En büyük ihracat pazarı Avrupa

Giriş Tarihi: 22.4.2015 13:47
En büyük ihracat pazarı Avrupa
Mercedes-Benz Türk A.Ş., Türkiye'nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biri. Mercedes-Benz Türk'ün Direktörler Kurulu Başkanı Rainer Genes, şirketin bugün geldiği yeri şöyle anlattı:

1967 yılında Daimler-Benz AG'nin yüzde 36 ortaklığı ile Otomarsan ünvanıyla İstanbul'da kurulan Mercedes- Benz Türk, 0 302 tipi otobüslerin üretimine, 1968 yılında başladı. Üretime başladıktan sadece 2 yıl sonra, 1970'te ihracata başlayan şirket, 1984 yılında Mercedes-Benz Türkiye genel mümessili oldu.

1986 yılında ise Türkiye'nin büyüme potansiyeline paralel olarak İç Anadolu ili Aksaray'da kamyon fabrikası üretime başladı. Kasım 1990'da ise şirketin ticari ünvanı Mercedes-Benz Türk A.Ş. olarak değişti.

885 milyon euroyu aşan yatırım hacmiyle Mercedes- Benz Türk A.Ş. bugün Türkiye'nin en büyük yabancı sermaye yatırımlarından biri ve 5 bin 500'ün üzerinde personel istihdam ediyor. Ülke çapındaki bayi ve satış sonrası hizmetler ağında 4 bin kişi çalışıyor. İstanbul Fabrikası'nda şehirlerarası ve belediye tipi otobüsler, Aksaray Fabrikası'nda ise hafif, orta ağır ve ağır sınıf kamyon ve çekiciler üretiyor.
ARKADAŞINA GÖNDER
En büyük ihracat pazarı Avrupa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz