X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 2 dev projeye 2 yabancı talip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

2 dev projeye 2 yabancı talip

  • Giriş Tarihi: 23.5.2015
2 dev projeye 2 yabancı talip
2 dev projeye 2 yabancı talip

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Sinop'a yapılacak nükleer santralle ilgili yabancı yatırımcıların sıraya girdiğini açıkladı. EÜAŞ'ın santralde % 35 payı olduğunu belirten Yıldız, "Japonlar bizimle çalışmak istiyor ama Ortadoğu'dan da talepler geliyor" dedi

Enerjide son dönemde yeni yatırımlar için fırsat arayan Körfez sermayesi rotasını nükleere çevirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Sinop'a yapılacak nükleer santralde Türkiye'nin yüzde 35 payı olduğunu dile getirerek "Elektrik Üretim A.Ş.'nin (EÜAŞ) yüzde 35'ler civarında payı var. Ortadoğu'dan bu yönde talep geliyor. Görüşmeler devam ediyor" dedi. İÇDAŞ Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş.'ye ait Çanakkale'deki Süper Kritik Bekirli Termik Santrali'nin 618 MW'lık ikinci ünitesi devreye girmesi nedeniyle düzenlenen temel atma töreni öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, "Akkuyu'da Ruslar var. Sinop'ta ise Japonlar bizimle çalışmak istiyorlar. Ancak talep de alıyoruz. Görüşmelerimiz var" diye konuştu.

İKİ HAT İÇİN ÇALIŞIYORUZ
Çanakkale' nin tüketiminin 3 katı civarında üretim yaptığını ve Marmara'nın kuzey kısmını beslediğini anlatan Yıldız, "Buradan deniz altından ilk hattımızı çektik. Diğer iki hat için de çalışıyoruz. 2017'de tamamen bitecek. Burası için 200 milyon lira yatırım yaptık. 170 milyon lira daha yatıracağız. Ergene Havzası'nda 55 milyar dolarlık kömür rezervi bulundu. Çevresel şartlar tamamlandığında bu yörenin yükünü hafifletecek" dedi. Ülkenin bünyesine 2013'de 7 bin megavat, geçen yıl da 5 bin 500 megavatlık bir enerji kurulu gücü eklediğini söyleyen Yıldız, "Son 12 yılda 39 bin megavat devreye girdi" dedi.

YASA DEĞİŞMESE GERİYE GİDERDİK
Türkiye'de yatırımcıların önüne çıkan engeller olduğunu anlatan Bakan Yıldız, şöyle konuştu: "46 yatırım isteği var. Enteresandır, 46 da itiraz var. 13 bin MW'lık kaynak durduruldu. Davaların bir kısmı bitti ancak bu 3 yılımızı geriye atmak demek. Şu an yasal altyapıyı düzenlemeseydik, 2012'deydik. Hangi enerji kaynağı ne olursa olsun; 'nükleer patlıyor, kömür isli paslı, rüzgâr kuşları öldürüyor, güneş tarlalarımızı mahvediyor, doğalgaz zaten ithal, jeotermal yeraltını etkiliyor.' Hangi enerji kaynağı olursa olsun yapılan itirazın Türkiye'nin kalkınmasını vurduğunu bilmeniz gerek" dedi. Yıldız, partilerin seçim vaatlerinin de inandırıcı olmadığını söyledi.

kalan karakter 1000

taner taner

Araplara verilmeli sermaye cekmeliyiz gerisi gelir ayaklarini alistirmak lazim.ordan gelen parayla birtanedaha kurulmali

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.05.2015 22:54
trk221 trk221

Nükleerde hiçbir teknoloji üretemeyen ortadoğu'dan kastınız nedir çok merak ettim.. böyle bir saçmalık olmaz.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 23.05.2015 08:49
Ahmet Ahmet

Bu kadar itiraza rağmen iyi başarı. Orası tehlikeli, burası pis, orada kuşlar ölüyor. Ee ne yapacağız, yarın veya sonraki gün elektrikler gidince bağırmaya başlarsınız. Asıl sizin içiniz ve niyetiniz kötü. Size ancak Beyoğlunda bira bardağı ile oturup ne olacak bu ülkenin hali ve millete hakaret etmek düşer. Başka iyi yaptığınız şey ise milletin malı deniz yemeyen keriz lak lakı düşer.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 23.05.2015 08:07
delikanli delikanli

yola devam herseye ramen helal olsun hic olmassa meydanlarda bos laf bos vaad vermiyorlar 33 ler gibi biz bu ülkenin basin 6 gelip giddik demeyide marifet sayiyorlar neden mi usakliklari iyi yapiyorlar

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 23.05.2015 05:03
avrupa avrupa

avrupa kapatiyor türkiye aciyor cernobiller japonyadaki unutulmadi kontirol edemiyorsam niye nukluer enerji günes ruzgar baraj lar yani doganin sundugu enerji kaynaklari na yönelmek gerekir ab de bunu yapiyor arablar niye kendi ulkelerinde kurmuyorlar cunku canli bomba bir sizinti bir kaza insanin degil tum yasan bitki hayvan her seyin toptan yok olusu insanlik icin intihardir Atom santiralari

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır4
cevapla 23.05.2015 03:15
boran boran

Arkadaşım JAPONYA da 48 aLMANYA DA 30 FRANSA DA 100 küsür santral var G 8 ÜLKELERİNİN hepsinde nükleer enerji üretiliyor SEN KİME NEYİ PAZARLAMAYA ÇALIŞIYORSUN DÜNYA da NÜKLEER GÜCE karşı en çok ses çıkartan ABD nin bile 100 den fazla kimyasal başlığı mevcut. Önce gidin o ülkeleree bir bakın ondan sonra TÜRKİYE yi eleştirmeye kalkın..

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.05.2015 22:30

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.