X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 5G için teknik ekip kuruldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

5G için teknik ekip kuruldu

  • Giriş Tarihi: 25.4.2015
5G için teknik ekip kuruldu
5G için teknik ekip kuruldu

Hükümet 5G için kolları sıvadı. Bakan Işık, "4G zaman kaybı olacak. İmkânları zorlayıp 5G'yi yerli teknolojiyle yapacağız" dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "4G ile vakit kaybetmeyelim. Doğrudan 5G'ye geçelim" çıkışının ardından ilk adım atıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, altyapı hazırlıkları için teknik ekibin çalışmaya başladığını söyledi. Işık, "Sayın Cumhurbaşkanı önemli bir pencere açtı. 5G'nin 2020'yi bulacağını düşünmüyorum. İmkânları zorlayıp yerli teknoloji ile yapalım. 3G'den 5G'ye geçiş imkânsız değil. Yaşama geçirmek için büyük bir seferberliğe ihtiyaç var" dedi. Ekonomi yönetimi 26 Mayıs'ta yapılacak frekans ihalesinin ardından 5G altyapı çalışmalarının çerçevesini netleştirecek. Bilgi Teknolojileri Kurumu, GSM operatörleri ile görüşürken, Bakan Işık da teknolojik altyapı hazırlıklarını anlattı. Bakanlığını ilgilendiren tarafın teknoloji geliştirme ve bu noktada yerli teknolojinin getirilmesi olduğunu söyleyen Işık, 5G hazırlıklarıyla ilişgili şu bilgileri verdi:

İKİ TEMEL FARK:
3G ile 5G arasında iki fark var, biri hız. 3G'de 28-30 megabitlik bir hız varken 5G'de bu gigabit düzeyine geçecek. İnanılmaz bir hız oluşacak. İkincisi, 3G daha çok baz istasyonlarıyla haberleşmeyi esas alıyor, 5 G fiberoptik ağla olacak.

ÇOK HIZLI ÇÖZECEK:
Önemli olan haberleşme altyapısı ve hızı. 'Her şeyin internetini' kaldıracak bir fiberoptik altyapı ve hız. 'Önce 4G yapalım da sonradan 5G'ye geçelim' yerine 'bütün imkânlarımızı zorlayalım da 5G'ye geçelim' çok daha doğru bir yaklaşım.

4G ZAMAN KAYBI OLUR:
Topa vurulduğu anda takip ederseniz kaybedersiniz. Topun nereye düşeceğini görüp ona göre pozisyon almak durumdasınız. Şu anda teknolojide baş döndürücü bir hız var.

kalan karakter 1000

Ahmet Ahmet

Dünya bile 2020 de test edicek 5G yi bunlar ne yapmaya çalışıyor anlamadım

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 26.05.2015 18:35
frlss frlss

4g telefonları çöpe mi atalım yani

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 27.04.2015 18:30
dağlarıdelen dağlarıdelen

her seferinde youtube u kapatan devlet büyüklerimiz.ilk önce bunu bir halletsin.
4g yi kullanmadan 5 g ye geçmek yanlış bir yol daha memleketinde fiber optik kablo alt yapın yok..birde sınırsız diye bir şey var atıyom. 30 gb download diyo sonrası adil kota diyor. nerde bunun sınırsızı adı üzerinde 30 gb dowloaddan sonrası para yani parabilmem anlata bildimmi.türkiyede zor gardaşım zorrrr 5 g internet.olurmu olur ama
çok zor hedef 2023 te

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır2
cevapla 25.04.2015 19:01
trk221 trk221

Birileri bu ülkede gigabitlik simetrik hızın ne kadar olduğunu hatırlatsın (43-44 bin TL / ay) bunun fiyatları 40 TL'e düşmeden ister 5G ister sonraki G'nesilerinden yapın: altyapı kaldırmaz.. kaldırmayacağı için de limit koyulur:1Gbps hızı garip fiyatlardan sunup buna 2-7Gb kota koymak ta komik olur... Dolayısıyla 5G'den önce bir internet altyapısına, monopoliye, ve bu firmaların gerçek dışı fiyatlarına bir el atın, adil kullanım kotası ile dolandırıcılık yapanları elden geçirin, gerisi gelir. Yatırımı ise Afrikanın yaptığı gibi her yöndeki çevre ülkelere onlarcaTerabitlik sualtı fiberoptik kablolar ile bağlayın Türkiye'yi, ve local networkü serbest ve Gbps'de tutun, ülkemiz ilerler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 25.04.2015 11:15
Levent Levent

Ayrıca taahhüt köleliğinden de kurtarılmalı tüketici, taahhüt olayı da rekabeti engellemektedir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 25.04.2015 11:34

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.