X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER THY'den Hürriyet yazarını rezil eden açıklama!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'den yazarını rezil eden açıklama!

  • Giriş Tarihi: 11.8.2015 13:58 Güncelleme Tarihi: 11.8.2015 15:04
THY'den Hürriyet yazarını rezil eden açıklama!
THY'den Hürriyet yazarını rezil eden açıklama!

gazetesi yazarı Yalçın Bayer'in Diyanet İşleri Başkanlığı'nı yolsuzluk yapmakla itham ettiği yazısındaki büyük cahillik, 'den yapılan düzeltme ile ortaya çıktı. THY'nin 'denied' edilen yani uçuşu engellenen yolcu uygulamasını 'Diyanet' olarak aktaran Bayer, yapılan düzeltme ile rezil oldu.

gazetesi yazarı Yalçın Bayer'in ve bağlantılı olarak Diyanet İşleri Başkanlığı'nı yolsuzluk yapmakla itham ettiği yazısına hem Hürriyet gazetesi hem de Bayer'i rezil eden bir düzeltme yapıldı.

Bayer, 7 Ağustos tarihli "'de 'overbook ticareti' başlıklı yazısında, adını açıklamadığı bir okurundan gelen mektubu paylaşarak Türk Hava Yolları'nın overbook uygulaması üzerinden Diyanet İşleri Başkanlığı'na para aktardığını iddia etti. Havayolları şirketlerinin koltukların boş kalmasını önlemek amacıyla seferin koltuk kapasitesi üzerinde rezervasyon yapması anlamına gelen 'overbook' uygulamasıyla karşı karşıya gelen isimsiz yolcu, 'denied' uygulamasını Diyanet olarak anlayıp, ortada büyük para bir çarkının döndüğünü iddia etti. Bayer de bu ifadeleri sorgulamadan köşesine taşıyıp THY ve Diyanet'in bu uygulamayı istismar ettiği ifade etti. Bugün gelen ""Yazınızda 'diyanet' olarak ifade edilen husus 'denied' yani uçuşa alınamayan yolcu olarak tabir ettiğimiz fazla satış nedeniyle dayanışma sistemidir" düzeltmesini yayınlayan Bayer, ne dünyanın en saygın hava yolu şirketleri arasındaki THY'den ne de ortaklaşa yolsuzluk yapmakla itham ettiği Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan özür dileme gereği duymadı.

Hürriyet'te yer alan ve THY ile Diyanet'i yolsuzluk yapmakla suçlayan yazı şöyleydi:
"Türkiye'den dönerken THY 4 kişilik (çift pasaportlu) ailemi uçağa check-in yapamadı ve 'overbook' olduğunu söylediler. Yani THY koltukları iki kez satmış. Bu normal bir uygulama imiş. İçimizden sadece iki kişiye boarding kartı verdiler: Bana ve oğluma... Ne yapacağız diye kara kara düşünmeye başladık. Kapıya gidin, birilerini uçaktan indirme şansı olabilir, dediler. Nasıl oluyor bu diye sorduğumda bazı kişilerin kendi istekleri ile uçaktan indiklerini söylediler.

