X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Erkenden emekli olmak artık mümkün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Erkenden emekli olmak artık mümkün

  • Giriş Tarihi: 8.3.2015 10:41
Erkenden emekli olmak artık mümkün
Erkenden emekli olmak artık mümkün

Çalışanlar emekli olabilmek için yaş yıl ve prim gün şartını tamamlamak zorunda. Erkekler için askerlik kadınlar için ise doğum bunları azaltıyor. Bazı mesleklerde ise yıpranma payı ile emeklilik öne çekiliyor...

Türkiye'de 20 milyondan fazla çalışan emekli olacağı günü iple çekiyor. Emeklilik için üç şartı tamamlamak gerekiyor. Öncelikle sigortalı olunan tarihten bu yana kadınlar için 20 erkekler için ise 25 yılın geçmiş olması gerekiyor. Bu SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı'na göre değişiklik gösterebiliyor. Yine belli bir yaşa ulaşmış olma şartı var. Özellikle 9 Eylül 1999'dan sonra sigortalı olanlar için yaş şartı kadınlarda 58 erkeklerde ise 60'a kadar yükseldi. Bunun dışında da işe giriş tarihine göre belli bir prim gününü çalışarak ödenmiş olması gerekiyor. Bu şartları sağlamak kolay görünmüyor. Ama sistem bazı avantajlarla bu şartları sağlamak için kolaylıklar veriyor.

DOĞUM BORÇLANMASI: Sigortalı olduktan sonra doğum yapan kadınlar, 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. Doğum borçlanması yapabilmek için borçlanılan sürelerde çalışmamış olmak ve çocuğun yaşaması şartı bulunuyor. Her çocuk için 720 gün borçlanma hakkı var. 3 çocuk için doğum borçlanması yapanlar, 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazanabiliyor. Çalışan anneler, ne kadar prim eksiği varsa o kadar borçlanarak, bu süreleri emeklilik hesabına katabiliyor. Prim tamam ise ve yaş bekleniyorsa o zaman borçlanmaya gerek yok. Çünkü doğum borçlanması yaşı geriye çekmiyor.

ASKERLİK BORÇLANMASI: Askerliğini işe girmeden önce yapan çalışanlar, 1 yıl erken emekli oluyor. Askerlik borçlanması, işe giriş tarihini borçlanılan zaman kadar geri çekiyor. Böylece emeklilikteki yaş şartı 1 yıl önceye gelirken, prim şartı da 75 gün azalıyor. Askerliğin tamamının borçlanılması gerekebileceği gibi, bazı durumlarda 1 ay bile borçlanmak yaşı 1 yıl öne çekebiliyor. Askerliğini sigortadan sonra yapanlar için de borçlanma imkanı var. Fakat burada yaşı geri çekme durumu olmuyor. Eğer primler eksikse bu sayede primleri tamamlayarak, yine erken emeklilik imkanı doğuyor.

YIPRANMA PAYI: Madenciler, gazeteciler gibi bazı mesleklerde bulunan yıpranma payı uygulaması sigortalı olunan süreyi artırırken işe başlangıç tarihini de geriye çekiyor. Böylece yaş şartı düşmüş oluyor. Bu kesimlere öğretmenlerin ve sağlıkçıların da eklenmesi gündemde. Düzenleme hayata geçtiğinde, yıpranma payı ile 20 yıl görev yapan öğretmen 5 yıl kazanacak. 5 yıl erken emekli olacak. Sağlık çalışanlarına her 5 yıla 1 yıl yıpranma payı verilmesi de gündemde.

