X İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
ARKADAŞINA GÖNDER Emekli memura AYM ikrâmiyesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz

Emekli memura AYM ikrâmiyesi

  • Giriş Tarihi: 10.10.2015
Emekli memura AYM ikrâmiyesi
Emekli memura AYM ikrâmiyesi

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) 30 yıldan fazla çalışan memurlar için ikramiye almasını sağlayan düzenlemesi, bu karar öncesi emekli olan memurların da ek emekli ikrâmiyesi almasını sağladı. 48 yıl hizmet süresi olmasına rağmen 4 yıl önce emekli olurken 30 yıl üzerinden ikramiye alan eski Emniyet Müdürü Gülay Özkal, açtığı davayı kazanarak 37 bin lira daha aldı.

DAVA AÇILMASI GEREKİYOR
AYM, 25 Aralık 2014'te aldığı kararla, Emekli Sandığı Kanunu'nda yer alan "Emekli ikrâmiyesinin hesaplanmasında 30 yılı aşan süreler dikkate alınmaz" ibaresini, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etti. Karar, 7 Ocak'ta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeyle 30 yılı aşan hizmet süresi için ikrâmiye alamayan memurlar, tüm hizmet süresi hesaplanarak tazminat alma hakkı kazandı. Avukat Zafer Ay, Anayasa Mahkemesi kararından önce emekli olan memurların, 30 yılı aşan kısımda emekli ikrâmiyesi alabilmesi için dava açmak zorunda olduklarını söyledi. AYM kararı öncesinde hizmet süresi 30 yıldan fazla olan emekli memurların aşan kısım için talepte bulunamadığını belirten Ay, "Örneğin bir memur 42 yıl hizmet süresi de olsa ancak 30 yıl üzerinden ikrâmiye alabiliyordu. Hak kaybına neden olan bu durum AYM'nin kararıyla iptal edildi" dedi.

kalan karakter 1000

Emekli Emekli

Sonuçta kararı verenler de memur aleyhte karar vermeleri mümkün mü?Aynı kararı işçi esnaf.emekli ve çiftçiler için alacaklarına inanmıyorum.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır5
cevapla 12.10.2015 00:21
fvz fvz

adı adalet ve kalkınma ama ille de anayasa mahkemesi kararı bekleniyor.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.10.2015 13:29
bu durum bu durum

hak tamam ama bu durumda kimse emekli olmak istemez genclere yer acilmaz

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.10.2015 12:31
MEHMET MEHMET

herkes dava mı açmalı. günde 8 saat çalışması gerekenler günde 18 saat çalıştırıldı bir kuruş fazla para verildi mi? hayır devletime helal olsun. ben ekmeğimi devletten yedim. ama yönetenler adaletli sistem çıkarmalılar. bu ülke ancak bu şekilde kalkınır. geriye dönük yasa çıkarsa bu ülke için kötü olan durumdur. sistem düzeltilmeli.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 10.10.2015 10:15

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan SABAH veya sabah.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.