde 3 maaşla ekle emeklinin maaşına sevinelim olamaz mı olur intibak yasa mahkeme geçin bunları emekli ile ALLAH,ın kutsal saydığı kullara zulüm etmeyin saygılarımla 25 02 2015 saat 10.14

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır0
cevapla 25.02.2015 10:15
Mağdur emekli Mağdur emekli

Asgari ücretten 5100 gün ödeyen 7300 gün ödeyenden fazla maaş alıyor(300 tl civarında) büyük adaletsizlık sebebi 2008 den sonra emekli olmas

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır0
cevapla 24.02.2015 08:34
magdur magdur

3600 gunden malulen . emeklı olan adam 950 alioyr 5400 - 7300 den emekli olanda aynı alıyor nasıl bir adlet sistemi bu ....

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 21.03.2015 23:14
Nilgül Hocaoğlu Nilgül Hocaoğlu

Emekli maaşlarının günün koşullarına göre güncellenmesi gerekmektedir. Tıpkı milletin vekilinde olduğu gibi. Seçim öncesi seyyanen zamla Güncelleme bekliyoruz.Teşekkürler

Aynı Görüşte misiniz?
evet15
hayır2
cevapla 23.02.2015 21:55
Mehmet Hocaoğlu Mehmet Hocaoğlu

Emekli memurlar seçim öncesi seyyanen zam ve promosyon müjdesi bekliyorlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır5
cevapla 23.02.2015 21:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.