STAJYER HAK İSTİYOR: Erken emeklilik formüllerine bir yenisi ekleniyor. Stajyerlikte geçen sürelerin emeklilik hesabında sayılması gündemde. Bu konuda Çalışma Bakanlığı çalışma yaparken; meslek lisesi ve çıraklık okulu mezunları da TBMM'nin yolunu tuttu. Yapılan başvurularda, her türlü meslek lisesi ve çıraklık okulu öğrencilerinin 1986'da çıkarılan yasa ile zorunlu staja tabi tutuldukları anımsatıldı. Staj yaptıkları dönemde 'sigortaların başladığının' söylendiği, sigorta numarası ve kartı verildiği belirtilen dilekçelerde, şunlar kaydedildi: "Ancak yıllar sonra stajın sigorta başlangıcı sayılmadığını öğrendik. Hem kademeli emeklilikten hem de stajdan emeklilik tarihimiz maalesef uzadı. Aynı şekilde staj yapan avukat ve doktorların staj süreleri sigorta başlangıcı sayılmaktadır. Stajın sigorta başlangıcı sayılmasını talep ediyoruz."

Takvim

kalan karakter 1000

emel bayraktar emel bayraktar

vergi kaydı olup bağkur kaydı olmayanlara geçmişe yönelik bağkur borçlanma hakkı tanınsın mağduriyetimiz giderilsin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 15.03.2015 19:13
Tevhit Ahmet ÖRSCÜ Tevhit Ahmet ÖRSCÜ

Doğumdan önce sigortası olmayan ev hanımlarına bir şey yok, onlarda evinde çalıştı ve çocuklarına baktı. bu insanlarımız çalışamadıysa ya da çalışma imkanı bulamadıysa suçları nedir mademki diğer şartlarda olan başta erkekler olmak üzere bayanlarda ise doğumdan önce 1 gün bile çalışmışlara çocuk başı borçlanma hakkı veriyorsunuz bir bakıma herkese birşeyler dağıtılmış. Yukarıdaki durumda olan evinde çocuklarını büyütenlere neden borçlanma hakkı verilmiyor bu haksızlık değilmi, yetişkin insanların hepsine bir şeyler dağıtıp ev hanımlarına vermemek hakkaniyetlimi, yetkililerden bu adaletsizliğe el atılmasını bekliyoruz. Sizlerin seçim yatırımları yapmayız demeniz yetmez esas olan seçmenin algısıdır, bu anlamda faydasını da görürsünüz. saygılarımla.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 09.03.2015 05:20
sebay sebay

sağ olsunlar doğum borçlanmasını 3 e çıkardılar ama bu parayı nasıl ödeyecek diye bir formül bulmadılar bedelli için bankalar kredi veriyor fakat doğum borçlanması için yok

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 09.03.2015 02:00
Ahmet Ahmet

insaat islerinde calisanlarida erken emekli edin.cünki insaat iside agir istir.hatta ögretmenlikten bilem agirdir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 08.03.2015 21:30
YAKUP YAKUP

Haksızlıga ugrayan meslek liseleri staj magdurları bu adaletsizligi ancak ADALET VE KALKINMA PARTİSİNİN ÇÖZECEGİNİ BİLİYORUZ.LÜTFEN SAYIN BAKANIM BİZLERİ ÜZMEDEN BU SORUNU ÇÖÜNÜZ.

Aynı Görüşte misiniz?
evet37
hayır5
cevapla 08.03.2015 21:17
mehmet akkuş mehmet akkuş

yıllarca soguk sıcak aç açık köle gibi calıştırıldık karşılıgı böyle olmamalı ilahi adalet bir gün tecelli edecektir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 14.05.2016 16:07
mehmet kaya mehmet kaya

devletimiz meslek lisesi madurlarına sahip çıkar inşallah

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 18.01.2016 12:03
resul cakmakci resul cakmakci

hükümetimiz bizlerede staj madurlarına da bir care bulsun

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 26.10.2015 22:02
STAJ MAĞDURU STAJ MAĞDURU

BENDE CANI GÖNÜLDEN KATILIYORUM.BU HÜKÜMETİN MAĞDURİYETİMİZİ GİDERECEĞİNE İNANIYORUM.

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 23.10.2015 10:01

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.