X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Hükümetten vatandaşa 33 milyar lira
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Hükümetten vatandaşa 33 milyar lira

  • Giriş Tarihi: 26.4.2015 10:28
Hükümetten vatandaşa 33 milyar lira
Hükümetten vatandaşa 33 milyar lira

Hükümetin yoksul, şehit yakını, engelliler, kimsesiz çocuklar, eşi vefat eden kadınlar, şiddet mağduru kadınlar ile muhtaç asker aileleri gibi dezavantajlı vatandaşlar için sağladığı yardımlar son 13 yılda 825 milyondan 33 milyar liraya ulaştı.

Yardıma muhtaç aileler için sağlanan desteklerin yanı sıra, ilk kez Türkiye'nin farklı kesimleri için de özel projeler hayata geçirildi. AK Parti döneminde hayata geçirilen destek ve projelerden bazıları şöyle:

1.7 MİLYON KİŞİYE KART

Yoksul durumdaki vatandaşların kuyrukta bekleme çilesine son veren 'Sosyal Yardım Kartları' 1 milyon 700 bin kişiye dağıtıldı. Engelli vatandaşlar için ödenen 'Evde Bakım Yardımı' kapsamında 4.5 milyar TL ödeme yapıldı. Eşini kaybeden ve hiçbir geliri olmayan 280 bin kadın için 753 milyon lira yardım ödemesi gerçekleşti. Sabah'ın haberine göre, devlet kimsesiz çocuklara koruyucu aile olan ebeveynlere aylık 710 lira ödeme yapılıyor. Ailesi yanında bakılan 80 bin çocuğa da aylık 560 TL ödeniyor. Ders kitapları ve 672 bin öğrencinin öğle yemeği giderleri de ücretsiz karşılanıyor.

36 BİN ENGELLİ MEMUR

"Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı" ile kamuya 36 binin üzerinde engelli memur atandı. 65 yaş üstü yaşlılar şehirlerarası ulaşımda da ücretsiz seyahat edebilme hakkına kavuştu. 53 bin yoksula "iş destekli sosyal yardım" sayesinde kamuda iş imkânı tanındı. Şehit yakınları, gaziler ve ilk kez kamuda iş hakkını elde eden sivil terör mağdurlarının atama süreçleri çerçevesinde 10 binin üzerinde şehit yakını kamuda iş başı yaptı.

13 YILLIK KARNE

4.5 milyar TL evde bakım yardımı.
65 yaş üstü yaşlılar, bakıma ihtiyacı olan engelli vatandaşlar ve yakınlarına 3.9 milyar TL aylık bağlandı.
280 bin dul kadına düzenli yardım.
Koruma altındaki çocuklar için 457 milyon TL kaynak.
2 milyon öğrenciye 3.5 milyar TL destek.
125 bin asker ailesine iki ayda bir 500 TL yardım.
Kamuya 36 binin üzerinde engelli memur.
53 bin yoksula iş destekli sosyal yardım sayesinde kamuda iş.
10 bin şehit yakını kamuda iş başı yaptı.