X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER İşsizlik maaşı 2.000 TL’ye çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

İşsizlik maaşı 2.000 TL’ye çıkıyor

  • Giriş Tarihi: 29.4.2015 02:09 Güncelleme Tarihi: 29.4.2015 03:18
İşsizlik maaşı 2.000 TL’ye çıkıyor
İşsizlik maaşı 2.000 TL’ye çıkıyor

İŞKUR’un yaptığı çalışmaya göre işsizlik sigortasından yararlanma koşulları yumuşatılacak. 476-953 lira arasında olan işsizlik maaşının kademeli olarak artırılması planlanırken, yüksek ücretli olan bir kişi 2 bin liraya kadar işsizlik maaşı alabilecek.

İşsizlik Sigortası Fonu'ndaki biriken para 80 milyar lirayı ulaşırken, sigortadan yararlanma koşulları esnetiliyor. İşsizlik maaşının artırılması, işsizlik sigortasından yararlanma süre ve koşullarının yumuşatılması planlanıyor. Bu kapsamda işsizlik maaşından daha fazla kişinin yararlanması hedeflenirken, özel sektörde yüksek ücretle çalışan bir kişinin 2 bin liraya kadar işsizlik maaşı alabilmesinin önü açılacak. Türkiye İş Kurumu'nun (İŞKUR) yaptığı çalışmaya göre işsizlik sigortasından faydalanabilmek için 120 gün olan prim ödeme zorunluluğunun 30 güne indirilmesi, kendi kusuru dışında işten çıkarılma şartının kaldırılması, 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödenmesi şartının ise 100 güne indirilmesi gibi düzenlemeler üzerinde duruluyor.

MEVZUAT ÇALIŞMASI YAPILACAK


Çalışmaların tamamlanmasıyla birlikte işsizlik maaşının artırılması ve yararlanma koşullarının esnetilmesi formülü geliştirilecek. 476-953 lira arasında olan işsizlik maaşının kademeli olarak artırılması gündemde. Edinilen bilgilere göre yeni sistemde işsizlik maaşının kişi adına yatan pirime göre tespit edileceği belirtiliyor. Özel sektörde yüksek maaşla çalışan birisinin 2 bin liraya kadar aylık işsizlik maaşı alabilmesinin önü açılmış olacak. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ekonomi yönetimi ile sık sık bir araya geldiği sorunun çözümü için mevzuat çalışması da yapılacak. İşsizlik maaşı kapsamında bugüne kadar 8 milyar 802 milyon liralık ödeme gerçekleştirildi. Çalışanların işten çıkartıldığında en büyük garantisi olarak görülen işsizlik maaşı 10 aya varan sürelerle ödeniyor. İşsizlik maaşı hesaplanırken son 4 aydaki ücret dikkate alınıyor.

MESLEĞE DÖNÜŞMEMELİ!

Mevcut sistemde özel sektörde ne kadar maaş alırsa alsın işsiz kalındığında eline brüt asgari ücretin yüzde 80'inden fazla para geçmediğine dikkat çeken ekonomi yönetiminden üst düzey bir yetkili, "İşsizlik sigortasından faydalanma koşullarının esnetilmesine yönelik çalışma yürütülüyor. Hem gün sayısının indirilmesi hem de kendi kusuru ile işten çıkanlarında sistemden yararlanması konusu masada bulunuyor. Ancak işsizlik maaşının mesleğe dönüşmemesi de bizim üzerinde durduğumuz bir konu. Çalışmalar bu kapsamda sürdürülüyor" diye konuştu.

Kaynak: Star

kalan karakter 1000

Akıl Akıl

Saçmalamasınlar. Hali hazırda zaten işsizlik maaşı alma şartları elverişli. Tutarları değiştirebilirler finansal duruma göre. Ama 1 ay çalışıp kendini işten kovdurana maaş bağlanırsa bu işin sonu felaket olur. Akılla yapılsın işler populizmle değil...

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 29.04.2015 14:00
Rüstem Erol Rüstem Erol

Saçmalamasınlar.
2000 ve sonrası emeklilerine intibak verme, emekli ölsün de ama yüksek maaş alana 2.000 lira işsizlik maaşı ver. insan utanır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 29.04.2015 07:35

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.