X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 3 bin MW'lık karanlık aydınlanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

3 bin MW'lık karanlık aydınlanıyor

  • Giriş Tarihi: 3.4.2015
3 bin MW'lık karanlık aydınlanıyor
3 bin MW'lık karanlık aydınlanıyor

Türkiye genelinde meydana gelen elektrik kesintisinin arkasından Adana çıktı. Şehirdeki arz fazlası sisteme aşırı yükleme yapınca şebeke hatları kendini kapattı

Türkiye'de meydana gelen elektrik kesintisinin nedeniyle ilgili çalışmalarda önemli mesafe katedildi. Çalışmalar Adana çevresindeki hidroelektrik santraller üzerinde yoğunlaştı. Yapılan incelemeler sonucunda Adana bölgesinde bulunan ve suyla elektrik üreten hidroelektrik santrallerinin arzında fazlalık tespit edildi.

SABOTAJ DA İNCELENDİ
Buna göre arıza yaşanmadan önce Adana bölgesindeki hidroelektrik santraller 5 bin 100 megawatlık (MW) üretim yaptı. Ancak kullanım 2 bin 500 MW'ta kaldı. Türkiye genelindeki elektrik sistemi birbirine entegre olduğu için fazla gelen 2 bin 600 Mw elektrik sisteme verildi. Aşırı yükleme üzerine, doğudaki şebeke hatları kendini otomatik olarak kapattı. Bu hatlar kapanınca elektrik sisteminde 3 bin MW'lık bir enerji açığı ortaya çıktı. Batıdaki sistem, frekansı dengede tutabilmek ve bu açığı kapatmak için yüklendi. Sistem bunu kaldıramadı ve domino etkisiyle çöküş 45 ile yayıldı. Sabotaj ve siber saldırı dahil diğer ihtimaller de araştırılmasına rağmen, incelemeleri yapan uzmanlar, soruna Adana çevresindeki ani arz fazlalığının, "en kuvvetli ihtimal" olarak belirledi.

45 YILDIR GÖRÜLMEDİ

Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürü Kemal Yıldır ise "45 yıldır bu büyüklükte bir olay görülmediğini" belirterek, "Türkiye'de son dönemde birçok yere saldırı var. Bu kapsamda sisteme bir saldırı ihtimali de değerlendiriliyor. 40-45 yıldır böyle bir olayla karşılaşılmamış" dedi. Yıldır şöyle devam etti: "Adana bölgesinde hidroelektrik santrallerde üretim lehine bir fazlalık olduğu doğru. Arızanın yaşandığı zamanda Güneydoğu'daki sistem, kendini koruma altına almak, üretim- tüketim dengesini korumak için operasyona giriyor. Sistem o anda batıdan kopmuş. Jeneratörler de kendini arızadan korumak için kapatıyor. Kopmadan sonra üretim eksikliğini kapatmak için aniden yükleme olduğunu belirledik. Bir anda üretim fazlalığı frekans değerinin üstüne çıkıyor ve sistem darbe alıyor."

DOMİNO ETKİSİ YARATIYOR

Sistemdeki domino etkisi konusunda şüpheler Adana çevresi üzerinde yoğunlaşırken, kesin sonuç için bir süre daha çalışılacağı ifade edildi. Türkiye'nin de bağlı olduğu Avrupa'daki elektrik sisteminde, Portekiz'in Atlas Okyanusu kıyılarından, Borçka'daki santrale kadar dakikada 3 bin devir hızını sağlaması gerekiyor. Sistem bütün olduğu için frekans bozulduğunda sorunlar ve kesintiler başlıyor. 400 KW akıma sahip yüksek gerilim hatları, 150 KW akımlı diğer hatları ve 31 KW akımlı şehir hatlarını zincirleme etkiliyor.

kalan karakter 1000

Elektrik Elektronik Müh. Elektrik Elektronik Müh.

Bu işin mühendisliği okulları eğitimi var. En yoğun bilgi içeren alanlardan biri. Meslekten olanlar açıklamadan çok şey anlıyor. Konuyla ilgili bilgisi olmayanlar da saçma sapan yorumlarda bulunuyor. "Biz de inandık" gibi. Kendinizi gülünç duruma düşürmeyin.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 04.04.2015 01:04
ahmet boyacı ahmet boyacı

enerji bakanının bir mühendis olarak kesilen elektrik sistemindeki duruma yeterince vakıf olmadığı kendisine bilgi veren elemanların da yetersiz olduğu görülmektedir,işin ehline verilmesindeki önem burada ortaya çıkmaktadır,diyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.04.2015 22:16
recep recep

siz (gurkan) yüksek voltajli eletrik mühendisimisiniz santrallere bakan buyurun anlatin o zaman dogrulari madem biliyorsunuz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 03.04.2015 21:22
Falcon10 Falcon10

Bir an once netlesir ve kamuoyuna bilgi verilir insallah. Ama bu bize bir uyaridir. Allah beterinden korusun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 03.04.2015 10:26
türküm doğruyum türküm doğruyum

her şeyin aynı anda olması her ihtimali doğuruyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 03.04.2015 10:05

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.