X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İşten ayrılan da kıdem tazminatı alabilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İşten ayrılan da alabilecek

  • Giriş Tarihi: 6.3.2015 08:22
İşten ayrılan da kıdem tazminatı alabilecek
İşten ayrılan da kıdem tazminatı alabilecek

Henüz sendikalarıyla müzakere edilmeyen taslağa göre mevcut sistemin aksine işten çıkarılmadan da ayrılıp alınabilecek, ama en az 15 yıl sigorta şartı gerekecek.

konusunda mevcut lere iki seçenek sunulacak. Ya şimdiki işlerinden ayrılıncaya veya emekli oluncaya kadar mevcut sisteme devam edecekler. Ya da le anlaşarak birikmiş haklarını, kendi adlarına açılacak kıdem ı hesabına aktaracaklar. Ancak, mevcut işçi, yeni sistem yürürlüğe girdikten sonra, çalışmakta olduğu işinden ayrılıp yeni bir işe girdiğinde yeni kıdem tazminatı sistemine tabi olacak. Çalışma Bakanlığı'nın uzun süredir üzerinde çalıştığı taslağa göre, ilk defa işe girecekler için yeni kıdem sistemi zorunlu olacak.

YENİ İŞE GİREN YENİ SİSTEME TABİ OLACAK

Mevcut işçiler ise o an çalışmakta oldukları işte çalışmaya devam ettikleri sürece eski sistemde kalabilecekler. Mevcut işçiler isterlerse işverenleriyle anlaşıp bugüne kadar birikmiş kıdem tazminatlarının topluca bireysel emeklilik sistemi gibi işleyecek kıdem tazminatı hesabına aktarılmasını talep edebilecekler. Mevcut işçiler, yeni bir işe girdikleri takdirde, çalışma hayatına ilk defa başlayan işçiler gibi yeni kıdem tazminatı sistemine tabi olacaklar. Mevcut sistemde bir yıl çalışan işçiler işten atıldıkları veya haklı nedenlerle kendileri iş akdini feshettikleri takdirde kıdem tazminatı alabiliyorlar. Ayrıca, kadınlar evlendikleri tarihten itibaren bir yıl içerisinde işten ayrıldıklarında, erkekler de askere giderken kıdem tazminatını alma hakkına sahipler.

Öngörülen sistemde ise yeni işe giren bir işçinin kıdem tazminatı hesabından para çekebilmesi için 15 yıldır sigortalı olması ve en az 3600 gün (on yıl) prim ödenmiş olması ya da konut alması gerekecek. Ancak, bu koşulları yerine getirse bile kıdem tazminatının tamamını değil, sadece yarısını alabilecek. Mevcut işinde biriken hesabı yeni sisteme dahil etmeyenlerden yeni işe girdiklerinde 15 yıllık sigorta şartı yeniden aranmaya başlanacak. Hesaptan bir defa para çekildikten sonra yeniden para çekilebilmesi için 1800 gün (beş yıl) prim ödenmesi koşulu aranacak. Kıdem tazminatının tamamının kendisi ya da vârislerince çekilebilmesi için işçinin emekli olması, ölmesi veya 5 yıl boyunca adına açılan hesaba hiç prim yatırılmaması gerekecek.

HAKLI SEBEP ARANMAYACAK

Yeni sistemde işçinin kıdem alabilmek için istifasını haklı bir nedene dayandırmasına gerek olmayacak. Ancak, tazminatı için en az 15 yıl bekleyecek.

İŞVERENİN SADAKAT ENDİŞESİ

Kıdem tazminatını kaybetme korkusunun ortadan kalkmasıyla işçiler açısından iş değiştirme özgürlüğü doğacak. Şu an kıdem tazminatını yakmamak için işten ayrılamayan işçiler, yeni sistemle, daha iyi ücreti gördüklerinde, çalışma koşulları kendileri için daha cazip olduğunda kolaylıkla iş değiştirebilecekler. Bu da işverenlerde nitelikli işçileri ellerinden kaçırma ve ücretlerde artış korkusu yaratıyor.

Kaynak: Haberturk

kalan karakter 1000

şahinn şahinn

eski yasanın nesi vardı.. nerden icap etti bu kardesim..devlete ne benm tazminatımdannn pay cıkarıyo kendine fonmuss ta bilmem neymiş ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır5
cevapla 09.03.2015 23:36
kadir kadir

KİMSE ANLATMASIN İYİ NİYETLİ OLSA DEVLET GARANTİSİNDE FON OLURDU GERİSİ HİKAYE HÜKÜMET ÖNCE KENDİSİ PATRONLARA GÜVENMİYOR İŞÇİNİN GÜVENMESİNİ BEKLİYOR PEKİ ÖDEMESSE NE OLACAK ...

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 06.03.2015 11:18
sskişçi sskişçi

kaç gün üzerinden hesaplanacakta yatacak o prim tazminat hesaplarına onu açıklarmısınız 30 gün ise eyvallah yok 8 gün gün üzerinden ise işimize gelmez külliyen zarar demek

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 06.03.2015 08:47
rüştu rüştu

super

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 06.03.2015 08:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.