X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Halkbank'tan 13 yılda esnafa 42 milyar TL kredi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Halkbank'tan 13 yılda esnafa 42 milyar TL kredi

  • Giriş Tarihi: 2.6.2015
Halkbank'tan 13 yılda esnafa 42 milyar TL kredi
Halkbank'tan 13 yılda esnafa 42 milyar TL kredi

Halkbank 13 yılda 1 milyon esnafa 42 milyar TL kredi kullandırdı. Genel Müdür Ali Fuat Taşkesenlioğlu, "Bu yılki kredi hedefimiz 10 milyar TL" dedi

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu, bu yıl 200 bin esnaf ve sanatkâra 10 milyar TL kredi kullandırmayı ve kredi bakiyesi bulunan esnaf sayısını 400 bine yükseltmeyi hedeflediklerini açıkladı. Memleketi Erzurum'da esnaf odaları başkanlarıyla bir araya gelen Taşkesenlioğlu, Halkbank'ın esnafa yönelik çalışmalarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler verdi. Türkiye'de esnaf bankacılığı denince akla gelen ilk kurumun Halkbank olduğunu belirten Taşkesenlioğlu, "Hepinizin bildiği gibi Halkbank esnaf ve sanatkârlara destek olmak amacıyla kurulmuş bir banka. 2002'den bu yana bankamızca yaklaşık 1 milyon esnaf ve sanatkâra toplam 42 milyar TL kredi kullandırdık. Bu kredilerden dolayı hazinenin karşıladığı faiz destek tutarı yaklaşık 3 milyar TL'ye ulaştı" diye konuştu.

KOMİSYONU İNDİRDİK

2002 sonunda toplam 63 bin 500 esnaf ve sanatkârla kredi bakiyelerinin 153 milyon TL olduğunu, bu rakamın 2015 birinci çeyreğinde 330 bin esnaf ve sanatkârla 14 milyar TL'yi aştığını belirten Taşkesenlioğlu, konuşmasına şöyle devam etti: "2002'de yüzde 47 olan faiz oranı, şu an 5 seviyesinde. Yine 2002'de 5 bin TL olan şahıs üst limitleri de 150 bin TL'ye yükseltildi. Yükselen faizleri esnafımıza yansıtmadığımız gibi, aldığımız komisyonu da Mart 2014'te yüzde 1'den 0.5'e indirdik. 2015 sonu itibarıyla esnaf ve sanatkârlara kullandırdığımız kredileri 17 milyar TL'ye seviyesine ulaştırmayı planlıyoruz."

kalan karakter 1000

fvz fvz

kamu bankaları sıfır kar ile mimimum maliyetli azami krediyi vermenin politikasını hedeflemeli.ücret masraf ve komisyonlarda sıfıra yakın işlem maliyeti ile çalışmalı özel sektörü terbiye edici bir rekabetle öncü ve yönlendirici olması gerekir.ancak kmau bankaları ne kadar çok kar ettiklerii le övünüyorlar.tamam zarar etmesinler ama ettiği kar ile övünmek kamu bankacılıgına ve akp nin referans aldıgını iddia ettği muhafazakar anlayış felsefesine uymasa gerek. ama nedense hala karları ile övünüyor.maliyetleri ne kadar indridikleri ile ne kadar çok kobiye ulaştıkları ne kadar çok pozitif dışsallıkla türkiyenin büyümesine katkıda bulundukları ile övünmeleri gerekir.dogru olan da budur.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 02.06.2015 21:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.