X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Konut fiyatları 2008'in altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

2008'in altında

  • Giriş Tarihi: 22.3.2015
Konut fiyatları 2008'in altında
Konut fiyatları 2008'in altında

Türkiye'de büyümenin dinamosu olan nde fiyat artışları küresel seviyenin altında kaldı. Fiyatlar kriz döneminin altında seyrederken, büyüme devam edecek

Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan ne yönelik olarak ileri sürülen 'balon oluştu' iddiaları bir kez daha boş çıktı. Türkiye'de reel nın 2008 küresel kriz öncesindeki seviyenin altında bulunduğu ve fiyatlardaki artışın da küresel düzeyin altında olduğu ortaya çıktı. Halk Yatırım tarafından yapılan kapsamlı araştırmada, hem Türkiye genelinde hem de İstanbul'da yaşanan fiyat artışlarının, 'balon' oluşturmaktan uzak olduğuna dikkat çekilirken, artışın arkasında talep taraflı güçlü nedenlerin bulunduğunun altı çizildi.

KÜRESEL SEVİYEDEN UZAK

Türkiye'de konut fiyatlarındaki artışın küresel seviyelerin altında bulunduğuna işaret eden Halk Yatırım Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, mevcut reel fiyatların hâlâ 2008 krizi öncesinde ulaşılan seviyelerin yüzde 13 altında bulunduğuna dikkat çekti. Konut fiyatlarındaki artışın hane halkının reel harcanabilir gelirindeki artışın üzerinde yükselen bir trend izlemesinin endişeleri artıran bir gösterge olduğuna dikkat çeken Tokalı, "Bu açıdan da bakıldığında, İstanbul'da bile kriz öncesi seviyelerin yarısında bulunan fiyat/gelir endeksinin, Türkiye'de konut balonu yanlısı görüşleri geçersiz kaldığı söylenebilir. Küresel karşılaştırma da bu rahat görünümü destekliyor" dedi.

GENÇ NÜFUS 'EV'LENECEK

Nüfus ve evlenme çağındaki kesimin artış eğiliminde olmasının, konut talebini desteklediğinin altını çizen Tokalı, "Reel konut fiyatlarının nüfusa oranı, kriz öncesi seviyelerin yüzde 20'nin üzerinde bir oranda altında bulunuyor. Türkiye'de evlenme çağındaki nüfusun oranının artış hızı dikkat çekiyor" dedi. Konut kredilerinin, milli gelire oranın yüzde 7 ile küresel ortalamaların altında bulunmasının endişeleri azalttığına işaret eden Tokalı, "Kredi/GSYH oranı, mortgage krizinin yaşandığı 2008 yılında ABD'de yüzde 86.5, İngiltere'de yüzde 80.4, Hollanda da yüzde 99.2 ve Danimarka'da yüzde 95.3 gibi oldukça yüksek seviyelerde bulunuyordu" diye konuştu. Banu Kıvcı Tokalı, yapı ruhsatları ve konut satışlarına yönelik son verilerin de sektörde dengeli bir arz-talep resmini desteklediğini söyledi.

kalan karakter 1000

fvz fvz

istanbul uluslarası bir ofis ortamı sagladıgı için biraz daha ileri gidebilir ama herkes tek atımlık barutuyla yada tek konut kredisiyle bir ev alacak.nüfus artış hızının düştüğü de veri iken bu durum daha ne kadar gider.kendimizi kandırabiliriz ama piyasaları asla. kandırsak bile gecikmeli tepki katlamalı cezalandırır. devlet memurlara bile sıfır peşinat taksiti ödeyen memurun maaşına endeksli taksitlerle diyelimki maaşının %10 uile konutsaglayabilirdi memura dahi çok gördüler bunu. halbuki çok uzun dönemli taksit ödemeli piyasalarada önünü gösteren bir yatırım ortamı saglanabilirdi yapılamadı nedense toki fakire ve orta gelirliye hitap edemedi sembolik işler dışında yazık oldu

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.03.2015 14:28

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.