X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER 24 TL'ye düşene kadar ithalat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

24 TL'ye düşene kadar ithalat

  • Giriş Tarihi: 6.8.2015
24 TL'ye düşene kadar ithalat
24 TL'ye düşene kadar ithalat

Et fiyatlarının 40 TL'ye çıkması üzerine harekete geçen hükümet iki adımlı yol haritası belirledi. ESK, mağazalarındaki fiyatı bu hafta daha da aşağı çekecek. Etin kilosu 24 TL olana kadar ithalata devam edilecek

Spekülasyonlar ve mevsimsel etkiler nedeniyle fiyatı 40 TL'ye çıkan ete karşı tüketiciyi rahatlatacak iki kritik önlem geliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 'ithalat' silahını çekerken, Et ve Süt Kurumu (ESK) da mağazalarında et satış fiyatlarını düşürmeye hazırlanıyor. SABAH'a konuşan ESK Genel Müdürü Kasım Piral, kendi mağazalarında piyasanın yüzde 20 altında tüketiciye satılan etin bu haftadan itibaren daha da aşağı çekileceğini açıkladı. Piral, indirimin ne oranda olacağını yakın zamanda açıklayacaklarını belirtti. Çerçevesi 1996'da çizilen Avrupa piyasalarına yönelik bir alım kararı olduğunu hatırlatan Piral, "Anlaşma kuralları gereği 20 bin tonluk kotayı ESK'ya kullanması talimatı verildi. Fakat bu rakamlara bağlı kalmaksızın, hedeflerimiz ölçüsünde alım yapacağız" diye konuştu. Piral, et ithalatının AB ülkeleriyle sınırlı olmadığına da vurgu yaptı.

BU AY PİYASADA

ESK dün de Avrupa menşeli 3 bin 200 ton dondurulmuş sığır karkas eti ihalesini yaptı. 6 firmanın katıldığı ihalenin sonucu ilerleyen günlerde açıklanacak. ESK, geçen hafta alımı yapılan 550 tonla toplam 3 bin 750 ton karkas etin alım sürecini başlatmış oldu. Piral, etlerin bu ay içinde piyasaya gireceğini söyledi.

300 BİN TON AÇIK
Edinilen bilgiye göre, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın aldığı kararla yapılacak ithalatta hedef Türkiye'deki et piyasalarının 23-24 lira düzeyine inmesini sağlamak. Et fiyatları bu aralığa düşünceye kadar ithalatın yapılması planlanıyor. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Başkanı Bülent Tunç, ithalat kararının çok doğru olduğunu ifade ederek, bu aralığın hem tüketici hem de üretici açısından makul fiyat seviyesi olduğunu söyledi. Türkiye'de üretim ile tüketim arasında 300 bin tonluk et açığı olduğunu söyleyen Tunç, bu sıkıntının düzenli canlı hayvan ithalatı ile çözüleceğini dile getirdi.

kalan karakter 1000

Kübratekin Kübratekin

devlet müdahale etmez ise her emtia karaborsa olur, devletin müdahalesi olmazsa olmaz

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 06.08.2015 14:01
aa aa

yahu kardeşim et ithal edileceğine niye türkiye de et ve gıda fiyatları yükseldi diye bakılsın. bu ne biçim mantık? çiftçinin besicinin maliyetlerini artır ondan sonra dünyada gıda fiyatları düşerken türkiye de artsın ondan sonra sopa gösterir gibi bak ithalatı serbest bırakırım, zararına da olsa ucuza satın ürünlerinizi deyin. oh ne güzel iş.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır1
cevapla 06.08.2015 10:14
süleyman sevinç süleyman sevinç

bir büyük baş hayvanda ortalama % 20 kemik çıkar.üretici hayvanını 15 liradan kestirdi diyelim % 20 kemik oranından 3 lira ilave ettigimiz zaman maliyeti 18 lira olur etin 24 liradan satılacagını farzedersek satıcının karı 6 lira gibi gözükür.bu 6 lira net kar degildir.mezbaha kesim yapan firma kasap ve nakiyeci bu 6 lirayı paylaşmak zorundadır ayrıca kdv si vardır.üretici hayvanını 15 liradan kesim yaptırırsa bu yem fiyatı ve diger maliyetlerle kesinlikle zarar eder ve üretimi bırakır.hiçbir üretici 1 tane hayvan bile yetiştirmek o zaman ithalata ömür boyu devam edersiniz.bu koşullarda asla etin kasap fiyatı 24 olmaz.hatta hayal bile olmaz.işte türkiye mizde ekonomi böyle yanlış hesaplardan dolayı battı.dogrusu yem fiyatlarını düşürmektir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 06.08.2015 05:47
fvz fvz

bozuk saat gibi dogru saati günde 2 kere ve geriden söylemek ne kadar kötü.halkla alay eder gibi.bunlar hep oy kaybettiriyor da gören duyan var mı

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır2
cevapla 06.08.2015 05:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.