Uçağın kalkmasına 15 dakika varken, 'Bu sorgulama nasıl yapılır bu kadar kişi içinde' diye sorduğumda; 'Onlar bilir' dendi. 'Peki bu insanlar uçaktan neden iniyorlar' sorusunun yanıtı ise şöyle oldu: 'İnmeyi kabul edenler 400 dolar veya 400 Euro para alıyor ve bir gece İstanbul'da lüks bir otelde bedava kalıyorlar. Onların koltuğu size veriliyor.' 'Peki bu insanları uçaktan indirenler, ineceklerini nasıl biliyorlar; bu kadar kısa zaman içinde?' sorusuna yine yanıt yoktu. Valizleri verdiğimiz beye uçağa binmesi gerekenlerin ben ve oğlum değil, yaz okuluna yetişmesi gereken kızım ve işine dönmesi gereken eşim olması gerektiğini söylediğimde, 'Sorun değil, kapıya gidin, isteyen biner' dediler. Başkasının kartı ile nasıl uçulur güvenlik açısından? Sorun bu değil tabii ki... Sanki hepimizin bineceğini ta baştan biliyorlardı. Tüm valizleri de yüklemişlerdi bile; 100 kiloyu aşan... Bekleme odasına gittik. Uçak boarding yaptı. Son ana kadar iki kişiye uçma garantisi olmadığı söylendi. Ben kapıdaki THY görevlisine 'kimin gelip sorup soruşturup birilerinin koltuğunu alacağını' sorduğumda 'Diyanet'ten gelecekler' dedi. 'Diyanet ile bu işin ne alakası olduğunu' sorduğumda yanıt alamadım. Bizi uçağa götürdüler. Şu ana kadar bilmiyormuş gibi yapıldı ancak sonra bindik ve uçtuk. Olayı şüpheli bulduk. Acaba bazı sanal kişilere (veya bu işin ticaretini yapanlara) THY tarafından bu şekilde para mı aktarılıyor? Bilerek overbook yapılan sanal olarak uçan ama gerçekte kanı ve canı ile var olan, sadece uçağa bile gelmeyen kişiler değil aynı zamanda bazı otel sahipleri de mi zengin ediliyor? Uçaktan kimse inmedi. Diyanet ile bağlantı gizemli. Bütün hikâye oldukça şüpheli görüldü."

(Not: Okurumuzun adını isteği üzerine yazmıyoruz. Uluslararası kurallara göre, havayolları örneğin, 100 koltuklu bir uçakta 105 bilet satabiliyor. Uçuş hatta tarifenin gün ve saatine göre havayolu şirketi, fazla koltuk satıp son dakikada oluşacak gelir kaybının önüne geçmeyi planlıyor. Buna havacılıkta overbook deniliyor. Ne yazık ki, konuyu istismar edenler var.)
Bayer'i rezil eden düzeltme ise şöyle:
"THY'de overbook ticareti" (7.8.2015) başlıklı yazımıza THY Basın Müşaviri Dr. Ali Genç cevap vererek, "Yazınızda 'diyanet' olarak ifade edilen husus 'denied' yani uçuşa alınamayan yolcu olarak tabir ettiğimiz fazla satış nedeniyle dayanışma sistemidir" dedi.

Yenisafak.com.tr

kalan karakter 1000

Seninleyiz Reis Seninleyiz Reis

Inside THY belgeselini izlesin tavsiyem hadisenin ne olduğunu öğrensin aydın kılıklı cahil sazan OKUMAK CEHALETİ ALIR EŞEKLİK BAKİ KALIR bunu da aklının bir köşesine yazsın

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 11.08.2015 17:43
Seninleyiz Reis Seninleyiz Reis

Hiç mi belgesel izlememiş mal aydınım diye geçiniyor birileride bu gazeteleri alıp okuyor gururumuz milli havayolu şirketimiz belgesellere konu olmuştur yazıda geçen hadise bu belgeselde gösterilmektedir Inside THY izle ne olduğunu öğren

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır1
cevapla 11.08.2015 17:38
Adnan Adnan

Şimdi THY ve DİYANET Başkanlığı derhal bu iki müfteriyi mahkemeye vermeli,bu olay düzeltme yazısı ile geçiştirilemez.Hürriyet fetö ve gezi zekalıların klozetine döndü.Bir iftira atacaksın bari gazeteci rolü yapıyorsun araştır böyle rezil olma.Gerçi bunlarda utanma melekesi malesef kalmadığı için bir özür dileme insanlığını dahi gösteremiyorlar.Birde mahkemeye verirseniz vatanları ermenistana kaçan savcılar öz ve kara,nın çetesinden olanlara vermesinler,sonra suçlu çıkarlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır3
cevapla 11.08.2015 16:06
Hayrettin HATUNOĞLU Hayrettin HATUNOĞLU

Yüce Rab'bimin sopası yok. İşte bir sebeple insanı böyle rüsva eder.

Aynı Görüşte misiniz?
evet9
hayır3
cevapla 11.08.2015 16:02
Deniz Deniz

Cift pasaportu alirken dil testinden gecmedikleri kesin yoksa bu zeka geriligiyle alamazlardi. Bu uygulama sadece thy de degil diger sirketlerde de vardir. Simdiye kadar hic ucmamislar anlasilan.

Aynı Görüşte misiniz?
evet19
hayır2
cevapla 11.08.2015 15:43

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.