Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir kurşun da borsaya...

Giriş Tarihi: 24.7.2015
Bir kurşun da borsaya...

Güvenlik güçlerine saldırılar sürerken DAEŞ'le ilk çatışma borsayı yıktı. Endeks yüzde 3.55 düşerken, şirketlerin değeri 21 milyar TL azaldı

Suruç'ta meydana gelen patlamanın ardından devam eden saldırılara DAEŞ'le ilk sıcak çatışmanın eklenmesi borsada büyük kaos yarattı. Borsa İstanbul'da endeks günü yüzde 3.55'lik kayıpla 78 bin 336 puanla son 1.5 ayın en düşük seviyesinden kapattı. Borsa İstanbul aynı zamanda dün dünyanın en fazla düşen piyasası oldu. Borsada işlem gören şirketlerin piyasa değeri bir günde 21.8 milyar lira azalarak 572 milyara indi. Borsa İstanbul'da Suruç'taki saldırıdan bu yana yaşanan düşüş yüzde 5.4'e ulaşırken, bu dönemde piyasa değerindeki kayıp ise 31.3 milyar liraya ulaştı

DOLAR 2.73 TL'Yİ GEÇTİ

Döviz piyasasında da güne 2.71 TL'den başlayan dolar, 2.7350 liraya kadar yükseldi. Dolar, TL karşısında 4 işlem gününde yüzde 3.4 yükselirken, gösterge iki yıllık tahvilde bileşik faiz ise yeniden çift haneye yaklaştı. Tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin faizi yüzde 9.77'den 9.95'e çıktı. Türkiye'nin risk primini ifade eden 5 yıllık CDS'leri de 220 seviyesine kadar yükseldi.

GÜVENLİK TEHDİDİ RİSKİ ARTIRDI

Suruç'taki halin saldırının ardından önceki gün iki polis memuru öldürülürken, dün de Diyarbakır'da açılan ateş sonucu bir polis hayatını kaybetti. Piyasaların tedirginlikle izlediği bu gelişmelere dün akşam saatlerinde bir yenisi eklendi. Kilis'te DAEŞ'in kontrolündeki bölgeden Türkiye'ye ateş açıldı. Çıkan çatışma sonucu bir astsubay şehit oldu. DAEŞ'le bu ilk sıcak çatışma, önümüzdeki günlere ilişkin endişeleri artırırken, piyasalardaki satış baskısını da perçinledi. Siyasi parti liderlerinden erken seçimin biraz daha ön plana çıktığı yönündeki açıklamalar, piyasalarda tansiyonun yükselten bir diğer unsur oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, erken seçimin daha yüksek bir ihtimal olduğunu belirtirken, CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal da kasımda bir erken seçim yapılacağını ileri sürdü.

BİR DARBE DE ABD'DEN GELDİ
Bir yandan güvenlik diğer yandan erken seçim tedirginliği içerisindeki Türkiye piyasaları için dün bir kötü haber de ABD'den geldi. ABD'de işsizlik maaşı başvuruları 18 Temmuz'da sona eren haftada 255 bine gerileyerek Kasım 1973'ten bu yana en düşük seviyeye geriledi. ABD Merkez Bankası'nın eylüldeki faiz artırım ihtimalini güçlendiren verinin ardından dolar endeksi toparlanırken, euro ise tekrar düşüşe geçti.

BASKI ARTIYOR
Ata Yatırım Araştırma Müdür Yardımcısı Murat Barışık piyasalarda satışın hızlanmasının bir kaç nedeni olduğunu belirterek, "Son dönemde artan şiddet ve saldırı olayları ve bunun devamının gelmesi, erken seçimin daha fazla dillendiriliyor olması ve neredeyse son 40 yılın en iyi ABD verisinin gelmesi satışları artırdı" dedi. İntegral Menkul Değerler Analisti Beste Naz Süllü de erken seçimin daha fazla gündeme gelmesinin endeks üzerinde baskıyı artırdığına dikkat çekti.

MERKEZ BANKASI FAİZİ DEĞİŞTİRMEDİ
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), dün gerçekleştirdiği toplantıda kısa vadeli faiz oranlarını değiştirmedi. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı başkanlığında toplanan PPK'nın, toplantı sonrası yayımladığı açıklama metninin haziran ayındakiyle neredeyse aynı olduğu dikkat çekti. Metinde değişen iki kelime, 'bununla birlikte' olurken, beşinci cümleye 'eneji' sözcüğü eklendi. PPK, bir hafta vadeli repo ihalesi faiz oranını yüzde 7.5'te, marjinal fonlama oranını yüzde 10.75'te, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkânı faiz oranını yüzde 10.25'te, gecelik borçlanma faiz oranını ise yüzde 7.25'te sabit tuttu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir kurşun da borsaya...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz