X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER PKK enerjimizi vuruyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

PKK enerjimizi vuruyor

  • Giriş Tarihi: 5.8.2015
PKK enerjimizi vuruyor
PKK enerjimizi vuruyor

Türkiye'nin enerji koridoru ve merkezi olma projesini hedef alan bölücü terör örgütü PKK'nın boru hatlarına saldırılarının faturası netleşiyor. Sadece son bir haftadaki 3 saldırının bedeli yaklaşık 15 milyon TL'yi buldu

Asker, polis ve sivil vatandaşlara pusu kuran bölücü terör örgütü PKK, Türkiye'nin enerji nakil hatlarından kaynaklanan stratejik konumunu, istikrar ve kalkınmasını da hedef almaya başladı. Art arda İran-Türkiye, Irak-Türkiye ve Bakü-Tiflis-Erzurum'dan doğalgaz ve petrol taşıyan boru hatlarına saldırılar düzenlendi. Enerji Bakanlığı'nın aldığı tedbirler nedeniyle, saldırıların petrol tedariki ve tüketimine çok fazla etkisi olmadı. Ancak edinilen bilgilere göre, sadece 3 saldırıda boşa akıp giden doğalgaz ve petrol miktarı ile boru hatlarına verilen maddi zararının toplamı yaklaşık 5.5.5 milyon doları (15 milyon TL) buldu. Enerji mühendisleri tarafından yapılan hesaplamalar tamiratın gerçekleştirilmesinin ardından net olarak ifade edilebilecek.

HEDEF BÜYÜK PROJELER

Doğusunda enerji kaynakları açısından ihracatçı, batısında ise ithalatçı ülkelerle çevrili konumdaki Türkiye, büyüyen ekonomisi, dinamik bir enerji pazarı ve jeostratejik konumu itibarıyla 'Doğu-Batı/Kuzey-Güney Enerji' güzergâhlarının kesişim noktasında yer alıyor. Türkiye'nin hem enerji koridoru haline gelmesi hem de bölgenin enerji merkezi olma yolunda ilerlemesi boru hatlarını terör örgütünün hedefi haline getiriyor. Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı, Türkiye-Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı, Trans-Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi, Rusya- Türkiye Doğalgaz Boru Hattı, İran- Türkiye Doğalgaz Boru Hattı gibi birçok uluslararası proje Türkiye'den geçiyor. Yetkililer, "Sadece enerjiyle ilgili boru hatları değil, bunları korumakla görevli kişiler de hedef alınıyor" diyor.

NİŞANTAŞI'NDAKİNİ DE ETKİLİYOR
Bölücü terör örgütünün şu ana kadar Silopi elektrik iletim hattı, İran-Türkiye Doğalgaz Boru Hattı, Kerkük-Yumurtalık Petrol Boru Hattı, Mardin'deki trafo merkezi ve Çukurca elektrik hattına yaptığı saldırılarla o bölgede yaşayan vatandaşların en temel ihtiyaçlarını engellemek istediğini ifade eden Enerji Bakanı Taner Yıldız, şunları kaydetti: "Bu menfur saldırılardan, en fazla bölgedeki kardeşlerimiz zarar görüyor. Bu kez, Erzurum'dan ülkemizin batısına doğalgazı taşıyan Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı'nı hedef aldılar. Bunlar, ellerinden gelse, sadece Çukurca'da yasayan kardeşlerimizi değil, Nişantaşı'ndaki vatandaşlarımızı da elektriksiz ve doğalgazsız bırakma derdindeler."

kalan karakter 1000

vatandaş vatandaş

bunlar TÜRKİYE'ME zarar verdikçe Nişantaş'ında bunlara oy verenler ne kadar sevindiklerini buraya yazsalar da bizde ne kadar hainin var olduğunu bilsek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 05.08.2015 10:20
yüksel yüksel

artık çok beklerler özel sektör güneydoğuya yatırım yapsın diye kusura bakmasın teröre karşı devletin yanında olmazlarsa bunun zararını en çok bölge halkı çekecektir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 05.08.2015 09:50
zeki zeki

bunları vurup öldürmediğiniz sürece size diyom ey hükümet siz bir hiçsiniz bu milletin gözünde.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.08.2015 09:13
corti corti

ya 2 yıldır söyleniyor halk bile biliyor ağrı dağı tendürek dağı buralarda kandilden büyük kamplar var vatandaş biliyor asker biliyor kandile bomba atacağınıza buraları kara operasyonuyla temizleyin ağrı erzurum ığdır kars muş bitlis van vs buralarda hdpkk nın oykları nasıl yükseldi hükümet artık gerçek operasyonlara ağırlık vermeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 05.08.2015 08:59
erdem erdem

Bu saldirilarin nerelere olacaginin talimat senaryosunu PKK ya MALUM emperyalist devletler veriyor. Her Turlu denemeden sonra ;bu kez bir Turlu Turkiye yonetiminden yer alamayan 2 malum emperyalist devlet ; son kozlari olan pkk yi tekrar azdirip ustumuze saldilar. aslinda halledilmesi gereken bu 2 malum emperyalist devlettir.. pkk tek basina emperyalistlerden yardim almadan BIR HICTIR.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 05.08.2015 04:54

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.