X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Doktora 1.200 TL ek ücret verilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

a 1.200 TL ek ücret verilecek

  • Giriş Tarihi: 4.8.2015
Doktora 1.200 TL ek ücret verilecek
Doktora 1.200 TL ek ücret verilecek

Yeni yapılan performans düzenlemesiyle lara bin 200 TL ek ücret verilecek. Bakan Müezzinoğlu, "Doktorun özel hastaneye geçişini engelleyeceğiz" dedi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'ndan lara performans düzenlemesi müjdesi geldi. SABAH'a yeni sistemin ayrıntılarını açıklayan Bakan Müezzinoğlu, yapılacak değişiklikle hekimlerin maaşlarında 800 ila bin 200 TL arasında ek ücret geleceğini açıkladı. Hastane ve branşlara göre daha adaletli bir dağılım getirecek olan sistem, yeni dönemde uygulanmaya başlayacak. Düzenlemeyi devlet hastanelerinde bulunan özellikli birimlerdeki doktorların özel hastanelere gidişini önlemek üzere yaptıklarını belirten Müezzinoğlu, yeni sistemi şöyle anlattı:

RİSKLE YÜKSEK PERFORMANS: Kamu hastanelerinde doktorlarımız sadece hasta bakmıyor, eğitim de veriyor. Doktorlarımızın gelirini artırmak için hastanelerimizde branş bazlı risk esaslı dağıtım modeline geçeceğiz. Özellikle daha çok risk primi ödeyen doktorlarımızın branşlarına pozitif avantaj sağlamayı hedefliyoruz. Bunlar özellikli ve riskli, komplikasyon ihtimali yoğun girişimsel işlemlerin fazlaca yapıldığı branşlar. Kadın doğum, yoğun bakım, kardiyoloji, KVC, organ nakli, uzuv kopmalarına bağlı replantasyon girişimi gibi işlemlerde tavanın iki katına kadar doktorlara ek ödeme yolunu açıyoruz.

EK ÜCRET GELİYOR: Yeni performans düzenlemesinin doktorların ücretlerini ne kadar artıracağını 10 bölgede simülasyonlar yaparak hesapladık. Buna göre tavandan dağıttığımızda bir hekim aylık maaşına 800 ile bin 200 TL arasında ilave ücret alabilecek. Nöbet ve yoğun emek gerektiren işlerde yardımcı sağlık personeline 100 ile 150 TL arasında ilave ücret planlıyoruz. Tabii bu acil, yoğun bakım, ameliyathaneler gibi özellikli birimler için geçerli.

ADALETLİ DAĞITIM: Türkiye genelinde tek bir modülle birlik bazında ek ödeme hesaplama modeli getiriyoruz. Hasta sayısı düşük hastanelerin performansını Türkiye ortalamasına göre değerlendireceğiz. Eskiden her hastane kendi hekim portföyüne göre performans hesaplarken yeni sistemde aynı roldeki tüm branşları girişimsel işlem puanına göre değerlendireceğiz. Herkes kendi içinde kendi hastane rol gruplarının işlem puan ortalamasına göre değerlendirilecek. Yani, 50 yataklı bir hastanenin dahiliye doktoru Türkiye genelinde bu hastane grubundaki tüm dahiliye doktorlarının ortalama performansına göre taban performansı alacak. Böylelikle, doktorların performans için fazla poliklinik yapıyor ya da çok hasta bakan çok alıyor algısı son bulacak. Aynı şekilde yatak sayısı yüksek hastanelerin de branşlara göre Türkiye ortalaması taban puanı sistemi işleteceğiz.

kalan karakter 1000

TAŞERON TAŞERON

SAYIN BAKANIM BİZİM DURUMUMUZ NE OLACAK. DOKTORLARA VERDİNİZ TAMAM SÖZÜMÜZ YOK. SEÇİMDEN ÖNCE BİZLERİ DE KADROYA ALACAĞINIZI SÖYLEMİŞTİNİZ. BİZ BEKLİYORUZ SAYIN BAKANIM...

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 05.08.2015 08:36
demokrat demokrat

Yönetmelik, 4/1/1961 tarihli ve 209 sayılı Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurumları İle Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanunun 5 inci maddesine dayanılarak bu artış saglana bilir.emanetci bir bakanın yeni oluşmuş bir meclisin iradesini hiçe sayarak 500bin kişiyi ilgilendiren bir konuda konuşmasını kınıyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 04.08.2015 15:06
selim006 selim006

memur devletle zam pazarlığına oturur, kamu çalışanları aldıkları ücretleri az bulur.. ya esnafın hali.. 8 ay vade çalışan esnaf vergi dairesine gidip te ödeyeceği vergiye neden 3-4 aylık evrak veremez? bir de vergi dairesinde gördüğü muamele.. sanki devletin kasasını boşaltmıştır... esnaflara da devlet haklar tanımalı, her ay kdv, sgk, stopaj, kurumlar vergisi. esnafın %90 ı bankalara çalışıyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır2
cevapla 04.08.2015 14:17

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.