X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Çanakkale’den Yunanistan’a yerli gaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Çanakkale’den Yunanistan’a yerli gaz

  • Giriş Tarihi: 23.3.2015 07:32
Çanakkale’den Yunanistan’a yerli gaz
Çanakkale’den Yunanistan’a yerli gaz

Türkiye’nin enerjide doğalgaza bağımlılığını azaltacak önemli bir proje daha devreye giriyor. Çanakkale’nin Gelibolu’daki ‘Poyraz Sahası’nda üretilen doğalgaz ana iletim hattına bağlanarak ticari hale geliyor.

Buradan üretilecek gaz BOTAŞ'ın Türkiye-Yunanistan Doğal Gaz Boru Hattı'na bağlanacak. Türkiye böylece daha az doğalgaz ithalatı gerçekleştirecek. Enerji yönetiminden edinilen bilgilere göre Kanadalı Marsa firması Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın kapısını keşif talebi ile çaldı. Talebin onaylanmasının ardından poyraz sahasından çıkarılan gaz ticari hale gelirken, pazarlama faaliyetine başlanmış olacak. Botaş'ın ana hattına yaklaşık 30 kilometrelik boru döşenecek. Gelibolu'da bulunan sahadaki toplam rezerv 600 milyon metreküp olarak tespit edildi. 2014 yılında 2 kuyunun açıldığı Poyraz Sahası'nda toplam 9 kuyu bulunuyor. Toplam 26 milyon dolarlık yatırımın yapılacağı alanda 2016 yılında 6 yeni kuyunun daha açılması planlanıyor.

Arama faaliyetleri artacak

Trakya Bölgesi'nin doğalgaz açısından zengin sahaya sahip olduğuna dikkat çeken Enerji Bakanlığı yetkilileri arama faaliyetlerinin artacağını kaydetti. Enerji yönetiminden üst düzey bir yetkili, "Çok ciddi arama faaliyeti yapıldığını bugün itibariyle söylememiz mümkün değil. İsrail'in Kıbrıs açıklarında denizdeki Leviathan doğalgaz sahası kadar rezerv olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu. Trakya'da faaliyet gösteren Kanada menşeli Marsa Enerji firmasınca, Poyraz sahasında yapılan arama çalışmaları önümüzdeki günlerde de devam edecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun verilerine göre, Türkiye'nin üretilebilir doğalgaz rezervi 6.8 milyar metreküp olarak belirtiliyor. Türkiye'de 29 yerli, 17 yabancı olmak üzere toplam 46 petrol şirketi faaliyet gösteriyor.

Star

kalan karakter 1000

nevzat özcan nevzat özcan

TÜBİTAK uyuma, çok zeki mühendislerimiz var. ihtiyac olan teknolojik proğram yarışmaları düzenlesinler.gerekirse yurd dışına gitsinler,kendilerini geliştirip, ülkemizde aynı teknolojiyi daha verimli uygulasınlar. dışa bağımlılıktan kurtulalım.biz teknoloji ürünleri ihracat edelim.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 23.03.2015 09:31
MEHMET MEHMET

dışa bağımlılığı azaltmak için rüzgar ve güneşe acilen bireysel ve şirketler olarak yönelmeliyiz. deniz kıyıları rüzgar için ege,Akdeniz ve güneydoğu Anadolu güneşte ideal. iç kesimler metan gazı ile bağımlılık giderilebilir. fakat önder yok ya devlet yada bir şirket önder olmalı halk bireysel olarak da desteklenmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 23.03.2015 08:33
süleyman sevinç süleyman sevinç

YANİ EKMEK FİYATLARI DÜŞECEKMİ.SİZ ONU YAZIN

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 23.03.2015 08:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.