X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "İkinci emeklilik" şansı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"İkinci lik" şansı

  • Giriş Tarihi: 1.4.2015 16:18
"İkinci emeklilik" şansı
İkinci emeklilik şansı

Sosyal güvenlik kapsamında aylığı almaya hak kazanan kişilere, birikimleri karşılığında "ek maaş" olanağı sağlayacak yıllık gelir sigortalarına ilişkin esaslar belirlendi.

Hazine Müsteşarlığının Yıllık Gelir Sigortaları Yönetmeliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, kişilerin bireysel lik sisteminden ve diğer kaynaklardan sağladığı birikimleri karşılığında ömür boyu veya belirli bir süre için düzenli irat ödemesi yapmayı öngören yıllık gelir sigortalarına ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Hayat grubu sigortalarında faaliyet gösteren Türkiye'de kurulu sigorta ve emeklilik şirketleri ile yabancı sigorta şirketlerinin Türkiye'deki teşkilatını kapsayan yönetmeliğe göre, yıllık gelir sigortası sözleşmesi akdetmek isteyen şirketler Müsteşarlığa yazılı olarak başvuracak.

Başlangıçta tek prim şeklinde ödenen toplu paradan, taksitli prim ödemelerinden veya yapılan irat ödemelerinden azami yüzde 2 oranında kesinti yapılabilecek.

Sözleşme süresi içinde yapılan ek prim ödemelerinden azami yüzde 2 kesinti olabilecek.

Kar payı dağıtılması taahhüt edilen ürünlerde, matematik karşılıkların yatırıma yönlendirilmesinden elde edilen getiri üzerinden azami yüzde 10 kesinti yapılabilecek.

56 yaş ve üzeri için ürünler

56 yaş ve üzeri kişilere Türk Lirası cinsinden tek prim karşılığında, ömür boyu irat ödeyen ürünler sunulacak. İrat ödemeleri hemen başlayabilecek veya en fazla beş yıl ertelenebilecek.

İrat tutarı başlangıçta, ölüm düzeyi tablosu, teknik faiz oranı ve ürünün diğer özelliklerine göre hesaplanacak ve her takvim yılı başında en az TÜFE oranında arttırılacak. İrat ödeme süresince veya irat ödemelerinin belirli bir süre ertelendiği ürünlerde erteleme dönemi içerisinde sigortalının vefatı halinde lehtara vefat tazminatının ödendiği ya da süreli veya ömür boyu irat bağlandığı ürünler sunulacak ve sigorta ettirenin isteğine bağlı olarak söz konusu teminatları içeren sözleşmeler akdedilebilecek.

56 yaşın altındaki kişiler için ürünler

56 yaşın altındaki kişilere Türk Lirası veya yabancı para birimi cinsinden tek ya da taksitli prim ödemeleri karşılığında, hemen veya belirli bir süre sonra başlayan, belirli tutarlarda veya TÜFE dahil bir varlık ya da varlık grubuna endeksli olarak ömür boyu veya belirli bir süre için irat ödeyen, isteğe bağlı olarak sigortalının vefatı halinde lehtara, vefat tazminatının ödendiği ya da süreli veya ömür boyu irat bağlandığı ürünler sunulabilecek.

İrat tutarı başlangıçta, ölüm düzeyi tablosu, teknik faiz oranı ve ürünün diğer özelliklerine göre hesaplanacak. Müteakip dönemlerdeki irat tutarı ise ürün kapsamında taahhüt edilmişse dağıtılacak kar payları ve diğer unsurlar dikkate alınarak hesaplanacak.

Yönetmelikler 6 ay sonra yürürlüğe girecek.

kalan karakter 1000

Mehmet Hocaoğlu Mehmet Hocaoğlu

Bu hikayeleri çok dinledik. Takke düştü kel göründü. Kılıçdaroğlu ikramiye dedi felekleri şaştı. Emekçi artık senin iktidarına az kaldı. Oylar Kılıçdaroğluna daha ne düşünüyorsun. Yalanlardan bıkmadınız?

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır1
cevapla 11.04.2015 21:58
fvz fvz

aynı rakam için sigrtalı olarak 55 de prim yatır 65 de emekli ol. daha fazla maş baglanır hem de saglık alırsın üste. senden sonra eşine çoluk çocuguna da maaş baglanır. en iyi emeklilik sistemi halen devlet. ötekinin rakamı düşük içinde saglık yok. eşe ömür boyu baglanmıyor. masrafları alt alta yazıp toplanınca satan kazanıyor. alan kazanmıyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 01.04.2015 18:21

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.