X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Pide ne kadar? Ramazan pidesinin fiyatı açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

ne kadar? nin fiyatı açıklandı

  • Giriş Tarihi: 17.6.2015 10:41 Güncelleme Tarihi: 17.6.2015 10:43
Pide ne kadar? Ramazan pidesinin fiyatı açıklandı
Pide ne kadar? Ramazan pidesinin fiyatı açıklandı

Türkiye'de bir geleneği haline gelen Ramazan sinin bu yıl fiyatı ne kadar? Pide fiyatlarında zam oldu mu? nin fiyatı bizi bu Ramazan'da da uzun kuyruklara girmeye zorlayacak mı? İşte pidenin yeni fiyatı..

350 GRAM SADE NE KADAR?

ayının başlamasına saatler kala (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz pide fiyatlarını duyurdu. 350 gram sade pide 1,80 lira, 350 gram susamlı yumurtalı pide 2 lira, 500 gram susamlı yumurtalı pide 3 lira, bin gram susamlı yumurtalı pide ise 6 lira olarak belirlendi.

"PİDEYE ZAM YAPMADIK"

Yılmaz, "Yani zam yapmadık. Biz, İstanbul'daki vatandaşımıza hiçbir zaman zamlı pide yedirmek istemedik, herkes güzel bir ramazan geçirsin diye. Biz, 300 gram ve 1,5 liralık pideyi, 350 grama, fiyatı da 1,80 liraya çıkardık" dedi.

Fiyatları İstanbul Valiliği'nin de onayladığını ifade eden Yılmaz, girdi fiyatlarının artış göstermesine rağmen zam yapmadıklarının altını çizerek, bu gramaj ve fiyatları uygulamayan fırınlara, kapatma dahil çeşitli cezaların uygulanacağını söyledi.

İstanbul Ticaret Odası'na (İTO) bağlı fırınların farklı fiyat tarifeleriyle ekmek satabileceğini anlatan Yılmaz, bunlara müdahale etme yetkilerinin olmadığını söyledi.

"PİDENİN GRAMAJINI ARTIRDIK"

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Fahri Özer de İTO'ya fiyat tarifesinin serbest olmasına karşın kendileri için böyle bir zorunluluğu anlamsız bulduğunu ifade etti.

Özer aynı su, maya ve unla yapılan pidenin İTO üyesi fırınlarda daha yüksek fiyatlara satılabildiğine dikkat çekerek, "Mesela onlar, 1,25 liraya ekmek satabiliyor, ama biz satamıyoruz. Şu anda bazı ilçelerde satıyorlar. Aslında onlarınki reel fiyatlar, ama biz onların fiyatlarında satamıyoruz. Gramaj az olduğunda iyi pide çıkmadığı için biz de gramajı artırdık, hatta daha iyisi olsun diye daha yüksek pide gramajları belirledik" diye konuştu.