X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Milli yolcu uçağının motoru da yerli olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Milli yolcu uçağının motoru da yerli olacak

  • Giriş Tarihi: 18.7.2015 08:09
Milli yolcu uçağının motoru da yerli olacak
Milli yolcu uçağının motoru da yerli olacak

Başbakan Davutoğlu’nun 27 Mayıs’ta tanıttığı ve 2019’da göklerde olması hedeflenen milli bölgesel yolcu uçağının motoru da yerli olacak. Türk leri tarafından tasarlanacak yerli uçağın motor teknolojsi devlet sırrı gibi saklanacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 27 Mayıs'ta İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde tanıttığı Türkiye'nin ilk yerli uçağının motoru da yerli olacak.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı kontrolünde bilim adamlarına yaptıracağı yerli motoru tamamen gizlilik dahilinde tasarlayıp üreteceği belirtildi. Davutoğlu'nun yeri uçağı tanıtımında 29 Ekim 2019 tarihi için temsili bilet kesilen milli bölgesel yolcu uçağına yönelik çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Türkiye 2023 yılına kadar 70 yolcu kapasiteli milli bölgesel yolcu uçağının tüm parçaları yerli olacak şekilde üretilecek. Uçağın en önemli parçası olan motoru ise tamamen Türk ler tarafından tasarlanacak ve Türkiye'ye ait olacak olan bu teknoloji devlet sırrı gibi saklanacak.

Türk mühendisleri yapıyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, motor teknolojisi üzerinde Türk mühendislerini bir araya getirerek çalışmalara başladı. Ankara'nın Kazan ilçesinde tasarımına başlanan uçak motorunun en önemli kısmı kompresör, yanma odası ve türbinden oluşan çekirdek motor ile ana motordan oluşan kısımlar yapılacak. Motor üretildikten sonra Bakanlık bir sonraki aşamaya geçerek bu motoru Türkiye'de geliştirilecek milli yolcu uçağı, milli İHA-İnsansız Hava Aracı ve milli helikopterimizde de kullanmaya başlayacak. Böylece Türkiye artık havada tamamen milli imkanlarla üretilmiş araçlarını kullanmaya başlayacak.

Dünya ile rekabet edecek

Ayrıca Türkiye motor tasarımında şu anda dünyada kullanılan uçak motorlarıyla rekabet edebilecek en son teknolojiye sahip olması planlanıyor. Bunun için mühendisler az yakıt tüketimi ile yüksek performans elde edecek ve en önemli özellik olarak güvenliği ön planda tutarak motoru üretecekler.

Star

kalan karakter 1000

Alp Alp

Bu kadar üniversite ve teknik mühendislik fakültesi var bunun yanında siyasi iradede mevcut.Türkiye artık uçağınıda arabasını da yapmalı bir değil birkaç marka oluşturmalı memleketin asıl meselesi sanayi devrimi Türkiye bu aşamaya geldi tabii bunu gerçekleştirenleri tarih yazacaktır ve unutmayacaktır çünkü millet bağrından çıkardığı çalışkan insanları ve liderleri her zaman minnetle anıp sevmiştir

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 22.11.2015 02:53
İ.Y İ.Y

Şükür kavuşturana.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 15.10.2015 15:54
trk221 trk221

Rus firmaları ekonomik yolcu uçağı motoru üretemediği için motorlarını Rolls-Royce, General Electric veya Pratt

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 18.07.2015 10:33
cok cok

cok iyi masallah.... antonovdan sonra aklimda kalcak ikinci ucak

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır1
cevapla 18.07.2015 09:45

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.