X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER "Türkiye'nin mali pozisyonu gücünü koruyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

"'nin mali pozisyonu gücünü koruyor"

  • Giriş Tarihi: 8.9.2015 17:17 Güncelleme Tarihi: 8.9.2015 17:42
"Türkiye'nin mali pozisyonu gücünü koruyor"
Türkiye'nin mali pozisyonu gücünü koruyor

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu 'in Kıdemli Direktörü ve Analisti Türkiye'nin mali pozisyonun gücünü koruduğunu söyledi

Londra'da düzenlenen "Küresel Ülke Notları Konferansı"nda konuşan Gamble, "Devam eden politik belirsizliğe rağmen 'nin reytinginde mali pozisyon kilit önemde. Mali güç politik ortama rağmen sarsılmadı. Kamu finansmanı ve borcun gayrisafi yurtiçi hasılaya (GSYH) oranındaki düşüş derecelendirmeye destek sağlıyor" ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki dönemde yapılacak genel seçimlerin sonrasında uygulanacak yapısal reformların son derece önemli olacağını vurgulayan Gamble, "Anketler halen olası bir koalisyona işaret ediyor. Bizim için seçimlerden sonra yapısal reformlar kilit önemde olacak. Türkiye'nin cari açığı petrol fiyatlarındaki düşüşle birlikte bu yıl geriledi. Tabi bu tek yönlü bir fayda değil. Türkiye'nin çok sayıda ticaret ortakları arasında petrol üreticisi ülkeler var. Türkiye'nin cari açığı tahmin edildiği kadar azalma göstermedi" dedi.

"Türkiye'nin kamu finansmanı kilit önemde"

Gamble, Türkiye'de doğrudan yabancı yatırımların finansman içerisindeki payının azaldığını, dış finansmana olan ihtiyacın devam ettiğini belirtti.

Türk şirketlerinin döviz borçlarından kaynaklı, döviz kurundaki oynaklıklara hassasiyetinin devam ettiğine işaret eden Gamble, " Türk şirketlerinin borçlarını çevirme oranlarının yüzde 100'e yakın olması cesaret verici. Türkiye'nin reytinginde devam eden politik belirsizliğe rağmen mali pozisyon kilit önemde. Mali güç politik ortama rağmen sarsılmadı. Kamu finansmanı ve borcun gayrisafi yurtiçi hasılaya oranındaki düşüş derecelendirmeye destek sağlıyor. Türkiye'nin gelecek yıl GSYH'ya oranla borcunun yüzde 30'a gerilemesini bekliyoruz. Türkiye'nin kamu finansmanı kilit önemde" dedi.

Kredi notu değerlendirmesi gelecek hafta

Türkiye'nin nun önümüzdeki hafta değerlendirileceğini belirten Gamble, "Dışsal kırılganlıklar gibi konuları Türkiye atlatabilir mi?, Fed faiz artırımına başladığında neler olur izleyeceğiz. Türkiye geçmişte dış finansman gereksinimi açısından çok sayıda şok atlattı" ifadesini kullandı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu 'in gösterge takvimine göre Türkiye'nin yatırım yapılabilir seviyede olan "BBB-" kredi notunu ve "durağan" görünümünü 18 Eylül tarihinde değerlendirmesi bekleniyor.

kalan karakter 1000

fvz fvz

türkiye 13 yılda üretmeyi dünya pazarlarıyla tanışmayı bilmedigi bir pazara nasıl girecegini nasıl davarnacagını nasıl iş yapacagını ögrendi. kim ne derse desin tl deki deger kaybı ani ve artniyetli çevrelerce teröre paralel provokatörce bile degil planlı manipülatif komplo olarak ortaya konsada sabredersek türkiyenin lehine sonuçlanacaktır. ithalat baskılanacak iç tüketim baskılanacak ihracatçının eli rahatlayacaktır velevki yerinde saysa ki iyileşme kaçınılmaz. çin bile devalüasyon yaparken bize kötülük etmeye çalışanlar şer den hayır çıktıgına şahit olacaktır. ekonomiden sorunlu bakanın da karaya oturtma taktigi inşallah boşa çıkacaktır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 08.09.2015 18:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.