ARKADAŞINA GÖNDER Emekliye yeni maaş sistemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emekliye yeni maaş sistemi

  • Giriş Tarihi: 20.9.2015
Emekliye yeni maaş sistemi
Emekliye yeni maaş sistemi

Emeklilerin maaş zamlarını belirleyen sistem değişiyor. Masadaki formüllere göre; emeklilere oran ile değil, geçim durumuna göre seyyanen zam verilecek. Ya da tüm emeklilerin zamları aynı toplu sözleşmede ortak olarak belirlenecek.

Önümüzdeki Salı günü açıklanacak ve başta emekliler olmak üzere sosyal kesimlere müjdelerin olacağı belirtilen AK Parti seçim bildirgesi merakla beklenirken, başka gelişmeler de yaşanıyor. Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz hafta içi yaptığı açıklamalarda emeklilere seyyanen zam verileceğini, bununla da yetinilmeyip başka alanlarda da iyileştirmeler yapılacağını anlatmıştı.

ENFLASYON ETKİLİYOR
Bu arada devam eden bazı çalışmalarda da emeklilerin maaşlarındaki artış sisteminin değiştirileceği konuşuluyor. Mevcut duruma göre SSK ve Bağ-Kur emeklileri her 6 ay da bir oluşan enflasyon miktarı kadar zam alıyor. Bu oran düşük olursa, emeklilerin zammı da düşük çıkıyor. Memur emeklileri ise 2 yılda bir yapılan toplu sözleşme görüşmelerinde belirlenen oranda zam alırken oluşan 6 aylık enflasyonu da fark olarak maaşlarında görüyor.

EŞİTLİK SAĞLANMIŞ OLACAK
Üzerinde çalışılan sisteme göre ise emekliler için artık zam oranı olmayacak. Zamlar seyyanen belirlenecek. Böylece geçim durumuna göre ve ekonomideki gelişmelere göre emeklilerin maaşlarında iyileştirmeler yapılmış olacak. Bunun ilk ayağını ise 100 liralık seyyanen zam oluşturacak. Daha önce bin 100 liranın altında maaş alan SSK ve Bağ- Kur'lulara yapılan 100 liralık zam kalan emeklilere de verilecek. İkinci bir formül ise tüm emeklilerin maaş zamlarının ortak belirlenmesi. Böylece kurum ayrımı yapılmadan toplu sözleşmede emeklilerin tümü için zam belirlenecvek.

DUL-YETİMLER UNUTULDU
Bin 100 liranın altında maaş alanlara verilen ve 100 lirayı bulan seyyanen zamdan geçen dönemde dul yetim maaşı alanlar faydalanamadı. Zaten maaşları çok düşük olan bu vatandaşların umudu ise yeni dönemde. Kalan herkese yapılacak 100 liralık iyileşktirmenin dul yetim maaşı alanlara da yapılması bekleniyor. Vatandaşlar bu konuda ayrım yapılmaması gerektiğini belirtiyor.

KAYNAK: TAKVİM

kalan karakter 1000

yorum yorum

bunlar yeterli degil ama daha iyi olacak ihşallah kalkınma hizmetin yanında büyük kitlelerde ekonomik yönden desteklenecektir evelallah

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 20.09.2015 19:59
yorum yorum

geç kalınmış bile şimdiye kadar hayata geçirilmeliydi

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 20.09.2015 17:02
Remzi Kahveci Remzi Kahveci

Sistem değiştirmeyle hiç bir sorun çözülemez.Asgari ücret,ssk tarım ve bağkur emeklilerinin aldığı ücret iyileştirilmeli,ak parti burada kendine çeki düzen vermeli,bu garip kesimi artık görüp merhamet etmeli,bu kesim devleti batırmaz,nasıl ki memur kesimine bol kepçeden dağıtılıyorsa da devlet batmıyorsa....Özellikle asgari ücretli,tarım bağkuru ve ssk tarım sigortalıların çok önemli bölümünün sandığa gitmeyeceği söylenip duruyor.Artık bu kesim insan yerine konulmalı..

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 20.09.2015 12:12
barış yatan barış yatan

emeklilere 100 tl bayram ikramiyesi dediniz alamıyoruz?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 20.09.2015 08:49
süleyman sevinç süleyman sevinç

yaa bunları 1 kasımdan sonra iktidara gelecek olan partiler düşünsün.şu an çok erken.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 20.09.2015 08:40

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.