X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Kaya petrolünde büyük rezerv umudu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Kaya petrolünde büyük rezerv umudu!

  • Giriş Tarihi: 10.4.2015 15:09 Güncelleme Tarihi: 10.4.2015 15:16
Kaya petrolünde büyük rezerv umudu!
Kaya petrolünde büyük rezerv umudu!

Yapılan ilk analiz sonuçlarına göre hem elektrik hem de petrol üretiminde kullanılabilecek kalitede bitümlü şeyl kaynakları belirlendi.

Türkiye'de 1,64 milyar ton hesaplanan ve petrol üretiminde kullanılan "bitümlü şeyl" (kömür tipi kayaç) rezervinin, yapılacak sondaj çalışmalarıyla 15 milyar tonun üzerine çıkabileceği öngörülüyor.

Türkiye Kömür İşletmeleri'nden (TKİ) alınan bilgiye göre, Türkiye'nin linyit rezervi 15,4 milyar ton, bitümlü şeyl (kömür tipi kayaç) rezervi ise 1,64 milyar ton olarak hesaplanıyor. TKİ yetkililerine göre, linyit yataklarının bulunduğu havzalarda en az linyit rezervi kadar bitümlü şeyl rezervi olduğu tahmin ediliyor ve yapılacak keşiflerle bitümlü şeyl rezervinin 15 milyar tonu aşabileceği öngörülüyor.

TKİ'nin koordinatörlüğünde Şubat 2014'te Türkiye Petrolleri (TP) ile bitümlü şeyl etüt ve araştırma çalışmaları başlatıldı. Söz konusu çalışma için 6 milyon liralık bütçe ayrıldı. Bu çalışma sonucunda Türkiye'nin günlük 35 bin varillik petrol üretiminin, yüzde 15'inin kömür tipi kayaçtan karşılanması hedefleniyor.

Kaya petrolü olarak da nitelendirilen bitümlü şeyl rezervleri, Bolu'nun Göynük, Çorum'un Dodurga, Amasya'nın Merzifon, Yozgat'ın Sorgun ve Kütahya'nın Tunçbilek ve Seyitömer ilçelerinde bulunuyor. Söz konusu rezervlerin işletilmesi amacıyla ilk çalışma ise Göynük ilçesinde başlatıldı. Aralık ayından bu yana Göynük'te sürdürülen sondaj çalışmalarından olumlu sonuçlar alındı. TP ve TKİ'de yapılan ilk analiz sonuçlarına göre bölgede hem elektrik hem de petrol üretiminde kullanılabilecek kalitede bitümlü şeyl kaynakları belirlendi.

Onuncu Kalkınma Planı (2014 - 2018) kapsamındaki Yerli Kaynaklara Dayalı Enerji Üretim Programı Eylem Planı'na göre, bitümlü şeyl üretiminde ortak yatırıma yönelik etüt ve araştırmaların Ağustos 2016'ya kadar bitirilmesi hedefleniyor.

BİTÜMLÜ ŞEYL NEDİR?

Literatürde petrollü şeyl (oil shale) olarak da bilinen bitümlü şeyl, ısıtıldığında petrol ve gaz üreten organik bir kayaç türü. Kömür tipi kayaç olarak da nitelendirilen bitümlü şeyl, termik santrallerde yakıt olarak kullanılabiliyor ve bu sayede elektrik üretimi gerçekleştirilebiliyor. Bitümlü şeylin buradan artan kısmı da çimento ve tuğla sanayinde değerlendiriliyor.

Başta Estonya olmak üzere Çin, Rusya, Ürdün, İsrail, Brezilya, ABD ve Avustralya, bu kayaç türünden petrol ve gaz üretimi gerçekleştiriyor.

Dünyada bitümlü şeyl rezervi en fazla olan ülke ABD. Bu ülkeyi, Çin ve Rusya izliyor.

kalan karakter 1000

bu ne ya bu ne ya

sıktı artık kaçıncı haber böle çıkaracaksanız çıkarın artık

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.04.2015 18:45
gurbetci,.- gurbetci,.-

benim inancim bulundunda cikarilmiyor,.-? su lozon anlasmasinda ne yaziyosa . 2023 de bitince anlicaz.. su an yeralti zenginliklerimizi cikarirsak yarisini bati alicak ama 2023 de hepsi bize kalicak ,.-?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 10.04.2015 17:49
Gacal Gucu Gacal Gucu

Haberin ozeti .Umut olduguna dair umudumuz var .

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.04.2015 16:29
M.E. M.E.

Bu kaçıncı haber? Hadi inşallah.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 10.04.2015 16:08
Ender Ender

Hade hayırlsı

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 10.04.2015 16:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.