X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Ödeme sistemlerinde yerli marka: TROY
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Ödeme sistemlerinde yerli marka: TROY

  • Giriş Tarihi: 1.10.2015
Ödeme sistemlerinde yerli marka: TROY
Ödeme sistemlerinde yerli marka: TROY

Türkiye'nin, ilk ve tek ulusal ödeme yöntemi 'TROY' 1 Nisan 2016'da faaliyete geçiyor. Visa ve Mastercard'la girişilecek çetin rekabette uzun vadede yüzde 60 pazar payı hedefleniyor

Türkiye'de ödeme sistemleri hızla gelişirken, bir ilk daha gerçekleşiyor. Bir süredir çalışmaları devam eden ulusal ödeme yönteminde sona gelindi. 2016 yılı içerisinde, Türkiye kendi ödeme yöntemini kullanmaya başlayacak. 'Türkiye'nin Ödeme Yöntemi' markası ise Türkiye: TR, Ödeme: O, Yöntemi: Y harflerinden oluşan kısaltmayla, TROY oldu. Visa ve Mastercard'ın hakim olduğu ödeme sistemleri pazarında Avrupa'da Almanya, Fransa ve İtalya, gelişmekte olan ülkelerde ise Brezilya, Çin ve son olarak Rusya kendi yöntemini hayata geçirmişti.

1 NİSAN 2016'DA BAŞLIYOR

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Soner Canko, Türkiye'nin ilk ve tek ulusal ödeme yöntemini geliştirdiklerini belirterek, "Kredi ve banka kartlarının sağ alt köşesinde yer alan ve ödeme yöntemi markasını taşıyan bölümde artık bir Türk markası da yer alacak. 'Türkiye'nin Ödeme Yöntemi-TROY' 1 Nisan 2016 tarihinde hayata geçecek" dedi. Türkiye'nin ilk ve tek ödeme yöntemini geliştirdiklerini kaydeden Canko, "Şu anda kadar 'Ben bu işte yokum' diyen banka olmadı. 1 Nisan itibarıyla 2.4 milyon POS'ta TROY kullanılabilecek ve 45 bin ATM de TROY'a para ödeyecek" dedi.

İŞLEMLERİN YÜZDE 60'I NAKİT

Türkiye'de işlemlerin yüzde 60'ının nakit, yüzde 40'ının kartlarla yapıldığını belirten Canko, "Mevcut markalarla kıyasıya bir mücadeleyi sürdürmek yerine, yüzde 60'lık nakitlik bölümde cephane kazanmak arzusu ile bu işe başlıyoruz. Öncelikli hedefimiz kartı olmayan kesimlere gitmek. Nakit kullanılan yerlerde nakidi TROY'la değiştirmek. 100 liranın 60'ı nakit ödeniyor. Bunu TROY'la biz ödemek istiyoruz" dedi.

YAPICI REKABETE VARIZ
"Bir numara olma hedefimiz var" diyen Canko, Türkiye'de bulunan uluslararası ödeme yöntemi markaları ile rekabet konusunda, "Yıkıcı değil yapıcı bir rekabet yapmak istiyoruz" dedi.

kalan karakter 1000

tufanozturk tufanozturk // ANKARA

Çok sevindirici bir haber ardından Milli borsamız da gelir inşallah.. imf ye borç bitti, MB güçlendi vs derken bir sürü pislik üzerimize sıçratıldı, Allahtan hepsini temizledik, son pisliği de hallettik pkk yı bitirdik, tam nefes alacakken TROY çıktı piyasaya şimdi düşün dur bakalım acaba şimdi bize nasıl saldıracaklar diye ama olsun bizler tarih boyunca hiç bir değerimizi kolay elde etmedik, alışığız, evvel Allah her saldırıya göğüsümüzü gerip ilerlemeye devam ederiz ama şu içerdeki siyah renkli aydınlar yokmu, onlara ne oluyor anlamıyorum insan nasıl 3-5 dolara vatan hainliği yapar?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.10.2015 09:30
Ege Ege

Mastercart değil Mastercard.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 01.10.2015 09:28
Uzun adam Uzun adam

Vatan millete hayırlı olsun.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 01.10.2015 09:23

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.