X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emekliye iki güzel haber!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emekliye iki güzel haber!

  • Giriş Tarihi: 9.4.2015 07:14 Güncelleme Tarihi: 9.4.2015 07:18
Emekliye iki güzel haber!
Emekliye iki güzel haber!

Hükümetin yaptığı seyyanen zam ve destek primi kesintisinin azaltılması düzenlemeleri, Bağ-Kur emeklilerini eşit maaşa yaklaştıracak. Destek primi kesintisinin tamamen kaldırılması için çalışmalar sürüyor.

BAĞ-KUR emeklileri uzun süredir eşit maaş ve Sosyal Güvenlik Destek Primi ile ilgili taleplerini dile getiriyor. Hükümetin son dönemde yaptığı düzenlemeler Bağ-Kur emeklilerine nefes aldıracak. Seyyanen zam düzenlemesi, ağırlıklı olarak Bağ-Kur'luları sevindirecek. Emekliler içinde en az maaş alan kesim olan Bağ- Kur'lular, Temmuz'da seyyanen zamdan yararlanacak. Çalışan emeklilerden yapılan destek primi kesintisini Temmuz'da yüzde 15'ten 10'a indiren düzenleme de maaşlarda artışa yol açacak. Düzenlemeler Bağ-Kur emeklilerini eşit maaşa yaklaştıracak. Ayrıca destek primi kesintisinin kaldırılması için de çalışmalar sürüyor.

SIRTTAKİ YÜK BİTSİN

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, sigortalılar arasında norm ve standart birliği sağlamak amacıyla 2008'de çıkarılan 5510 sayılı Yasa'ya rağmen hala en az maaşı Bağ-Kur'lu emeklilerin aldığını söyledi. Emekli maaşlarında 2008'den beri eşitlik sağlanamadığını kaydeden Palandöken, "Diğer sigortalılarla Bağ-Kur'lu emeklilerin maaşları arasında bir eşitleme yapılmadı" dedi. Bağ- Kur'lular ve Bağ-Kur emeklilerine yönelik düzenlemelere de değinen Palandöken, şöyle konuştu: "Esnafımızın sigortalı çalıştırdığı işçilerden az kazanç beyan etmesi nedeniyle borçlar çıkarılıyordu, bunlar kaldırıldı. Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisinin düşürülmesi de olumlu bir gelişme. Böylece bir gelir artışı olacaktır. İstihdama katkı sağlayan emekli esnaflarımızın sırtında yük olan Sosyal Güvenlik Destek Priminin tamamen kaldırılması için çalışmalarımız devam edecektir."

MECLİS'TEN GEÇTİ

Hükümetin duyurduğu seyyanen zam ve destek primi düzenlemeleri, Meclis'te kabul edildi. Düzenlemeler şöyle:

SSK ve BağKur emeklilerine Temmuz ayı ödeme döneminde yapılacak artıştan sonra, dosya bazında ödenmesi gereken tutar esas alınmak suretiyle bin lira ve altındaki gelir ve aylıklara 100 lira, bin liranın üzerindeki gelir ve aylıklara da bin 100 lirayı geçmeyecek şekilde seyyanen yapılacak.

Emekli olduktan sonra çalışanlardan kesilen yüzde 15'lik Sosyal Güvenlik Destek Primi oranı yüzde 10'a düşürülecek. Uygulama bu yılın Temmuz ayından itibaren başlayacak.

kalan karakter 1000

hisar hisar

tekrar ediyorum 12 den emekliyim 970 tl alıyorum mobilya üretimi yapıyorum 2 sigortolı işçim varsanayide kiracıyım devletten beşkuruş almadım yanı vermiyorlar 10 binlira için kefalet koop 2 kefil ve tapu ıstıyor sermayemiz makınaları yenilememıze yetmiyor özel bankalar kredi veriyor ama faizleri yüksek ve hemen ödemeye başlıyosun derneklerimiz çocum üretemiyor ankaradaki federasyon herşeye izin vermiyor ne yapalım vergi sigorta kıra faturalar diğer işletme giderleri anca karnımız doyuyor malesef küçük esnaf böyle

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 09.04.2015 11:59
hisar hisar

benim yorumlarımı yayınlayın cesur olun esnafın sesini başbakan duysun bu ülke hepimizin biz bürokrasiyi aşamıyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 09.04.2015 11:01
bekirboz bekirboz

Çalışırken düzenli ve fazla prim ödediğim için maaşım 1100-1200 arasında. bize artış yok.Enayi yerine mi konduk.İSYANLARDAYIM !...

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır5
cevapla 09.04.2015 10:56
bekir sıtkı bozdağ bekir sıtkı bozdağ

çalışırken düzenli ve fazla prim ödediğim için maaşım 1150 tl . bize artış yok. enayi yerine mi konduk.

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır3
cevapla 09.04.2015 10:30
Misafir Misafir

1101 tl alan emeklinin günahı ne

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır1
cevapla 09.04.2015 09:50

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.