X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER KKTC'nin su sıkıntısı bitiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'nin su sıkıntısı bitiyor

  • Giriş Tarihi: 7.8.2015 12:41 Güncelleme Tarihi: 7.8.2015 23:14
KKTC'nin su sıkıntısı bitiyor
KKTC'nin su sıkıntısı bitiyor

Mersin’den ’ye tatlı su ulaştıracak “KKTC Su Temin Projesi” kapsamında 66,5 kilometrelik deniz geçiş isale hattı, son parçanın eklenmesiyle 7 Ağustos'ta(Bugün) tamamlanacak. Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla KKTC'de 7 Ağustos Cuma(Bugün) günü tören düzenlenecek.

Mersin'deki Alaköprü Barajı'nda tutulan suyu Kuzey Türk Cumhuriyeti'ne () ulaştıracak asrın projesi olarak nitelendirilen KKTC Su Temin Projesi kapsamında 66,5 kilometrelik deniz geçiş isale hattı, son parçanın eklenmesiyle 7 Ağustos'ta(Bugün) tamamlanacak. İsale hattının tamamlanması dolayısıyla Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun katılımıyla KKTC'de 7 Ağustos Cuma günü tören düzenlenecek. Yıl sonunda tamamlanması planlanan proje kapsamında bugüne kadar Mersin Alaköprü Barajı, KKTC Geçitköy Barajı, 24 kilometrelik Türkiye tarafı kara yapıları, 3,7 kilometrelik KKTC tarafı kara yapıları, 67 kilometrelik Geçitköy Terfi İstasyonu-Arıtma Tesisi-Lefkoşa arasındaki isale hattı bitirildi. KKTC tarafı içme suyu arıtma tesisi ile Girne, Gazimağusa ve Dipkarpaz bölgeleri içme suyu isale hatlarının yapımı ise sürdürülüyor. Proje tamamlandığında Alaköprü Barajı'ndan alınacak yıllık 75 milyon metreküp su, 106 kilometrelik (Türkiye tarafı 23 kilometre, deniz geçişi 80 kilometre, KKTC tarafı 3 kilometre) boru hattıyla KKTC'deki Geçitköy Barajı'na aktarılacak. İletilecek suyun yaklaşık 38 milyon metreküpünün içme, 37 milyon metreküpünün ise sulama amaçlı kullanılması planlanıyor. Projenin su sıkıntısı çeken KKTC'nin gerek içme, gerekse sulama amaçlı 50 yıllık su ihtiyacını karşılaması ve özellikle sulama suyunun ülkenin zirai gelirlerini artırması öngörülüyor.

TARİHİ PROJENİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN!

BORU HATTI DENİZİN 250 METRE ALTINDAN GEÇECEK

Projenin teknik detayları hakkında bilgi veren Orman ve Su İşleri Bakanlığı yetkilileri, deniz dibindeki basınç düzeyinin borularla su aktarımını imkansız kılması sebebiyle projede özel bir teknik kullanıldığını belirtti. 80 kilometrelik deniz geçişi boru hattıyla denizin dibinden değil deniz yüzeyinden 250 metre derinlikte kurulan askılarla KKTC'ye su taşınacağını ifade eden yetkililer, en uzun halatın uzunluğunun 1 kilometreyi bulacağını kaydetti. Proje için toplam 80 bin 655 metre boru, 132 şamandıra üretildiğine dikkati çeken yetkililer, yüksek yoğunluklu polietilen boruların her birinin çapının 1,6 metre, yekpare uzunluğunun 500 metre olduğunu, ağırlığının da basınç sınıfına göre 148 ton ile 183 ton arasında değiştiğini dile getirdi. Yetkililer, borulara takılacak verici ve sensörler sayesinde muhtemel hasarların önceden tespit edilerek zamanında müdahale edilebileceğinin altını çizdi.

kalan karakter 1000

............. .............

Kıbrıslıları tanısaydınız.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır2
cevapla 07.08.2015 15:43
gerçekler acıdır gerçekler acıdır

Şehit haberleri gelince AKP ye kızıyorum ama helal olsun hizmeti de bu adamlar yapıyor. 10 yılda ülkede ulaşımda sağlıkta büyük reformlar gerçekleşti bunları görmek lazım

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır0
cevapla 07.08.2015 15:07

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.