X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emekliye 4 müjde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emekliye 4 müjde

  • Giriş Tarihi: 28.9.2015
Emekliye 4 müjde
Emekliye 4 müjde

AK Parti'nin seçim beyannamesi emeklilerin gelirini artıracak, elini rahatlatacak düzenlemeler içerecek. Beyannameden 100 lira zam, intibak, faizsiz kredi ve çalışanlardan sıfır kesinti çıkacak

Emekliden memura, öğrenciden öğretmene, ev kadınından işadamına kadar toplumun tüm kesimlerini içeren bir seçim beyannamesi hazırlayan AK Parti, bunu 4 Ekim'de açıklayacak. Merakla beklenen beyannamede, emeklilerin beklentilerini karşılayacak pek çok düzenleme var. Emeklilerin gelirini artıracak, elini rahatlatacak düzenlemeler üzerinde hazırlıklar son aşamaya geldi. İşte yeni dönemde emeklileri bekleyen değişiklikler: ?

SEYYANEN ZAM: Bu yıl yapılan ekstra 100 liralık seyyanen zamdan tüm emekliler yararlanacak. Temmuz'da, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden maaşı bin lira ve altında olanlara 100 lira seyyanen zam verilmişti. Bin ile bin 100 lira arasındaki maaşlar da bin 100 liraya çıkarılmıştı. Ardından maaşına bakılmaksızın tüm memur emeklilerine bu ay ortalama 100 lira zam verildi. Seçim sonrası çıkarılacak yasa ile seyyanen zamdan yararlanmayan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine de 100 liralık artış yansıtılacak. Bin ile bin 100 lira arasında olan maaşlar bin 100 liraya tamamlanacak. Bin 100 lira ve üstünde olanlar da 100 lira zam alacak. Bu şekilde 100 liralık seyyanen zamdan yararlanmayan emekli kalmayacağı gibi, bazı emekliler bu ekstra artıştan ikinci kez yararlanabilecek. ?

İNTİBAK:
Gösterge esaslı sistemden gelişme hızından pay alınan sisteme geçildi. Böylece gelişme hızından pay alamayan yaklaşık 1.9 milyon emeklinin intibakı düzenlendi. Yeni dönemde de emeklilikte gelir kaybının önüne geçilecek, maaşlarının düşmesi önlenecek. ?

MAAŞTAN KESİNTİ BİTİYOR:
Ticari faaliyette bulunan emeklilerin maaşından yapılan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesintisi, Temmuz ödeme dönemi itibariyle yüzde 15'ten 10'a çekildi. Şimdi bu kesintinin tamamen kaldırılması planlanıyor. Böylece çalışan emeklilerin eline geçen para, yüzde 10'luk kesintinin kalkması suretiyle artacak. Halen maaşı bin lira olan emeklinin eline ayda 900 lira geçiyor. Kesintinin kalkmasıyla bu emekli her ay bin lira alacak. ?

FAİZSİZ KREDİ:
Emeklilere faizsiz, geri ödemesi kolay kredi verilecek. Edinilen bilgiye göre; kamu bankalarından verilecek kredinin ilk 1 yılı geri ödemesiz olacak. 1 yıl sonra başlayacak taksitler de faizsiz olacak ve uzun vadede kolay miktarlarla ödenecek.

Kaynak: Takvim

kalan karakter 1000

nabi danacı nabi danacı

emeliler ile işçiler AK Parti ye daha güvenmiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 29.10.2015 14:53
emekli emekli

akp farkındamı bilme ama bu silecekleri emelilerin sırtındaki yükü kendileri koydu simdi kaldıracaz diyo hiç inandırıcı değil geçmişte bu millet oyverdi sen ceza kestin simdi sana niçin oy versinler ülkeyi öyle bihale ğetirdinki bütün şahsi bilgilerimiz birilerenin elınde

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 30.09.2015 19:05
emekli memur emekli memur

matah bir şey gibi 100 lira zam yapacağınıza adam gibi iyileştirme yapın da büyüklüğünüzü görelim

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 29.09.2015 10:44
memur memur

EYT mağdurlarına maaş bağlayın ele güne muhtaç etmeyin

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 29.09.2015 10:39
hakkı feyzi hakkı feyzi

ek gösterge düzenlemesi varsa oyum AKP ye.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 28.09.2015 22:29

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.