X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Otogar'da zam kavgası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

'da zam

  • Giriş Tarihi: 31.8.2015 17:26
Otogar'da zam kavgası
Otogar'da zam kavgası

Büyük ı'nda otobüs ve park lerinde yapılan artış, otobüsçülerin tepkisine neden oldu.Her türlü ihtimale karşı hazır bekliyor.

Temmuz ayından itibaren, dan çıkış yapan otobüsten alınan 75 liralık in 100 TL'ye çıkarılması ve bekleme yapan otobüslerden saat başına alınan 1 lira ücretin 5 liraya yükseltilmesi soruna yol açtı.

Otobüs firmaları ile otogarı yöneten Avrasya Terminal İşletmeleri AŞ (AVTER) arasında ların arttırılması dolayısıyla anlaşmazlık çıktı.

Otobüsçüler, zamma tepki göstererek fiyatların düşürülmesini istiyor.

"PARK ÜCRETLERİNİ ESKİ YÖNETİM BELİRLEDİ"

Büyük Otogarı Genel Koordinatörü Ahmet Havuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, otogardaki park ücreti ve fiyatların Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının onayıyla belirlendiğini söyledi.

Park ücretlerinin otogarın eski yönetiminin aldığı bir karar olduğunu belirten Havuz, "Uygulanan fiyatlar, Ramazan Bayramı öncesi alınmış bir kararın sonucu. Madem ki konu fiyat, neden iki ay önce bu tepkiler olmadı da şimdi yaşanıyor, bunun sorulması lazım" ifadelerini kullandı.

"ÜÇ YILDIR ZAM YAPILMIYOR"


Hiçbir metropol şehirde, yolcu transit noktaları kapsamında hizmet verilmediğini, sürelerinin 20 dakikayı geçmediğini ve uzun süre park ihtiyacı olan otobüslerin farklı bölgelerdeki ücretli alanlara alındığını dile getiren Havuz, şöyle devam etti:

"Otobüslerin giriş çıkış ücretleri, yolcu indirme ve bindirmesi gibi konularda bir problemi yok ama yolcu otobüsleri ve servisleri 24 saat, 2 gün gibi uzun süre burada kaldığında trafik sorunu yaşanıyor. Bununla beraber ciddi asayiş problemleri de yaşanıyor. Otogar, otobüsçülerin park etme yeri ve alanı değildir. Burası yolcuların gelip gittiği bir yerdir. Otogarın park sorunu bugün aslında taraflı bir sorundur. Alışılmış geçmişten gelen uygulamalar doğrudur anlamına gelmez."

Havuz, yaz tatili sezonunu henüz devam ettiğini ve günde 200 bine yakın insanın otogardan farklı illere ve ülkelere yolculuk yaptığını kaydetti.

Otogarda 27 Ağustos'ta meydana gelen ve 7 kişinin yaralandığı olaya da değinen Havuz, "Yaşanana hadise otogar eski yönetiminin yeni yönetimi sindirememesinden kaynaklanıyor. Yapılan saldırının fiyat politikasıyla hiçbir alakası yok" diye konuştu.

GÜNDE 2 BİN OTOBÜS GİRİŞ-ÇIKIŞ YAPIYOR

Büyük İstanbul Otogarı'ndan günde ortalama 2 bin otobüs çıkış yapıyor. Bu sayı bayram ve tatil dönemlerinde 3 bine kadar yükselebiliyor. Ortalama 100 bin kişinin hareket halinde olduğu otogardaki 168 bilet satış ofisinde, 338 firma hizmet veriyor.

ÇEVİK KUVVET BEKLİYOR


Bu arada, 27 Ağustos'ta meydana gelen ve 7 kişinin yaralandığı olayın ardından otogarda polisleri güvenlik amaçlı bekletiliyor.