X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Binlerce kadın memura yarı zamanlı çalışma müjdesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Binlerce kadın memura yarı zamanlı çalışma müjdesi

  • Giriş Tarihi: 26.3.2015 08:54 Güncelleme Tarihi: 26.3.2015 09:23
Binlerce kadın memura yarı zamanlı çalışma müjdesi
Binlerce kadın memura yarı zamanlı çalışma müjdesi

Kamuoyunda "Aile Paketi" olarak bilinen kanun tasarısı komisyonda değiştirilerek geçti.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu, kamuoyunda "Aile Paketi" olarak bilinen Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı bazı değişikliklerle kabul etti.

Komisyonda analık izni biten memurların birinci çocukta 2, ikinci çocukta 4 ve üçüncü çocukta 6 ay olarak öngörülen yarı zamanlı çalışma süresi verilen önergeyle değiştirildi. Yarı zamanlı çalışma süresi tüm doğumlar için 6 aya kadar olacak.

Doğum izni ve yarım zamanlı çalışma hakları 1 Ocak 2016 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girecek.

Tasarıya eklenen yeni bir maddeyle terör eylemlerinde yaşamını yitiren çocukların kardeşlerinin yanı sıra anne, babalarının da istihdam hakkından yararlanması imkanı getirildi.

Kadın memurlar

Analık izni biten kadın memur isteği halinde tüm doğumlarda 6 aya kadar günlük çalışma süresinin yarısı kadar çalışabilecek.

Çocuğu olan memur anne ve baba, çocuk mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar yarım çalışma talep edebilecek. Bu kapsamdaki memurlara, fiili çalışmaya bağlı ödemeler hariç olmak üzere mali haklarla sosyal yardımlarına ilişkin her ödeme unsurunun yarısı esas alınarak ödeme yapılacak.

Evlat edinen memurlar da aynı haklardan yararlanacak.

Doğum yapan kadın işçiye, ücretsiz izin süresi kadar doğum sonrası yarım çalışma ödeneği ödenecek.

Kadın işçiler

Özel istihdam bürosunun faaliyetleri arasına "geçici iş ilişkisi kurma" yetkisi eklenecek.

Geçici iş ilişkisinde işveren özel istihdam bürosu olacak.

Özel istihdam bürosu, işçisine, iş sözleşmesinde yer alan ücretten az olmamak kaydıyla geçici işçi çalıştıran işverenin aynı kıdeme haiz emsal işçisinin aldığı ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki istihkakı geçici çalıştığı dönemle sınırlı olarak ödeyecek.

Geçici iş ilişkisi doğum, analık ve süt izni hallerinde izin süresince, ebeveynlere doğumdan sonra tanınan kısmi süreli çalışma süresince, kadın işçinin doğum sonrası yarı zamanlı çalışma ya da ücretsiz izin kullandığı hallerde ücretsiz izin süresince, kadın işçi için ev hizmetlerinde ve 6 ay süreyle mevsimlik tarım işlerinde kurulabilecek.

Kadın işçilerin, analık izni ve yarı zamanlı çalışma sonrasında mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar kısmi süreli çalışma talebi karşılanacak. Bu talep, geçerli fesih nedeni sayılamayacak.

Analık izninden sonra ilk çocuk için 60 gün, ikinci çocuk için 120 gün, üçüncü çocuk için 180 gün, engelli çocuk için ise 360 gün yarı zamanlı çalışma hakkı getirilecek.

kalan karakter 1000

fvz fvz

devlettekiler fazla fazla alıyor haklarını. özeldekiler ise mevcudu bile alamıyor. kagıt üstündede olsa güzel.belki bir gün gelir uygulama alanı da bulur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 26.03.2015 20:18
Misafir Misafir

Sigorta öncesi doğum borçlanması istiyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 26.03.2015 10:13
Kadın Kadın

Kadınlar 3-4 çocuk yapsın; yanına 3-4 çocuk evlatlık alsın. Siz kadınlara (pardon onların kocalarına) açıktan para ödemeye devam edin. Güzel fikir. Yine kadın habire çalışsın. Boşta kalan ,paralı adamlar üste kuma getirsin. Ondan da 5-6 çocuk edinsin. Fena fikir değil.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır5
cevapla 26.03.2015 09:18
realite realite

Büyük lütuf yapmışlar, hani doğum izni 6 aya çıkacaktı. ne oldu yine sözlerinde durmadılar.yarı zamanlı çalışmaymış, aileler borç ödüyor, tek maaşla geçinemiyıor, yarı maaşla nasıl geçinecekmiş ona da bir çözüm bulmuşlar mı acaba :((

Aynı Görüşte misiniz?
evet70
hayır3
cevapla 26.03.2015 09:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.