ARKADAŞINA GÖNDER Emisyona göre vergi VW'yi yakabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emisyona göre vergi VW'yi yakabilir

  • Giriş Tarihi: 28.9.2015
Emisyona göre vergi VW'yi yakabilir
Emisyona göre vergi VW'yi yakabilir

ABD'de egzoz emisyonlarını kasıtlı olarak düşük göstermekle suçlanan ve en az 18 milyar dolarlık cezayla karşılaşabileceği açıklanan Volkswagen'i Avrupa'da da altından kalkması zor cezalar bekliyor. Markanın, Avrupa'da sattığı otomobillerde vergi sorunu yaşayabileceği konuşuluyor. Avrupa ülkelerinde Motorlu Taşıtlar Vergisi otomobillerin emisyon oranlarına göre belirleniyor. Firmaların beyan ettikleri emisyon oranlarına göre vergi tahsil ediliyor. Bu sisteme göre düşük emisyon oranı olan otomobillerin vergisi daha az, yüksek emisyonu olan otomobillerin vergisi ise daha fazla. Bu nedenle AB'nin skandalı yakından takip ettiği söyleniyor. Yanlış beyan edilen emisyon oranı nedeniyle olması gerekenden daha düşük ödenen vergilerinin zararını telafi etme yoluna gidebilirler. Bu rakamın milyarca euroyu bulacağı öne sürülüyor.

BAŞ I ÇOK AĞRIYACAK
Çünkü ABD'de manipülasyon yapıldığı söylenen araç sayısı 482 bin adetken, tüm dünyada satılan araç sayısı toplam 11 milyon adet. Bu araçların büyük çoğunluğu ise Avrupa'da bulunuyor. VW'nin başını ağrıtacak başka bir konu ise hava kirliliği nedeniyle kansere yakalanan insanların açacağı davalar. Hem ABD'de hem de Avrupa'da kanser hastalarının VW aleyhine dava açabileceği belirtiliyor.

ALMANYA'YI ETKİLEYECEK
* Almanya'nın en büyük istihdam sağlayan şirketinin satışlarındaki düşme, ülke ekonomisine de yansıyabileceği, büyüme hızının yüzde 1.8'den 1'e gerileyeceği tahmini yapılıyor.
* Kasasında 24 milyar euro olan VW, cezaları ödeyebilir. Fakat pazardaki rekabette geri kalabilir.
* VW'nin en büyük sorunu ise tüketici güveninin sarsılması.
- Skandalı siyasi bir oyun olarak görenler, VW'nin Amerika pazarındaki yükselişini önlemek için ABD'nin çıkardığını ve kendi markalarını korumak amacıyla yaptığını iddia ediyor. Samsung'a kesilen milyar dolarlık ceza örnek gösteriliyor.

kalan karakter 1000

ismail ismail

VW Siyasi skandal değildir sahtekarlık olayıdır. Amerikada adamlar v8 v6 motor ile 180 hp güç üreten araba yapıyor çevreyi temiz tutmak için elinden geleni yapıyor bu uyanıklar ise 4 silindir 1.4 cc motor ile 150 hp güç üretiyor hemde mazotla birde Kyoto anlaşmasına göre çevreye daha az zehirli gaz saldığını iddia ediyor blue zart zurt teknoloji adı altında. Türkiyenin çok acil VW gruba ait diğer markalarda da dizel motorlu araçların satışını yasaklaması lazım. Eğer yasaklamaz sa Hükümet Bu olayın altında kalır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 28.09.2015 10:42

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.